Samochody ciężarowe - gdzie obowiązek opon zimowych

opony zimowe ciężarówki

Kontrola samochodów ciężarowych z oponami zimowymi oraz łańcuchów śniegowych odbyła się w czwartek w całym Tyrolu.

Co cieszy, ponad 99 procent ciężarówek było wyposażonych w opony zimowe. Od 1 listopada do 15 kwietnia, w Austrii, obowiązek opon zimowych dotyczy, nie tylko do samochodów osobowych, ale także do ciężarówek i autobusów. Opony zimowe muszą być zamontowane przynajmniej na kołach osi napędowej.

Ciężarówki z jakimi oponami

Skontrolowano 763 ciężkich pojazdów (ciężarówki, ciężarówki z przyczepami, zestawy z naczepami). Akcja jest o tyle ważna, że w przypadku opadów śniegu, wystarczy jedna niewłaściwie wyposażona ciężarówka, aby sparaliżować cały ruch.

Austria:

Opony zimowe
- Obowiązek montażu od 1 listopada do 15 kwietnia. Przy braku - wysokie kary od 35 do 5.000 €. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t. muszą mieć opony M+S przynajmniej na 1 osi napędzającej z minimalnym bieżnikiem 6 mm. Dla autobusów obowiązek od 1 listopada do 15 marca.
Łańcuchy śniegowe
Od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia w przynajmniej 2 łańcuchy na jedną oś napędzającą. Wyjątki dla autobusów w kursach liniowych. Montaż na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.

Czechy:

- Opony zimowe
Brak ogólnych przepisów regulujących. Wyjątki w miejscach oznakowanych. Od 1 listopada do 30 kwietnia dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t. M+S opony - obowiązek na 1 osi napędzającej (minimum 6mm).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia dla samochodów ciężarowych od 7,5 t. Prędkość max. z założonymi łańcuchami 50km/h.

Słowacja:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (minim. 3 mm profil opony).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. dopuszczalnego ciężaru całkowitego. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Słowenia:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (min. 3 mm profil opony)
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Szwajcaria

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy i opony z kolcami są miejscami koniecznością. Rejony objęte nakazem są oznaczone i dotyczą także samochodów z napędem na 4 koła. Ciężarówki wg znaków.

Niemcy

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Nakaz łańcuchów w miejscach oznakowanych.

Szwecja

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe. Jednak minimalny profil w ciągniku minimum 5 mm.
- Łańcuchy śniegowe. 
Polecane wyposażenie w łańcuchy zimowe.

Włochy

- Opony zimowe
Brak ogólnych nakazów wyposażenia w opony zimowe. Wyjątki są oznaczone znakami. Od 15 października do 15 kwietnia nakaz używania opon M+S w rejonie Aostatal.
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia w łańcuchy śniegowe. Używanie w odpowiednio oznaczonych miejscach.

Polska

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Dla ciężarówek, w rejonach górskich, wg znaków.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL