obowiązek opon zimowych

Samochody ciężarowe - gdzie obowiązek opon zimowych

Kontrola samochodów ciężarowych z oponami zimowymi oraz łańcuchów śniegowych odbyła się w czwartek w całym Tyrolu.

Co cieszy, ponad 99 procent ciężarówek było wyposażonych w opony zimowe. Od 1 listopada do 15 kwietnia, w Austrii, obowiązek opon zimowych dotyczy, nie tylko do samochodów osobowych, ale także do ciężarówek i autobusów. Opony zimowe muszą być zamontowane przynajmniej na kołach osi napędowej.

Ciężarówki z jakimi oponami

Skontrolowano 763 ciężkich pojazdów (ciężarówki, ciężarówki z przyczepami, zestawy z naczepami). Akcja jest o tyle ważna, że w przypadku opadów śniegu, wystarczy jedna niewłaściwie wyposażona ciężarówka, aby sparaliżować cały ruch.

Austria:

Opony zimowe
- Obowiązek montażu od 1 listopada do 15 kwietnia. Przy braku - wysokie kary od 35 do 5.000 €. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t. muszą mieć opony M+S przynajmniej na 1 osi napędzającej z minimalnym bieżnikiem 6 mm. Dla autobusów obowiązek od 1 listopada do 15 marca.
Łańcuchy śniegowe
Od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia w przynajmniej 2 łańcuchy na jedną oś napędzającą. Wyjątki dla autobusów w kursach liniowych. Montaż na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.

Czechy:

- Opony zimowe
Brak ogólnych przepisów regulujących. Wyjątki w miejscach oznakowanych. Od 1 listopada do 30 kwietnia dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t. M+S opony - obowiązek na 1 osi napędzającej (minimum 6mm).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia dla samochodów ciężarowych od 7,5 t. Prędkość max. z założonymi łańcuchami 50km/h.

Słowacja:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (minim. 3 mm profil opony).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. dopuszczalnego ciężaru całkowitego. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Słowenia:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (min. 3 mm profil opony)
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Szwajcaria

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy i opony z kolcami są miejscami koniecznością. Rejony objęte nakazem są oznaczone i dotyczą także samochodów z napędem na 4 koła. Ciężarówki wg znaków.

Niemcy

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Nakaz łańcuchów w miejscach oznakowanych.

Szwecja

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe. Jednak minimalny profil w ciągniku minimum 5 mm.
- Łańcuchy śniegowe. 
Polecane wyposażenie w łańcuchy zimowe.

Włochy

- Opony zimowe
Brak ogólnych nakazów wyposażenia w opony zimowe. Wyjątki są oznaczone znakami. Od 15 października do 15 kwietnia nakaz używania opon M+S w rejonie Aostatal.
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia w łańcuchy śniegowe. Używanie w odpowiednio oznaczonych miejscach.

Polska

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Dla ciężarówek, w rejonach górskich, wg znaków.

Przeczytaj też:
IVECO rozpoczyna europejski etap trasy koncertowej wraz z zespołem Metallica IVECO zapewni niskoemisyjny transport dla trasy koncertowej M72 World Tour dzięki pojazdom napędzanym gazem ziemnym, energią elektryczną oraz paliwami odnawialnymi.
POLOmarket inwestuje w Mercedesy Sieć POLOmarket realizuje kolejną ważną inwestycję w logistykę, finalizując zakup 13 ciągników siodłowych Mercedes-Benz oraz trzech pojazdów z zabudową chłodniczą za blisko 1,5 mln euro.
Daimler Truck Polska nagradza najlepsze firmy w swojej sieci dealersko-serwisowej Grupa Wróbel ponownie okazała się zwycięzcą w kategorii Dealer Roku. Najlepszym serwisem została firma BTC Czapka ze Skoczowa. 
Pojazdy użytkowe po pierwszym kwartale 2024 r. To już siódmy miesiąc spadku na rynku pojazdów użytkowych we wszystkich grupach: ciągniki samochodowe obniżyły się o blisko 19%, podwozia samochodowe i nieliczne samochody specjalne o 21%.
Mercedes-Benz Actros L z futurystyczną kabiną ProCabin już w sprzedaży Od kwietnia 2024 r. można składać zamówienia na nowego Actrosa L, który wejdzie do produkcji w grudniu bieżącego roku.
Używane Renault Trucks z gwarancją do 240 tys km Dzięki T Red, który doskonale ilustruje podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, producent kładzie nacisk zarówno na pojazdy używane, jak i na ponowne wykorzystanie użytych części.
RP-Trans nowym autoryzowanym punktem serwisowym Ford Trucks Polska Ford Trucks Polska otwiera piętnasty autoryzowany serwis pojazdów ciężarowych.
Słaby luty w pojazdach użytkowych Producenci pojazdów ciężarowych odnotowali kolejny spadek sprzedaży nowych ciężarówek.
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.