Unikatowa ciężarówka odnaleziona w Rosji trafiła do Niemiec

FAUN HZ 46,40 / 49

Specjalny zabytkowy ciągnik Faun został przetransportowany z Jekaterynburga, ponad 4000 kilometrów, do Niemiec.

W połowie lat 70. Faun dostarczał samochody ciężarowe do Związku Radzieckiego w ramach tzw. projektu Delta. Specjalistyczne ciężarówki były wykorzystywane przy budowie pól naftowych na Syberii. W czasach zimnej wojny Rosja wykorzystywała własne ciężkie samochody, niemniej jednak w najtrudniejszy teren trzeba było bardzo specjalistycznych pojazdów. Faun mógł wyeksportować do ówczesnego Związku Radzieckiego około 250 ciężkich podwozi różnych typów m.in. Faun HZ 46,40/49. Podobno tego typu pojazdów zbudowano tylko 5 jednostek i według Fauna żaden z tych pojazdów nie znajduje się już obecnie w Niemczech.

Zabytkowa ciężarówka FAUN HZ 46 wraca do Niemiec

Przewozu  zabytkowej ciężarówki podjęła się firma Sachsenland Transport & Logistik z Drezna. Transport należał do trudnych ze względu duża odległość i gabaryty specjalnego ładunku.
Podróż rozpoczęto w dniu 31.10.2018 roku. Do przewozu Faun'na wykorzystano 3-osiowy ciągnik siodłowy DAF XF z 5-osiową naczepą niskopodłogową. Sam Faun miał długość 10,03 m, szerokość 2,75 mi wysokość 3,37 i ważył około 20 ton. Cały transport miał wymiary: 17,50 m x 2,8 m x 4,2 m i ważył 44 tony.

Transport przebiegał przez: Ufie, Togliatti, Moskwę, Brześć, Warszawę, Łódź, Wrocław, Zgorzelec do Drezna, gdzie ciężarówka przybyła w nocy z 6 na 7 listopada. można więc powiedzieć, że nie był to długi okres czasu.

Ostatnie 100 metrów na planowane miejsce parkingowe Faun przejechał o własnych siłach. Kosztowne marzenie jednego z kolekcjonerów stało się rzeczywistością.

 

fot. Sachsenland Transport & Logistik

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL