e-toll-autostrady-myto-axxes

Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem?

Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań ułatwiających pobór myta. Jednolity system upraszczający rozliczanie opłat drogowych przynosi oszczędności przewoźnikom, ale czy można pójść o krok dalej i je redukować? Praktyka pokazuje, że wysokość płaconego myta można ograniczyć.

Podczas wjazdu na płatny odcinek autostrady we Francji system do naliczania opłat może nie zeskanować identyfikatora pojazdu a zrobić to jedynie podczas zjazdu. W takich sytuacjach niektórzy operatorzy autostrad nie dysponując informacją o rzeczywistym miejscu wjazdu pojazdu, naliczają opłatę, zakładając, że nastąpił on w miejscu najbardziej oddalonym od miejsca zjazdu (tzw. TLPC – najwyższy możliwa opłata). Tego typu zdarzenia wcale nie są odosobnione i mogą być krzywdzące dla przewoźnika. Typowy system do rozliczania opłat w ramach EETS nie wykazuje takich nieprawidłowości i często umykają one w sposób niezauważony. Axxès wychwytuje takie nieprawidłowości na bieżąco, raportuje i wspiera firmy transportowe w procesie reklamacji. Co więcej, rodzimi przewoźnicy cenią sobie wsparcie polskiego zespołu, który lepiej rozumie lokalne uwarunkowania.

Axxès dostarcza rozwiązań do poboru opłat drogowych w Austrii, Belgii, Danii, Liechtensteinie, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech. Korzystając z urządzenia Axxès B’moov, na krajowych drogach można wygodne rozliczać myto w ramach systemu e-TOLL oraz za przejazdy autostradami A1 i A4.

Axxès idzie o krok dalej

Optymalizacja w zakresie opłat drogowych to nie jedyny obszar dbania o obniżenie kosztów w firmach transportowych. Firma stale rozwija możliwości wsparcia przewoźników w poprawie ich konkurencyjności. Obecnie w portfolio rozwiązań znajdują się między innymi platforma telematyczna Fleet Manager, czy Data Connect - rozwiązanie do wymiany danych z platformami śledzenia łańcucha dostaw, takimi jak Shippeo czy project44. Wkrótce firma udostępni nowe, innowacyjne rozwiązanie do zarządzania operacjami flotowymi.

Jak przyznaje Patryk Krajewski, Country Manager Central Europe: - Obsługa klientów w ich językach jest jedną z naszych istotnych przewag, ponieważ firmy konkurencyjne nie oferują lokalnego wsparcia. Przykładamy dużą wagę do potrzeb naszych partnerów i staramy się ich wspierać swoim doświadczeniem, wspólnie pomagając sektorowi TSL. Dbamy, aby nasza komunikacja była szybka, sprawna i przejrzysta. Nasza oferta dla firm transportowych koncentruje się na wsparciu, szerokim pokryciu obsługiwanych sieci drogowych oraz niezawodności, co przekłada się na mniej mandatów i w efekcie na niższe koszty przejazdów.

Patryk Krajewski - Country Manager Central Europe w firmie Axxès

Firma Axxès obsługuje ponad 40 000 firm uzytkujących 300 000 pojazdów, Axxès jest najbardziej dynamicznym graczem na rynku multisystemowych rozwiązań do elektronicznego poboru opłat dla samochodów ciężarowych. Firma oferuje przewoźnikom towarowym i pasażerskim inteligentne i niezawodne rozwiązanie do uiszczania myta w Europie − przy użyciu jednego urządzenia pokładowego i jednej umowy abonamentowej. Axxès, starając się dostosowywać do pojawiających się potrzeb przewoźników drogowych, regularnie doskonali swoje usługi i rozwiązania. Projektuje też innowacyjne narzędzia oparte na najnowszych technologiach, takie jak serwis geolokalizacyjny optymalizujący koszty opłat drogowych.
Celem firmy jest ustanowienie standardów w zakresie multisystemowych rozwiązań rozliczania myta w Europie i uzyskanie pozycji kluczowego partnera dla przewoźników.

Więcej informacji o rozwiązaniach oferowanych przez Axxès znajduje się na stronie: https://axxes.pl/.

 

Artykuł sponsorowany/Pegasus Group

Przeczytaj też:
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Tytuł Dealer Roku DAF 2024 otrzymał serwis z Rzeszowa DAF Trucks Polska już od 13 lat nagradza czołowych dealerów marki w Polsce. W tym roku najlepszymi wynikami we wszystkich kluczowych aspektach działalności może pochwalić się oddział Grupy Wanicki z Trzciany pod Rzeszowem.
Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A. Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
DAF ogłosił zdobywców nagrody International Dealer of the Year 2024 Na międzynarodowym spotkaniu dealerów DAF tytuł najlepszego dealera otrzymała polska spółka ESA Trucks Polska.
Nowy, mocniejszy silnik do Volvo FH16 również na biopaliwa Volvo Trucks wprowadza nowy silnik dedykowany do kultowego modelu Volvo FH16.