
Jak bezpiecznie zakupić używaną ciężarówkę? Poznajcie informacje o rynku samochodów ciężarowych używanych
Według CEPiK w Polsce tylko do maja 2023 zarejestrowano 57 633 samochody ciężarowe, przy czym w rejestrze znajduje się ponad 3,6 mln pojazdów. Rynek sprzedaży samochodów ciężarowych rośnie w każdym miesiącu w porównaniu z poprzednimi latami. Warto zatem dowiedzieć się, jak bezpiecznie zakupić używaną ciężarówkę.
Jak kupić używaną ciężarówkę bezpiecznie?
Na pewno warto zwrócić uwagę na cenę. Zbyt niska może być nieco podejrzana i wskazywać, że sprzedający być może chce pozbyć się samochodu, który jest w bardziej złym stanie niż wskazuje na to opis pojazdu. Ceny na rynku wtórnym mogą być o kilka do nawet kilkunastu procent niższe. Na nowe samochody ciężarowe często trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy ze względu na opóźnienia w produkcji, które po okresie pandemii są dopiero niwelowane. Samochód ciężarowy używany można za to zakupić od ręki. Ogłoszenia o ciężarówkach pojawiają się każdego dnia na portalach ogłoszeniowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przy zakupie samochodu ciężarowego z rynku wtórnego nie ma mowy o gwarancji serwisowej czy pełnym wsparciu technicznym jak ma to miejsce w przypadku nowych pojazdów. Mogą też występować ukryte wady. Jednak dokładne sprawdzenie pojazdu przez mechanika i podpięcie go pod sprzęt do diagnostyki komputerowej może znacząco ułatwić podjęcie decyzji o zakupie pojazdu bądź wyborze innej oferty. W końcu konieczność poniesienia dodatkowych kosztów naprawy może skutecznie zniechęcić, a fakt, że samochód rzeczywiście znajduje się w dobrym stanie technicznym zachęca do wybrania mimo wszystko samochodu ciężarowego używanego. W ten sposób można ograniczyć koszty prowadzenia działalności. Warto również zwrócić uwagę, czy kupuje się samochód od pierwszego właściciela. Oczywiście ważny jest też przebieg.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu ciężarowego używanego?
Poza wskazanymi aspektami są jeszcze inne, na które należy zwrócić uwagę zanim odpowie się na ogłoszenie i uda się w wybrane miejsce, by dokonać oględzin pojazdu oraz dokładnej diagnostyki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że bez pewnych kosztów i tak się nie obejdzie, bo po zakupie samochodu ciężarowego używanego trzeba będzie wymienić wszystkie oleje. Ponadto może się okazać, że konieczna jest wymiana rozrządu, kontroli mechanizmu sprzęgła i skrzyni biegów, naprawa hamulców, czy wreszcie wymiana ogumienia. W ogłoszeniu powinien znaleźć się nie tylko rocznik samochodu, jego przebieg, ale i numer VIN. Ogłoszeniodawca, który udostępnia wszystkie informacje nie ma nic do ukrycia i jest większa pewność, że jest to oferta, którą warto się zainteresować. Trzeba też zwrócić uwagę na normy spalania, które nie powinny być poniżej EURO5. Samochodem, który nie spełnia powyższego kryterium nie wiedzie się już do wielu miast. Podczas diagnostyki pojazdu należy jeszcze sprawdzić samochód pod kątem rdzy, zweryfikować sprawność wszystkich układów czy też poprawnego ustawiania świateł. Przede wszystkim należy wybrać wyspecjalizowany serwis, gdzie mechanicy na co dzień zajmują się sprawdzaniem stanu technicznego samochodów ciężarowych i ich naprawą. Trzeba zapoznać się z badaniami technicznymi pojazdu i książką serwisową. Gdy samochód ciężarowy pozytywnie przejdzie większość z tych kontroli, można przejść do realizacji transakcji kupna-sprzedaży. Oczywiście w przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości można negocjować cenę. Ogłoszeniodawca, któremu zależy na zbyciu pojazdu będzie skłonny do jej obniżenia.
/tekst sponsorowany/








