MAN i Volkswagen

MAN i Volkswagen
Volkswagen_Constellation_MAN

Kilka lat temu z spod desek kreślarskich inżynierów Volkswagena wyszedł projekt samochodu ciężarowego dużej ładowności. Nie był to pojazd na bazie produkowanych dotąd w Hanowerze dostawczaków, lecz prawdziwa ciężarówka w wersji podwozia do zabudowy lub ciągnika siodłowego.

Volkswagen Constellation - bo o nim mowa - jest rówieśnikiem VW Craftera, następcy popularnego niegdyś Volkswagena LT. W przeszłości na bazie LT budowano również cięższe wersje pojazdów, które przeznaczone były na rynki Ameryki Południowej. W 2005 roku LT zastąpił Volkswagen Crafter, a jego ciężarową wersję Volkswagen Constallation. Wspólny przedział czasowy dla konstrukcji tych dwóch aut przejawia się m.in.w podobieństwie przednich części kabin obu pojazdów. Pionowe reflektory czy taż "łopatkowy" grill z dużym logo VW - świadczą o bliskiej współpracy ze sobą stylistów Volkswagen Design Center. Trudno dziś ocenić, czy Constellation miał kiedykolwiek być sprzedawany w Europie. Dziś jest on produkowany wyłącznie w zakładach MAN Latin America, w Resende w Brazylii. Zakłady te zostały odkupione w 2009 roku od firmy Volkswagen Caminhões e Ônibus.

MAN w Ameryce
VW_ConstellationDzięki mocy produkcyjnej 77000 pojazdów rocznie MAN Latin America jest dziś największym producentem ciężarówek i drugim co do wielkości producentem autobusów w Ameryce Południowej. Brazylijski zakład w Resende (w stanie Rio de Janeiro) jest również siedzibą ośrodka rozwoju produktu. Zakład wprowadził innowacyjny model zarządzania przemysłowego - "onsórcio Modular", który w ciągu kilku lat okazał się wielkim sukcesem. W ramach tego systemu dostarczane są kompletne zestawy podzespołów, które są następnie montowane przez ośmiu partnerów. Firma MAN Latin America odpowiada za cały proces rozwoju produktów VW i za zapewnienie jakości w Ameryce Południowej. Obecnie w Brazylii wytwarzane są: VW Delivery (o mocy 140-150 KM), VW Worker (o mocy 120-310 KM), VW Constellation (o mocy 180-370 KM), MAN TGS/ TGX (o mocy 440 KM) oraz autokar międzymiastowy VW Volksbus. Pojazdy wytwarzane w Resende w dalszym ciągu sprzedawane są z logo VW.

Największy z Volkswagenów

Volkswagen_Constellation-cabPiętnaście modeli  Constellation jest oferowane z krótką kabinę dzienną lub dłuższą i wyższą kabinę z leżanką. Druga wersja przekonuje wysokością - może w niej stanąć osoba o wzroście do 1,95 m. Kierowca lub drugi kierowca świetnie wypoczną na dwumetrowej leżanki o szerokości ok. 60 cm. Bagaż mogą umieścić w schowku w górnej konsoli i pod leżanką. Komfort wnętrza i ergonomicznie zaprojektowane miejsce pracy kierowcy robią duże wrażenie, zaś fotel kierowcy ma pneumatyczne zawieszenie. Na konsoli środkowej znaleźć można uchwyt na napoje, półki i
Constellation_Cumminsopcjonalnie gniazdo elektryczne, zaś na każdych drzwiach znajduje się pojemnik na butelkę 1,5 litra. Gama podwozi obejmuje wersję dwuosiową z napędem drogowym i odmiany trzyosiowe w ko nfigu ra cji 6x4 i 6x2-2. Ostatnia wersja to oś wleczona z bliźniaczymi kołami. Zastosowano solidne osie ArvinMeritor wyposażone w hamulce bębnowe i zawieszenie resorowe. Niektóre z ciągników siodłowych są również dostępne z pneumatycznym zawieszeniem tylnej osi. Silniki montowane w Constellation spełniają wymagania normy emisji spalin Euro 3, mają układ wtrysku bezpośredniego common-rail i zapewniają moc 132 kW (180 KM), 184 kW (250 KM), 191 kW (260 KM) lub 235 kW (320 KM). Najmniejszy z silników to jednostka czterocylindrowa, zaś wszystkie pozostałe mają sześć cylindrów. Najmocniejsza wersja to sześciocylindrowy silnik rzędowy o mocy 269 kW (367 KM). Silniki dostarczane są przez MWM International i Cummins.

VW Constellation 17.250 - pojazd dystrybucyjny
Volkswagen_ConstellationVW Constellation 17.250 z kabiną dzienną (podwozie do zabudowy) powstał z myślą o transporcie miejskim, na przykład w branży napojów lub jako śmieciarka, głównie do zastosowań autostradowych. Pojazd wyposażony jest w mocny silnik Cummins ISBe6 Interact 6.0 o mocy 184 kW (250 KM) z turbosprężarką, chłodnicą powietrza dolotowego i elektronicznym układem wtrysku common-rail. Silnik, sześciobiegowa ręczna skrzynia biegów firmy Eaton i tylne osie ArvinMeritor, zapewniają wyjątkową równowagę osiągów, oszczędności i rentowności. Paliwa produkowane w 100 procentach z surowców odnawialnych są w Brazylii coraz popularniejsze. Tzw. technologia „podwójnego paliwa”, dostępna jako wyposażenie specjalne, pomaga obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla w pojeździe nawet o 90 procent. Dzięki tej innowacji pojazd można tankować biodieslem oraz zwykłym olejem napędowym, co można elastycznie zmieniać w zależności od rodzaju działania, oszczędności i dostępności danego rodzaju paliwa. Pojazdy są wyposażone w dwa zbiorniki. Elektroniczny układ stale kontroluje dane operacyjne pojazdu i gwarantuje, że silnik zawsze otrzyma właściwe paliwo.

VW Constellation 25.320 - w dalekie trasy
Volkswagen-ConstellationWyposażony w sześciocylindrowy silnik i 16-biegową skrzynię biegów model VW Constellation 25.320 6x2-2 to lekki, trzyosiowy ciągnik siodłowy, odpowiedni do transportu dalekobieżnego oraz do zadań transportowych, związanych z przewożeniem ciężkich lub bardzo dużych ładunków. Dzięki wszechstronności tego pojazdu waga jest optymalnie rozłożona na poszczegól
Volkswagen_Constellation_cabnych osiach, z uwzględnieniem najwyższego stopnia zabezpieczenia przed przeładowaniem.
Oś napędzana firmy ArvinMeritor standardowo wyposażona jest w blokady dyferencjałów gwarantujące pełną trakcję nawet w sytuacjach słabszej przyczepności, np. na mokrej lub śliskiej nawierzchni, czy w błocie w terenie. Hamulce wyposażone w układ ABS dostępne
s ą w opcji. Dalsze wyposażenie obejmuje urządzenia do podnoszenia wyposażonej w bliźniacze koła osi wleczonej. Umożliwia to przekazywanie większej mocy na oś napędzaną podczas jazdy pod górę. Gdy pojazd jedzie bez ładunku, obniża to zużycie opon i opłaty za drogi.
Okazją do odbycia jazd testowych i bliższego poznania, mało znanego na naszym rynku, Constellation'a jest plan przybliżenia przez koncern MAN SE w tym roku, na targach IAA w Hanowerze, swojej działalności produkcyjnej poza Europą. Rozwój, w 2009 roku, MAN Latin America w Brazylii zaowocował znacznym poszerzeniem usług dla klientów branży transportowej.  MAN prowadzi we wszystkich regionach Brazylii sieć 145 dealerów. Oprócz sieci serwisowej, uznanej za jedną z najlepszych w kraju, producent zaoferował również inne usługi,  w tym system telematyczny VOLKSNET i umowę serwisową zwaną VOLKSTOTAL.

 

Constellation_film

Volkswagen Constellation - zobacz film


Michał Bąk
materiały: MAN Nutzfahrzeuge

 

 


Przeczytaj też:
Tajemniczy sygnał alarmowy na morzu pochodził z ciężarówki

Tajemniczy sygnał alarmowy na zachodnim wybrzeżu Skanii (Szwecja) umknął zarówno kontrolerom ruchu lotniczego, jak i ratownikom morskim. Teraz tajemnica została rozwiązana.

Ciężarówka, przekształcona w dzieło sztuki, pochłania taką samą ilość CO2 z powietrza, jak drzewo

Farba na naczepie pochłania tyle samo CO2 z powietrza co drzewo i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.

MAN Trucks rozbudowuje fabrykę ciężarówek w Niepołomicach

W ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 rozbudowana zostanie fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach.

Podczas rozładunku...

Podczas rozładunku ciężarówka pochyliła się do tyłu.

Piwo ląduje na poboczu. Wypadek polskiej ciężarówki na autostradzie A10

W poważnym wypadku, w sobotnie popołudnie, na autostradzie A 10 brała udiał polska ciężarówka, która wypadła z pasa ruchu i przewróciła się na poboczu drogi.

KAMAZ-54901 - pierwsze wrażenia z jazdy

Z ogólnego punktu widzenia to Mercedes, jednak charakterystyka pracy silnika bardziej przypomina Scanię.

Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Kolejność przejazdu to temat, który powinien być potraktowany priorytetowo na kursach prawa jazdy. U źle wyedukowanych kierowców często obowiązuje błędna zasada: kto szybszy ten pierwszy...

Kabina ciężarówki – mobilne centrum dowodzenia kierowcy. Jak się zmieniały?

Kabiny ciężarówek to dziś niemal zdalne biura, w których kierowcy ciężarówek spędzają zwykle więcej czasu niż we własnym mieszkaniu - bo nawet 294 dni w roku.

 

Zuchwała kradzież elementów ciężarówki w środku miasta

Co zobaczył kierowca, gdy wrócił do swojej ciężarówki po nocnym odpoczynku? Złodzieje ukradli maskę i reflektory z zaparkowanej ciężarówki.

 

Wyszukiwarka

Informacje