Nowe Volvo FMX

Nowe Volvo FMX

Na wystawie Bauma w Monachium, w Niemczech, Volvo Trucks prezentuje nowe Volvo FMX. Nowy budowlany samochód ciężarowy jest wypełniony innowacjami zapewniającymi korzyści zarówno przewoźnikom, jak i kierowcom.

- Volvo FMX nadało segmentowi transportu budowlanego wyrazistą tożsamość, a obecnie wykonujemy ogromny skok naprzód we wszystkich najważniejszych obszarach: wytrzymałości, właściwości jezdnych i stylu wizualnego. Wszystko opracowano z myślą o kierowcy - mówi Claes Nilsson, prezes w Volvo Trucks.

Kierowca w centrum uwagi
Projektowanie nowego Volvo FMX nowego koncentrowało się wokół codziennych warunków pracy kierowcy pojazdu budowlanego. Kabina otrzymała całkowicie nowe wnętrze, zaś liczne innowacje techniczne sprawiają, że praca kierowcy jest łatwiejsza i efektywniejsza.
- Znakomitym udogodnieniem, zwłaszcza dla kierowcy pojazdu budowlanego, jest nasz przełomowy Aktywny Układ Kierowniczy Volvo (Volvo Dynamic Steering). Zmniejsza fizyczny wysiłek kierowcy i eliminuje bóle szyi, ramion i pleców. Nawet przy małych prędkościach możliwe jest kierowanie w pełni obciążonym samochodem ciężarowym dosłownie jednym palcem - podkreśla Claes Nilsson.
Wśród innych nowych cech znajduje zawieszenie pneumatyczne, zapewniające zwiększony komfort i zdolność pokonywania przeszkód terenowych w połączeniu z dużym prześwitem.
Volvo Trucks oferuje również swoim klientom moduł szkoleniowy, specjalnie dostosowany do potrzeb kierowców pojazdów budowlanych.

Doskonała widoczność
Niskie położenie kabiny względem podwozia oznacza wygodę wsiadania i wysiadania oraz doskonałą widoczność najbliższego otoczenia pojazdu. W rezultacie, maleje ryzyko uszkodzenia samochodu ciężarowego i wzrasta bezpieczeństwo osób pracujących w jego bliskim sąsiedztwie.
Tak samo jak w Volvo FH i FM, klasyczny znak firmowy Volvo został umieszczony wyżej, pod tuż pod przednią szybą. Jednak w przeciwieństwie do nich, w modelu budowlanym znak ten jest większy, zaś ukośna listwa - grubsza i dopasowana kolorystycznie do czarnego tła, na którym się znajduje. W kratę wlotu powietrza wbudowano praktyczny uchwyt. Produkcja nowego Volvo FMX z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się we wrześniu 2013 r.

Udoskonalona pozycja za kierownicą
Wnętrze kabiny nowego Volvo FMX zostało gruntownie przeprojektowane z myślą o zapewnieniu kierowcy komfortowego i ergonomicznego miejsce pracy. W porównaniu z poprzednim modelem, kierowca ma w kabinie do dyspozycji więcej przestrzeni i schowków.
Ulepszony został interfejs kierowcy. Nowy fotel może być pochylany do przodu o dodatkowe cztery stopnie, zaś jest jego oparcie ma grubość o 10 mm mniejszą niż dotychczas.

Nowe tylne zawieszenie pneumatyczne
Większość nowych podzespołów podwozia i układu napędowego w nowym Volvo FMX zwiększa wydajność pojazdu.
- Aspekt ten jest niezwykle ważny dla naszych klientów z branży budowlanej. Nowe zawieszenie pneumatyczne zostało opracowane specjalnie z przeznaczeniem dla zastosowań budowlanych, bez żadnych kompromisów bądź odniesień do innych segmentów transportu - wyjaśnia Peter Freleta, ekspert od podwozi w Volvo Trucks. - Tylne zawieszenie pneumatyczne oferuje znaczny komfort i zwinność, zarówno w pojeździe załadowanym, jak i nie obciążonym.
Zawieszenie posiada funkcję automatycznego utrzymywania poziomu jazdy, a z prześwitem o wartości 300 mm, zapewnia doskonałą zdolność pokonywania przeszkód terenowych. Zawieszenie jest dostępne w pojazdach o konfiguracji osi 4x2, 6x4 i 8x4.
Dzięki zamontowaniu stabilizatora pośrodku osi zespolonej, pojazd zachowuje pełną stabilność. Jednocześnie żadne elementy zawieszenia nie wystają poza opony ostatniej osi.
W celu zmniejszenia promienia zawracania i zredukowania zużycia opon, ofertę poszerzono o konfigurację 8x4 z potrójną osią zespoloną Tridem, zawierającą hydraulicznie sterowaną skrętną oś wleczoną. Dodatkowo, oś wleczoną można podnosić, by zwiększyć przyczepność kół napędowych do podłoża w trudnych warunkach jazdy.

I-Shift w połączeniu z doskonalszym napędem na wszystkie koła
Skrzynia biegów I-Shift umożliwia sprawne manewrowanie z małą prędkością i obecnie może być stosowana także w połączeniu z przednią osią napędową. Inna nową cechą I-Shift jest wydłużony okres między wymianami oleju (450 000 km).
Układ napędu na przednią oś przeprojektowano pod kątem zapewnienia jeszcze lepszych własności trakcyjnych w terenie i większej wytrzymałości. Przednia oś napędowa została przesunięta o 100 mm do przodu, do pozycji identycznej, jak w przypadku przedniej osi nienapędowej.
Ponadto, drążek poprzeczny został przeniesiony na pozycję, w której jest mniej narażony na uszkodzenie. Konsekwencją skrócenia przedniego zwisu jest większy kąt natarcia.
Przednia oś napędowa jest dostępna w pojazdach o następujących konfiguracjach osi: ciągnik siodłowy i podwozie samochodu ciężarowego 4x4 i 6x6 oraz podwozie samochodu ciężarowego 8x6.

Najlepszy budowlany samochód ciężarowy
- W połączeniu z naszą bogatą gamą wyspecjalizowanych produktów i usług, nowe Volvo FMX jest bez wątpienia najlepszym budowlanym samochodem ciężarowym na rynku - stwierdza Claes Nilsson.

Produkcja nowego Volvo FMX z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się we wrześniu 2013 r.


4trucks.pl / Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL