Większe uprawnienia dla inspektorów ITD

Nowe uprawnienia ITD

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zyskają szersze uprawnienia do kontroli kierowców.

 

Jak wiemy głównym zadaniem Inspekcji Transportu Drogowego jest kontrola pojazdów wykonujących przewozy podlegające ustawie o transporcie drogowym. Jednak nie jest to jedyne zadanie nałożone funkcjonariuszy. W niektórych określonych sytuacjach mają oni również prawo do kontroli i nakładania mandatów na kierowców pojazdów prywatnych, a już niedługo ich uprawnienia się zwiększą. Ostatnia zmiana rozszerzająca uprawnienia ITD miała miejsce 1 sierpnia br., jednak chyba okazała się niewystarczająca skoro zaszła potrzeba zwiększenia zadań dla ITD.
Po zmianie rozporządzenia inspektorzy ITD będą mogli nakładać grzywny na właściciela lub prowadzącego pojazd: na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, za prowadzenie go bez stosownych uprawnień. Mandat karny otrzyma również kierowca, którego pojazd nie będzie miał wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie go do ruchu, lub nie będzie właściwie wyposażony. Inspektorzy ukarają mandatem kierowcę, gdy jego pojazd będzie używany niezgodnie z jego przeznaczeniem.
ITD, w drodze mandatu karnego, ukarze kierowcę gdy stwierdzi, że ma on w zbiorniku olej opałowy zamiast napędowego, a także za posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z danymi, które nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Do tej pory, w niektórych przypadkach, aby ukarać kierowcę, ITD musiało wzywać policję a ta, albo nakładała mandat, albo kierowała wniosek o ukaranie do sądu.

Przeczytaj też:
Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Niespodziewanie ciężki ładunek

W dniu 10 listopada 2022 r., na drodze krajowej S7, inspektorzy z Oddziału Terenowego w Elblągu zatrzymali do kontroli kierowcę IVECO Daily przewożącego wkłady do kominków.

Kolejne zatrzymanie złodziei okradających ciężarówki

Członkowie gangu kradli w Niemczech towar z samochodów ciężarowych, magazynowali go w Polsce, a następnie sprzedawali. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. występuje już 12 podejrzanych.

Jutro za darmo sprawdzisz swoje światła

Od czwartku 20 października 2022 r. Policja prowadzi kampanię pn. "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo", która ma celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Szesnaście przeładowanych dostawczaków

16 przeładowanych samochodów dostawczych skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Pakiet Mobilności w Norwegii - od dziś ostrzejsze przepisy

Jak podaje Polska Izba Spedycji i Logistyki od 01 listopada br. wchodzą w życie przepisy norweskiego Ministerstwa Transportu, które dotkną również polskich kierowców jeżdżących na Skandynawię.

Trudny przewóz ponadnormatywny

W dniu 25 października br., małopolscy inspektorzy ITD, zatrzymali w miejscowości Brzuchania (droga krajowa nr 7), do kontroli zespół pojazdów polskiego przewoźnika, którym wykonywany był przewóz koparki na trasie Sobków-Miechów. 

Wiek i inne wymagania dla kierowców zawodowych w przewozach drogowych

Kierowca zawodowy zobligowany jest do posiadania szeregu uprawnień i spełnienia licznych warunków umożliwiających wykonywanie pracy za kierownicą ciężarówki lub autobusu.

Będzie wysoka kara

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, patrolując w nocy z 13 na 14 października kujawsko-pomorski odcinek autostrady A1, wytypowali do kontroli 10-osiowy zespół pojazdów, którym przewożona była palownica z Krakowa do Bydgoszczy.

Wyszukiwarka

Informacje