Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Badanie techniczne

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

 

Czy to możliwe? Okazuje się, że tak... Pod koniec grudnia Duma Państwowa w Rosji uchwaliła ustawę o zniesieniu obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdów osobowych. W ustawie czytamy: - Samochody i pojazdy silnikowe będące własnością osób fizycznych i używane przez nie wyłącznie do celów osobistych nie podlegają dozorowi technicznemu, z wyjątkiem przypadków: samochodów służbowych, transportu publicznego i taksówek, w przypadku zmian w ich konstrukcji - te pojazdy nadal obowiązuje obowiązkowa kontrola techniczna.

Poluzowanie obciążeń administracyjnych może jednak odbyć się czkawką dla obywateli Federacji. Każdorazowe przekroczenie granicy UE będzie skutkowało koniecznością uzyskania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego badanie techniczne.

Pomysł nowej ustawy narodził się we wrześniu ub. roku. Procedowana była do grudnia, kiedy to po drugim czytaniu Duma Państwowa, w dniu 22.12.2021 roku uchwaliła przepisy. Dlaczego Rosjanie znieśli badanie techniczne dla samochodów osobowych? Na to pytanie odpowiada Członek Rady Publicznej Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej Regionu Moskiewskiego Andrei Mukhortikov: - przegląd od dawna jest taką imitacją kontroli - nie ma to realnego wpływu na stan techniczny samochodu. Możesz kupić przegląd techniczny za dwa lub trzy tysiące rubli. Jest to tylko "pośredni" dodatkowy podatek dla właściciela samochodu, więc absolutnie słuszne jest anulowanie tego. 
Konieczność wykonania badania technicznego samochodu dotyka dziś co trzeciego mieszkańca kraju. W Rosji jeździ około 49 mln samochodów i motocykli, a 27 mln samochodów ma mniej niż dziesięć lat. Zgodnie z wcześniejszymi przepisami regularna coroczna kontrola techniczna była obowiązkowa dla pojazdów starszych, niż czteroletnie.

Info: RIA Nowosti

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Martin Lundstedt, Volvo Group - nowym przewodniczącym Rady ds. Pojazdów Użytkowych ACEA

Wczoraj Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wybrało Martina Lundstedta, dyrektora generalnego Volvo Group, na przewodniczącego rady ds. pojazdów użytkowych na nadchodzący rok.

Sprzedaż ciężarówek MAN podchodzi do poziomu sprzed kryzysu w 2021 roku

W 2021 roku MAN Truck & Bus dostarczył swoim klientom znacznie więcej pojazdów użytkowych, zbliżając się tym samym do poziomu sprzed wybuchu pandemii.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

Rok 2021 w branży samochodów ciężarowych

W 2021 roku rynek samochodów ciężarowych o dmc pow. 3,5 t wyniósł 32 684 szt. co przełożyło się na 58,1% wzrost (+12 012 szt.).

Foton Daimler Auman Galaxy zdobywa nagrodę chińskiej ciężarówki roku 2022

W dniu 28 grudnia 2021 r. w Pekinie, podczas ceremonii wręczenia i rozdania nagród chińskiej ciężarówki roku (CTOY 2022), która odbyła się online, jury przyznało nagrodę Li Jianowi, wiceprezesowi Foton Motor Group.

Wyszukiwarka

Informacje