Volvo FMX - nowa strategia budowlana

Volvo FMX - nowa strategia budowlana
Volvo-FMX_lid

Późną wiosną Volvo Trucks ogłosiło nową strategię dotyczącą spraedaży pojazdów budowlanych. Koncepcja ta dotyczy dwóch rzeczy: kompleksowej obsługi klienta budowlanego przy bliskiej współpracy z Volvo Construction Equipment oraz wprowadzenie na rynek nowej ciężarówki dla tegoż sektora.


W kwietniu Szwedzi ogłosili produkcję FMX, którą szersza rzesza klientów, jak i dziennikarzy, zobaczy dopiero jesienią. To właśnie po wakacjach planowane są regionalne pokazy samochodu oraz zapewne prezentacja na wystawie pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Wówczas dowiemy się również, jak w praktyce będzie przebiegała współpraca dwóch spółek szwedzkiego koncernu, które obecnie realizują osobne cele sprzedażowe.

Produkcja zarówno samochodów ciężarowych, jak i maszyn budowlanych "pod jednym dachem" zapewnia Grupie Volvo pełną autonomiczność. Volvo może dostarczać kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu drogowego i terenowego dla budownictwa. Chodzi tu przede wszystkim o połączenie sprzedaży maszyn budowlanych i ciężarówek oraz obsługi swerwisowej pojazdów.  Na wybranych rynkach klienci będą mieć dostęp do usług Volvo Trucks i Volvo Construction Equipment w jednych i tych samych stacjach obsługi. Obydwie firmy wspólnie pracowały m.in. nad rozwojem skrzyni biegów Powertronic i silnika D13.
Volvo zamierza znacząco zwiększyć swój udział w globalnym rynku pojazdów budowlanych. Kluczem dla osiągnięcia tego celu ma być również zmodernizowany model FM, który dla zastosowań budowlanych będzie nosił nazwę FMX.

Staffan_Jufors- Jesteśmy bardzo dumni z tego pojazdu i chcielibyśmy jak najszybciej zobaczyć go w eksploatacji u naszych klientów z branży budowlanej. Wprowadzenie na rynek nowego Volvo FMX otwiera przed nami i naszymi klientami zupełnie nowe perspektywy - komentuje Staffan Jufors, prezes i dyrektor generalny Volvo Trucks.

Volvo_FMXNajbardziej charakterystycznym elementem Volvo FMX jest nowy, bardziej agresywny wygląd zewnętrzny. Zmieniona górna krata wlotu powietrza, inspirowana modelem FH, nadaje kabinie nowoczesny wygląd. Większy, lepiej widoczny znak firmowy Volvo oraz emblemat FMX podkreślają prestiż pojazdu. Zmienione lampy przeciwmgielne są osadzone głęboko w narożnikach stalowego zderzaka. Dolna przednia część kabiny jest wysunięta do przodu o 165 mm. Nowe są też antypoślizgowe stopnie wejściowe oraz dod
Nowy-FMX-Volvoatkowy składany stopień, który zapewnia bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z kabiny w każdych warunkach pogodowych. Solidne wsporniki lusterek zewnętrznych są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wsporniki są wąskie, dzięki czemu w mniejszym stopniu ograniczają widoczność zza kierownicy. Zmoderniz owana drabinka i uchwyt, dostępne w kabinie dziennej, pozwalają na szybkie i wygodne sprawdzenie ładunku bez konieczności schodzenia na podłoże. Pojazd został wyposażony też w nowy zaczep do holowania, o dopuszczalnym obciążeniu 25 ton, umożliwia holowanie i wydostanie pojazdu z każdej opresji.
Z parametrów technicznych, ważny jest fakt, że w FMX wytrzymalsze stalowe zbiorniki paliwa zostały zamontowane wyżej, dzięki czemu samochód ma teraz większy prześwit. Volvo FMX w dalszym ciągu jest oparty na platformie FM, co oznacza, że układ
mechaniczny w większości pochodzi od jego poprzednika. Klient ma do wyboru  11-litrowe (330 do 450 KM) i 13-litrowe (380 do 500 KM) jednostki napędowe. Hamulec silnikowy Volvo (VEB+) zapewnia ogromną moc hamowania: 375 kW przy 2300 obr./min.
Volvo-FMXDzięki niedawno wprowadzonym udoskonaleniom, "budowlana" wersja skrzyni biegów I-Shift została bardziej dostosowana dla potrzeb jazdy w trudnym terenie.  Ponadto, nowy czujnik obciążenia przesyła dokładne dane o masie pojazdu do skrzyni biegów I-Shift, w celu optymalizacji procesu zmiany biegów i płynnego ruszania z miejsca.
Ciekawostką, jest fakt, że w 2009 roku Szwedzi sprzedali 70 proc. pojazdów ciężkich ze skrzynią I-Shift, a w segmencie ciężarówek budowlanych 50 proc. klientów  wybrało pojazdy ze skrzynią zautomatyzowaną. 
W nowym Volvo FMX nie mogło również zabraknąć zmian we wnętrzu kabiny. Dostępne będą trzy nowe rodzaje tapicerki: fotele i panele z obiciem winylowym, fotele z obiciem tekstylnym - panele drzwiowe z obiciem winylowym lub fotele i panele drzwiowe z obiciem welurowym. W opcji dostępne będą fotele z tapicerką skórzaną.
Producent oferuje również trzy nowe udogodnienia dla kierowcy. W kabinie znajdziemy: stolik z wgłębieniami na kubki i długopisy, praktyczny schowek i uchwyt do papieru wykonany z wodoodpornej tkaniny.
Tyle szczegółów, które znamy dziś. Na wrażenia z jazd testowych musimy jeszcze trochę poczekać. Na opinie użytkowników zapewne jeszcze dłużej. Fakty niezbite, jak dotąd są trzy: nowy FMX stanie się oficjalnie następcą budowlanej wersji FM, produkcja Volvo FMX ruszyła już pełną parą, a do nowej strategii sprzedaży pojazdów budowlanych szykują się spółki Volvo, także w Polsce. Okres wakacji to czas wytężonej pracy w Volvo Trucks i Volvo Construction Equipment, bo zapowiadane zmiany są dość rewolucyjne...

(MB)
materiały: Volvo Trucks

 

Folvo FMX - zobacz film

 

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL