Testujemy holendra

Testujemy holendra

DAF-XF_lid

Marka DAF od dawna cieszą się uznaniem kierowców. Samochody te znane z niezawodności i wygody podróżowania chętnie kupowane są przez firmy transportowe o czym świadczą rankingi sprzedaży ciężarówek. W ostatnich dniach roku mieliśmy okazję przetestować XF low deck w wersji Super Space Cab. Dzięki uprzejmości firmy Wielton nasz DAF dumnie prezentował się z naczepą typu mega NS3KM.


Gdy patrzymy od zewnątrz na żółtego giganta można by powiedzieć, że od lat ciągle to samo. Od premiery XF w 2006 roku niewiele zmieniło się w design pojazdu. Pytanie jednak po co zmieniać to co sprawdzone i doskonale zdaje egzamin. Być może wygląd zewnętrzny już nieco opatrzył się na drogach, jednak mechanicznie to już nie ten sam DAF co na początku premiery RAI w Amsterdamie.  

Układ napędowy
Jednostkę napędową XF stanowi silnik firmy Paccar, którego rodowód pochodzi zza oceanu a wytwarzany jest w Holandii w Eindhoven. Jest to 6 cylindrowy, rzędowy silnik typ MX o poj. 12,9 l, osiągający, w naszym przypadku, moc 340 kW (462 KM), w zakresie 1500-1900 obr./min. Jego moment obrotowy wynosi 2300 Nm w zakresie 1000-1410 obr./min. Silnik ten  jest dynamiczny, a przy tym oszczędny, co potwierdziło się również w naszym krótkim teście drogowym. W pełni obciążony zestaw bez trudu przyspieszał i pokonywał wzniesienia.                                               
Podstawa - blok silnika i głowica zostały wykonane z wysokogatunkowego żeliwa wermikularnego połączonego z grafitem CGI (Compact Graphite Iron), w naszym modelu tłoki były jeszcze ze stali, jednak w najnowszym programie DAF ATe aluminiowe tłoki czynią ten silnik jeszcze bardziej sprawnym. W głowicy ze zintegrowanym kolektorem dolotowym, znajdują się po cztery zawory na cylinder. Zawory ssące z pojedynczymi sprężynami zaś zawory wylotowe są wyposażone w podwójne sprężyny. Całość wieńczy kompozytowa pokrywa zaworów. Zasilanie silnika stanowi wysokociśnieniowy układ wtryskowy (Delphi) o nazwie Smart, wtryskujący paliwo pod ciśnieniem 2000 barów. Aby spełnić wymagania czystości spalin Euro 5, DAF XF105 został wyposażony w układ selektywnej redukcji spalin (SCR) z konwerterem katalitycznym DeNOx. Ciekawostką jest też wspólny napęd alternatora (80 A) i klimatyzacji za pomocą paska wieloklinowego oraz połączenie pompy paliwowej z pompą wtryskową.
W testowym pojeździe zbiornik na AdBlue miał poj. 75 l. Pojazd z silnikiem Euro 5 zużywa ok. 5–6% roztworu mocznika w stosunku do ilości spalanego paliwa. Jak przystało na pojazd długodystansowy, nasz DAF XF, był wyposażony w dwa aluminiowe zbiorniki paliwa mieszczące łącznie 1200 l ropy.Układ jezdny i hamulcowy
Testowy DAF wyposażony był w 12-biegową zautomatyzowaną skrzynię biegów - AS-Tronic typu 12AS2330 (z przełożeniem bezpośrednim 15,86–1,00), w której układ elektroniczny wybiera za kierowcę optymalny bieg. Wybór odpowiedniego przełożenia jest uzależniony od obciążenia pojazdu, warunków drogowych i prędkości jazdy. Niewątpliwą zaletą zautomatyzowanej skrzyni jest to, że kierowca nie popełni błędu włączając           nieodpowiedni bieg i może całkowicie skupić swoją uwagę na obserwacji drogi. AS-Tronic,  tak optymalizuje zużycie paliwa na trasie, że technika jazdy kierowcy nie ma tu już większego znaczenia. Oznacza to, że gdy samochodem jeździ kilku kierowców - zużycie paliwa jest zbliżone oraz wydłużona żywotność niektórych podzespołów np. sprzęgła.
Zawieszenie przednie DAF'a XF105 składa się z dwóch parabolicznych resorów piórowych, amortyzatorów i stabilizatora. Resory mają długość 1800 mm i szerokość 80 mm. Układ taki pozwala na obciążenie przedniej osi do 7,5 t. Na osi przedniej znajduje się ogumienie w rozmiarze 315/60R22.5.
Tylne zawieszenie (oprócz amortyzatorów i stabilizatora) stanową 4 regulowane miechy pneumatyczne, sterowane elektronicznie. Maksymalne obciążenie tylnej osi wynosi 13 t.
Dodatkowo pojazd był wyposażony w układ monitorujący obciążenie osi. Ogumienie na osi tylnej w wersji low deck to 295/60R22.5.                     
Podobnie jak w DAF'ie 95, nowy model ma hamulce tarczowe sterowane elektrycznie (EBS), ABS oraz układ kontroli stabilności pojazdu (VSC). Żywotność układu hamulcowego i jego skuteczność dodatkowo poprawiają hamulce silnikowy i wydechowy. Hamulec silnikowy długotrwałego działania MX ma największą sprawność w zakresie 1000–1500 obr/min silnika.

