Naczepy na tory i nie tylko...

Naczepy na tory i nie tylko...

Od czasu do czasu, na stronach 4Trucks.pl, powraca temat transportu tzw. kombinowanego. W niektórych przypadkach, głównie ze względu na uwarunkowania geograficzne, ekonomiczne uzasadnienie mają alternatywne środki transportu np. kolej czy prom.

W 1928 roku na terenie Niemiec powstała organizacja, której celem jest rozwój transportów intermodalnych. SGKV (Studiengesellschaft für den Kombinierten Verkehr) jest niezależną organizacją mającą na celu organizację ruchu towarowego w przyjazny dla środowiska sposób i w celu bardziej efektywnego wykorzystania środków transportu. Organizacja liczy obecnie ok. 100 członków i są to: operatorzy terminali, ośrodki naukowe oraz przewoźnicy. Szacunki wskazują, że udział transportu kombionowanego na trasach powyżej 500 km wynosi obecnie ok. 20 %. Najbardziej pożądanymi kierunkami, dla transportów naczep, wykorzystujących infrastrukturę kolejową są trasy biegnące z Północy na Południe Europy przez Alpy, a dla transportów morskich szlaki promowe do krajów skandynawskich. Znanym nam przykładem polskiego przewoźnika, mającego w swojej flocie naczepy przystosowane do transportów intermodalnych jest firma Erontrans. W Niemczech jest to m.in. firma Bode, która w 24 % wykorzystuje przeprawy promowe i w 28 % transport kolejowy.

Transporty koleją: 10-15 % sprzedaży naczep Krone stanowią naczepy przystosowane do transportu koleją. Naczepy te muszą spełniać kilka dodatkowych norm, m.in. UIC 596-5 oraz Cod XL, który określa dodatkowe miejsca do zamocowania ładunków. Naczepy tzw. kolejowe mają specjalną wzmocnioną konstrukcję podwozia i dodatkowe wyposażenie (w sumie naczepa taka waży 250 kg więcej niż standardowy pojazd). Załadunek naczep następuje za pomocą suwnic lub samojezdnych dźwigów, wymagane są zatem specjalne wzmocnienia w okolicach zaczepów. W naczepach chłodniach wymagane jest zastosowanie urządzeń telematycznych pozwalających zdalnie kontrolować i sterować temperaturą wewnątrz.Przeprawy promowe: prom o powierzchni załadunkowej ok. 3 tys m2 może zabrać na pokład ok. 170 naczep. Część z 22 osobowej załogi odpowiada za załadunek i prawidłowe zamocowanie naczep. W zależności od systemu naczepy osadza się na specjalnych podporach i przytwierdza łańcuchami. Naczepy przystosowane do transportów promowych muszą mieć wzmocnienie z przodu pod podłogą, poszerzoną płytę ślizgową oraz 4 uchwyty do zaczepów stabilizujących pojazd.


 

Michał Bąk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL