Wyniki testów nowej ciężarówki Renault Trucks

Wyniki testów nowej ciężarówki Renault Trucks

ciarwka_600

Przez ponad 6 miesięcy, Grupa Colas testowała w normalnych warunkach eksploatacji hybrydową ciężarówkę Renault Trucks -  dystrybucyjne Premium Hybrys Tech. Po pokonaniu 12000 km i zrealizowaniu wszystkich zadań transportowych, zebrała pozytywne opinie tak ze strony kierowców jak i szefów flot. Wspierająca aktywnie rozwój technologii hybrydowej firma Colas odnotowała sięgające 20 proc. oszczędności paliwa. Pojazd zyskał uznanie  za wszechstronność, komfort jazdy i niski poziom hałasu.

Będąc głęboko zaangażowaną w ochronę środowiska, Grupa Colas od początku wspierała Renault Trucks w rozwoju technologii hybrydowej. Nieco ponad sześć miesięcy temu, przedsiębiorstwo rozpoczęło testową eksploatacją Premium Distribution polegającą na dostawach kruszyw w okolicy Lyonu. Ciężarówka  była eksploatowana od kwietnia 2010. Pojazd dowoził kruszywa i inne materiały budowlane do odbiorców w okolicach Lyonu: dystrybutorów, przedsiębiorstw robót publicznych a nawet klientów detalicznych. Wykonując średnio 6 kursów dziennie z ładunkiem 9 t. Samochód  przewoził w promieniu 40 km ok. 54 t. materiałów/24 h. Informacje uzyskane od Grupy pozwolą na dalsze doskonalenie hybrydowego układu napędowego i całego pojazdu. Dotyczą  one zarówno aspektów czysto technicznych jak i reakcji kierowców. Symulacje komputerowe lub nawet jazdy po torze testowym nie mogą zastąpić danych zebranych od osób, które używają pojazdu do swej codziennej pracy.  Renault Premium Distribution Hybrys Tech zdobył szacunek we flocie firmy Colas nie tylko wśród osób zarządzających parkiem i kierowców ale także mieszkańców.

Pojazd jest cichy, gwarantuje znaczące oszczędności zużycia paliwa. Bezszelestne manewry na placach u klientów, w miastach, powodują niemałe zaskoczenie, to powoduje, że ludzie zadają pytania na temat ciężarówki, co poprawia stosunki z klientami.W kwestii prowadzenia samochodu, ogólne odczucia kierowców są bardzo pozytywne. Kierowcom odpowiada  zautomatyzowana skrzynia biegów  oraz  cicha praca w trybie elektrycznym.W ciągu tych kilku miesięcy, Renault Premium Hybrys Tech nie borykał się z żadnym poważnym problemem technicznym lub wydłużonym czasem przestoju. Współpraca z firmą Colas zachęca Renault Trucks do kontynuacji rozwoju w tym kierunku. Dzięki testom można było sprawdzić, czy rozwiązania wykorzystane do przełączania napędu pomiędzy silnikami są skuteczne oraz jak je jeszcze udoskonalić. Równolegle włożono ogromny wkład pracy w ulepszenie elektrycznego wspomagania układu kierowniczego. Podczas nadchodzącej zimy fachowcy skupią się na pracy nad rozruchem w ekstremalnie niskich temperaturach.

- Nasze pierwsze pomiary wykonane na odcinku ponad 10000 km przejechanych w lokalnym transporcie kruszyw pod Lyonem, wykazały redukcję zużycia o  24 proc. w porównaniu do analogicznego pojazdu z ręczną skrzynią biegów-  potwierdza Didier Fracchetti, asystent szefa floty regionu południowo-wschodniego Grupy Colas.

Pojazd  został zbudowany w oparciu o Premium Distribution 4x2 z nadwoziem samowyładowczym. Jest wyposażony w silnik DXi7 Euro 5, 310 KM połączony z jednostką elektryczną, zautomatyzowaną skrzynią biegów Optidriver+ i zespół akumulatorów wraz ze sterowaniem i chłodzeniem zabudowanym pomiędzy osiami. Zasada napędu wykorzystana przez Renault Trucks jest prosta: energia kinetyczna pojazdu jest odzyskiwana podczas hamowania i zamieniana w elektryczną, którą gromadzą akumulatory. Dzięki ich ciągłemu ładowaniu podczas normalnej jazdy nie ma potrzeby uzupełniania prądu z zewnętrznych źródeł energii.  Silnik spalinowy jest wyłączany automatycznie gdy pojazd nie porusza się, a jednostka spalinowa pracuje na biegu jałowym. Ruszając, energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach napędza ciężarówkę za pośrednictwem silnika elektrycznego. Po osiągnięciu 20 km/h ponownie włącza się silnik diesla przejmując napęd. Pracuje zatem tylko wtedy, gdy zużywa najmniej paliwa (oprócz rozruchu oraz przyspieszania z wykorzystaniem pełnej mocy). Natomiast energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach trakcyjnych jest wykorzystywana do zasilania funkcji związanych z komfortem i bezpieczeństwem jazdy, np.: wspomaganie układu kierowniczego bądź chłodzenie układów elektrycznych.

Renault Trucks jest obecnie jedynym producentem samochodów ciężarowych, który wprowadził do eksploatacji pojazd z automatycznie przełączanym napędem elektrycznym. Wszystko to skutkuje redukcją zużycia paliwa i emisji CO2 o ok. 20 proc.  Celem podniesienia świadomości eksploatacji samochodu z napędem alternatywnym, Renault Trucks umieszcza obecnie na wszystkich pojazdach hybrydowych, elektrycznych i CNG plakietkę z logo Clean Tech. Producent rozpoczyna również znakowanie sieci serwisowej aby zagwarantować swoim klientom jakość serwisu związaną z nowymi technologiami, zwłaszcza jeśli chodzi o kompetencje, wyszkolenie ekip i korzystanie ze specjalnych narzędzi.    

Źródło: Renault Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL