Samochody ciężarowe - gdzie obowiązek opon zimowych

opony zimowe ciężarówki

Kontrola samochodów ciężarowych z oponami zimowymi oraz łańcuchów śniegowych odbyła się w czwartek w całym Tyrolu.

Co cieszy, ponad 99 procent ciężarówek było wyposażonych w opony zimowe. Od 1 listopada do 15 kwietnia, w Austrii, obowiązek opon zimowych dotyczy, nie tylko do samochodów osobowych, ale także do ciężarówek i autobusów. Opony zimowe muszą być zamontowane przynajmniej na kołach osi napędowej.

Ciężarówki z jakimi oponami

Skontrolowano 763 ciężkich pojazdów (ciężarówki, ciężarówki z przyczepami, zestawy z naczepami). Akcja jest o tyle ważna, że w przypadku opadów śniegu, wystarczy jedna niewłaściwie wyposażona ciężarówka, aby sparaliżować cały ruch.

Austria:

Opony zimowe
- Obowiązek montażu od 1 listopada do 15 kwietnia. Przy braku - wysokie kary od 35 do 5.000 €. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t. muszą mieć opony M+S przynajmniej na 1 osi napędzającej z minimalnym bieżnikiem 6 mm. Dla autobusów obowiązek od 1 listopada do 15 marca.
Łańcuchy śniegowe
Od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia w przynajmniej 2 łańcuchy na jedną oś napędzającą. Wyjątki dla autobusów w kursach liniowych. Montaż na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.

Czechy:

- Opony zimowe
Brak ogólnych przepisów regulujących. Wyjątki w miejscach oznakowanych. Od 1 listopada do 30 kwietnia dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t. M+S opony - obowiązek na 1 osi napędzającej (minimum 6mm).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia dla samochodów ciężarowych od 7,5 t. Prędkość max. z założonymi łańcuchami 50km/h.

Słowacja:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (minim. 3 mm profil opony).
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. dopuszczalnego ciężaru całkowitego. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Słowenia:

- Opony zimowe
Od 15 listopada do 15 marca we wszystkich pojazdach powyżej 3,5 t przynajmniej 1 osi napędzającej (min. 3 mm profil opony)
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia samochodu do 3,5 t. Od 15 listopada do 15 marca lub w czasie złych warunków zimowych przynajmniej na 1 osi napędzającej.

Szwajcaria

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy i opony z kolcami są miejscami koniecznością. Rejony objęte nakazem są oznaczone i dotyczą także samochodów z napędem na 4 koła. Ciężarówki wg znaków.

Niemcy

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Nakaz łańcuchów w miejscach oznakowanych.

Szwecja

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe. Jednak minimalny profil w ciągniku minimum 5 mm.
- Łańcuchy śniegowe. 
Polecane wyposażenie w łańcuchy zimowe.

Włochy

- Opony zimowe
Brak ogólnych nakazów wyposażenia w opony zimowe. Wyjątki są oznaczone znakami. Od 15 października do 15 kwietnia nakaz używania opon M+S w rejonie Aostatal.
- Łańcuchy śniegowe
Obowiązek wyposażenia w łańcuchy śniegowe. Używanie w odpowiednio oznaczonych miejscach.

Polska

- Opony zimowe
Brak nakazów wyposażenia w opony zimowe.
- Łańcuchy śniegowe
Łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Dla ciężarówek, w rejonach górskich, wg znaków.

Przeczytaj też:
Co może zaskoczyć kierowców w porcie w Hamburgu

Firmy MAN Truck & Bus oraz Hamburger Hafen und Logistik, HHLA pomyślnie zakończyły pierwsze testy praktyczne programu Hamburg TruckPilot. Chodzi o wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w terminalach portowych.

KamAZ K5 we flocie CRAFTER Group

Grupa CRAFTER, z siedzibą w Moskwie, poinformowała o nabyciu dwudziestu ciągników siodłowych KamAZ K5.

IVECO TurboStar powraca!

IVECO przedstawia IVECO S-WAY TurboStar Special Edition na Grand Prix Włoch Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych (ETRC) FIA 2021 — zawodach odbywających się na torze Misano Adriatico.

Korekta ciśnienia w oponach bez udziału kierowcy. Z BPW AirSave to możliwe!

Sposób na oszczędność paliwa, opon i niższą emisję CO2 ? Optymalnym rozwiązaniem jest oferowany przez BPW inteligentny system kontroli ciśnienia w ogumieniu - AirSave.

KamAZ z nowym podwoziem średniej ładowności

Firma KamAZ wyprodukowała kilka egzemplarzy nowej średniej serii 53251 z kabiną ciągnika siodłowego K5, która została zapożyczona z ostatniej generacji Mercedes-Benz Actros.

Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Nowe Renault Trucks T520 High we flocie brytyjskiego przewoźnika

Inverdell Ltd, brytyjski przewoźnik z Cairndow, specjalizujący się w transporcie ryb w warunkach kontrolowanej temperatury, zakupił dwa nowe ciągniki siodłowe Renault Trucks T520 High.

Ponowny wzrost liczby nowych samochodów ciężarowych

We wrześniu 2021 r. zarejestrowano 2781 wszystkich rodzajów pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to 32,4% więcej niż przed rokiem i więcej niż w sierpniu br. (+37,5%).

Ranking sprzedaży ciężarówek, a dostępność samochodów na stokach

Od początku 2021 roku przybyło 21 524 nowe pojazdy użytkowe o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost (+77,9%) w skali roku.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL