Nowa jakość dzięki chmurze

Nowa jakość dzięki chmurze

Zarządzanie transportem

 

Szybki wzrost mocy obliczeniowych i rozwój oprogramowania sprawiają, że to, co do niedawna było tylko wymysłem, staje się rzeczywistością. Dostępność danych w internecie, nawigacja wykorzystująca satelity, smartfony, big data i autonomiczne pojazdy – to wszystko jest w zasięgu ręki. Przemysł i politycy mówią wręcz o czwartej rewolucji przemysłowej, która dotyczy także logistyki.

Klienci firm logistycznych żądają informacji w czasie rzeczywistym, a np. ciężarówki są kopalnią danych. Dzięki informatyce branża lepiej wykorzystuje dane do zarządzania oknami czasowymi, sterowania pojazdem w czasie rzeczywistym, zarządzania procesami logistycznymi na terenie zakładu, elektronicznego potwierdzenia dostawy, rozliczenia, dokumentacji ewentualnych szkód, obsługi palet, zautomatyzowanego zawierania umów.

Przyspieszenie wymiany danych przynosi wymierne korzyści. Prezes firmy Transporeon Peter Förster zapewnia, że stosowanie jego platformy zlecania zadań transportowych pozwala zmniejszyć koszty przewozów nawet o 19 proc. Połączenie programu zarządzania flotą i śledzenia przesyłki ułatwia organizację przyjęć i wydań magazynu, co prowadzi do oszczędności sięgających w niektórych wypadkach 30 proc.

Korzyści są tak oczywiste, że programy do zarządzania parkiem pojazdów przygotowali wszyscy producenci samochodów ciężarowych. Scania świadczy usługę telematyczną dla ponad ćwierć miliona samochodów. Przygotowany przez Mercedesa Fleetboard pracuje w 400 tys. ciężarówek na całym świecie.

Przewoźnicy przyznają, że systemy telematyczne oferowane przez producentów taboru są funkcjonalne, lecz skupiają się na własnej marce i technicznych aspektach, podczas gdy systemy przygotowane przez wyspecjalizowane firmy traktują tabor jako jeden z elementów zarządzania.

– Decydując się na kompleksowe rozwiązanie od jednego dostawcy, unikamy problemów technicznych związanych m.in. z przechodzeniem na nowszą wersję systemu czy serwisem – podkreśla Robert Świergiel. – Mamy zarazem gwarancję funkcjonalności i oszczędność czasu. Łatwiej jest również pobrać informację w postaci raportów z systemu o jednolitej strukturze.

Źródło: ZMPD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL