Norma Euro 7 kiedy wejdzie i kogo dotyczy?

Norma Euro 7

Norma Euro 7 zacznie obowiązywać od 2025 roku. Tym razem nie chodzi o czystość spalin.

 

Jest jeszcze trochę czasu do oficjalnej publikacji Komisji Europejskiej dotyczącej nowych norm dla nowych pojazdów. Dokładne szczegóły nowych regulacji poznamy w 2023 roku, ale są już pierwsze ważne wskazówki. Tym razem nie chodzi o emisję spalin, ale ogólnie o emisje szkodliwych czynników środowiskowych wytwarzanych przez pojazdy na drodze. Pod lupę urzędników idą opony i klocki hamulcowe - jako te, które powodują zanieczyszczenia cząstkami stałymi. Jak wiadomo opony i klocki, w procesie eksploatacji, ścierają się i wydzielają do środowiska (w tym naszych płuc) duże ilości pyłów. Za tym rozwiązaniem mocno lobbuje niemiecka organizacja TÜV Association, która od dawna zwraca uwagę na fakt, że zanieczyszczenia związane z komunikacją nie pochodzą tylko z rur wydechowych silników spalinowych.

Norma Euro 7 zacznie obowiązywać najwcześniej w 2025 roku - dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Nowe ciężarówki maja jeszcze czas do 2027 roku. Wydaje się, że rygorystyczne przepisy nie ominą również samochodów elektrycznych, które to wyżej wspomniane podzespoły, mają takie same jak samochody z napędem konwencjonalnym. W przypadku elektryków ma też zostać określony minimalny okres sprawności akumulatorów, co z pewnością zadowoli użytkowników. Stowarzyszenie TÜV z zadowoleniem przyjmuje fakt, że akumulatory napędowe w samochodach elektrycznych mają być w przyszłości poddawane testom trwałości. Badania te należy jednak przeprowadzić w taki sam sposób, jak w przypadku pojazdów spalinowych w ramach homologacji typu, czyli zanim nowe modele pojazdów trafią na rynek UE.

 

Przeczytaj też:
Renault Trucks z nowym logo

Renault Trucks E-Tech T i C mają nowe logo marki z uaktualnionymi cechami. Umieszczony na przednim panelu diament ze szczotkowanego aluminium na błyszczącym czarnym tle nadaje pojazdom nowoczesnego wyglądu.

Duże zainteresowanie przewoźników IVECO S-WAY z silnikami Diesla

Polski oddział firmy Pieter Smit Theater Rock, będącej europejskim potentatem w dziedzinie obsługi logistycznej i transportowej imprez masowych, koncertów oraz spektakli teatralnych powiększył swoją flotę o 20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY Low Tractor.

Nowy oddział Mercedes-Benz Trucks w Koninie już działa

W październiku pod szyldem Auto Partner J. i A. Garcarek został otwarty nowy obiekt w sieci serwisowej Mercedes-Benz Trucks. To drugi – po macierzystej lokalizacji w Ociążu k. Kalisza – oddział należący do tej samej firmy.

70 lat Instytutu Transportu Samochodowego

Zastanawiasz się także, kiedy pojazdy autonomiczne wyjadą na polskie drogi i czy będą bezpieczne? Czym napędzane będą samochody przyszłości? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań dostarczają właśnie eksperci Instytutu Transportu Samochodowego.

Finałowe szkolenie Akcji Profesjonalni Kierowcy

Zakończenie tegorocznej edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy przypadło na 21 października. Tego dnia, dzięki uprzejmości Partnera Phillips Poland, kursanci mieli okazję doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu codziennej obsługi pojazdów ciężarowych.

Textar Brake Clinic - duże emocje i ogromna wiedza motoryzacyjna

Fachowa wiedza na temat materiałów ciernych wzbogacona o emocje motoryzacyjne. Tak właśnie wyglądał tegoroczny Textar Brake Clinic – wyjątkowy event szkoleniowy dla mechaników samochodowych. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się na początku października na torze Driveland w Słabomierzu.

Premiera nowej generacji opon ciężarowych - Conti Hybrid HS5 i Conti Hybrid HD5 na oś prowadzącą i napędową

Transport regionalny zyskuje coraz większe znaczenie, a pojazdy realizujące tego typu zlecenia muszą w szczególności wykazać się zdolnością do absorbowania znacznych obciążeń. Continental opracował nową linię opon Conti Hybrid 5 Generacji, tak aby efektywnie funkcjonowały w tych zmiennych warunkach.

Misja kierowca zawodowy - ZMPD i Mercedes-Benz Trucks Polska w szkołach branżowych

We współpracy z największą organizacją branżową, czyli Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, firma Mercedes-Benz Trucks Polska przeprowadziła już wiele akcji wspierających szkoły zawodowe przekazując jako pomoce naukowe silniki i skrzynie biegów Actrosa 11 placówkom edukacyjnym w całej Polsce.

DAF XD z tytułem Truck of the Year 2023

Harald Seidel, prezes DAF Trucks, odebrał dziś wieczorem prestiżową nagrodę w branży transportowej - Ciężarówki Roku 2023. Odbyło się to wpierwszym dniu trwania targów IAA w Hanowerze.

Wyszukiwarka

Informacje