DAF-XF-105 DAF-Trucks Wielton-DAF
Wielton-mega DAF-XF-cab DAF-ASTronic
DAF-TEST DAF_interior night-lock


Wygląd zewnętrzny i wnętrze
Bryła kabiny XF105 przypomina nieco wcześniejszy model, jednak różni się od niej kilkoma szczegółami. Korekta wyglądu zewnętrznego wiąże się m.in. z wprowadzeniem do produkcji nowych reflektorów ksenonowych osłoniętych przezroczystym tworzywem Lexan.
Z nowym kształtem zderzaka dobrze współgra nowy grill, który nadaje pojazdowi bardziej agresywny wygląd. W zderzaku znajdują się też światła przeciwmgielne i reflektory dalekosiężne.
Kabina osadzona jest na czterech pneumatycznych miechach, które są połączone z amortyzatorami. Miechy te skutecznie izolują kabinę od drgań wywołanych pracą silnika.
Wysoko umieszczona kabina, na pewno jest bezpieczna i ułatwia widoczność podczas jazdy, jednak wejście do niej wymaga nieco wprawy. Aby wspiąć się na poziom podłogi ( 1475 mm) trzeba pokonać trzy stopnie. Wspinaczkę ułatwiają nam poręcze, wewnątrz kabiny, zamocowane po obu stronach otworu drzwiowego.                                                                                                                
Deska rozdzielcza jest tak zaprojektowana, aby wszystkie przełączniki znajdowały się w zasięgu dłoni kierującego, czytelny wyświetlacz przekazuje komunikaty w jednym z 12 języków. W ciemności konsolę oświetla przyjemne światło z diod LED.                                                                              
Pojazd wyposażony w skrzynię AS-Tronic, zamiast tradycyjnej dźwigni zmiany biegów na tunelu silnika, ma po prawej stronie kierownicy dźwigienkę sterującą. Na konsoli również z prawej strony znajduje się pokrętło do ustawiania pozycji skrzyni biegów (D, N, P oraz biegów pełzających do jazdy manewrowej do przodu i do tyłu - oznaczonych symbolem żółwia).
Dzięki wprowadzonym modernizacjom kierowca ma ułatwione poruszanie się wewnątrz kabiny. Tunel silnika jest niewielki a wysokość wnętrza kabiny, w wersji Super Space wynosi 2105 mm.                                                                                                         
Kierowcy chwalą sobie XF za wygodne leżanki. Dolne łóżko ma 2100 mm długości i 810 mm szerokości a wysokość dzieląca je od górnej leżanki wynosi ponad 800 mm. Górna leżanka ma wymiary 2000x700 mm a odległość do sufitu wynosi 630 mm. Na górne łóżko dotrzemy za pomocą składanej wysuwanej drabinki zamocowanej na krawędzi tejże leżanki. Obniżenie tunelu spowodowało, że możliwe było dodatkowe wykorzystanie przestrzeni pod dolną leżanką. Można tam zamontować pojemniki na drobne przedmioty, min. jest tam miejsce na 42-litrową lodówkę.

DAF_space-cab DAF-XF-inside


Podsumowanie
Od czasu wprowadzenia do produkcji serii pojazdów dalekobieżnych (XF95) w 1997 r., pozycja DAF-a na rynku nieustannie rośnie. Ten flagowy model, przechodząc w swojej historii wiele modyfikacji, jest wysoko ceniony przez kierowców w całej Europie. Polscy kierowcy chwalą go sobie, przede wszystkim za dobre zawieszenie (które musi wytrzymać nasze dziurawe drogi) oraz za przestronne, wygodne kabiny co z pewnością również my możemy potwierdzić.

 

DAF XF105 Low deck Super Space Cab - dane techniczne

Silnik Paccar MX, rzędowy, 6-cylindrowy. Zasilanie poprzez wysokociśnieniowy układ wtryskowy Smart (Delphi) – 2000 barów. Układ wydechowy z SCR
Pojemność 12,9 cm3
Moc maksymalna 340kW (462 KM) przy 1500–1900 obr./min
Maks. moment obr. 2300 Nm przy 1000–1410 obr./min
Norma czystości spalin Euro 5
Przeniesienie napędu Zautomatyzowana skrzynia 12-biegowa AS-Tronic typu 12AS2330 z przełożeniem bezpośrednim 15,86–1,00. Napęd na koła tylne. Przełożenie tylnej osi 2,93
Układ hamulcowy Hamulce tarczowe, hamulec silnikowy MX, hamulec wydechowy
Zawieszenie przednie Paraboliczne resory piórowe, stabilizator, amortyzatory. Przednia oś typu 152N, max. obciążenie 7,5 t
Zawieszenie tylne 4-miechowe zawieszenie pneumatyczne (sterowane elektronicznie) ze stabilizatorem i amortyzatorami. Oś tylna typu SR 1347, max. obciążenie 13,0 t
Ogumienie Oś przednia 315/60R22.5, tylna: 295/60R22.5
Naczepa
Kurtynowa Wielton typ mega NS3KM, masa własna 6750 kg, długość wewn./szerokość wewn., wysokość wewn.: 13622/ 2480/ 2850 mm. Ogumienie: 435/50 R 19,5

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL