Krone Profi Liner Multi Steel - naczepa do zadań specjalnych

Krone Profi Liner Multi Steel - naczepa do zadań specjalnych
PICT4518_lid

Jak podają statystyki 25 procent wypadków drogowych na terenie UE jest spowodowane złym zabezpieczeniem ładunku. Mocowanie ładunków na pojeździe w polskiej rzeczywistości to nadal dość mgliste pojęcie. Uregulowanie prawne w tej kwestii, w postaci jedynego ogólnego przepisu (art 61 ust. 3 PRD), to chyba zbyt mało. Pozostaje więc wyobraźnia kierującego pojazdem lub załadowcy oraz ... kursy dokształcające prowadzone przez wyspecjalizowane firmy.


Prawo nie wskazuje jednoznacznie kto odpowiada za niedostateczne zamocowanie ładunku. Z zasady odpowiedzialność tę ponosi kierujący pojazdem, jednak w uzasadnionych przypadkach odpowiedzialność można rozszerzyć na firmę transportową, organizującego transport (spedytora) oraz załadowcę (Ustawa o transporcie drogowym art. 93). Dodatkowo w niektórych państwach Unii Europejskiej, podczas kontroli drogowej, może być zakwestionowana zbyt mała ilość użytych środków mocujących. Przewoźnicy międzynarodowi doskonale wiedzą, jak w takiej sytuacji reagują niemieccy kontrolerzy BAG. Rzeczywiście nasz zachodni sąsiad, pod tym względem, ma bardzo przejrzyście sformułowane przepisy prawne, które można odnaleźć w kilkunastu ustawach dotyczących ruchu drogowego i wykonywania transportów i homologacji pojazdów, m.in.: StVO - § 22, 23, 29 i 46; StGB - § 222, 229, 328; GGVSEB §§17-34; HGB § 412; StVZO - §§ 30, 31, 70; BGV D29.

Prawidłowe mocowanie ładunków byłoby niemożliwe, gdyby producenci nie przewidzieli w swoich pojazdach odpowiednich rozwiązań umożliwiających jego unieruchomienie. Jak pokazują przykłady bezpieczny pojazd to również pojazd, który zapewni bezpieczeństwo ładunku i kierowcy. Dlatego zanim wyruszy on na drogę, dział konstrukcyjny prowadzi liczne badania mające na celu sprawdzenie konstrukcji w razie niekontrolowanego przesunięcia się ładunku. Przykładem tego może być certyfikat TÜV Nord DIN EN XL 12642, który nakłada na producentów m.in. naczep zastosowanie odpowiednich wzmocnień (oddziaływanie sił na ścianę czołową, boki i tył pojazdu). Często dla zapewnienia wysokich parametrów bezpieczeństwa konstrukcji trzeba również zaprojektować elementy wzmacniające dla montarzu systemów mocowania ładunków. Certyfikat XL mogą również uzyskać starsze naczepy (2004-2005 r.), gdy producent wprowadzi w nich pwne modyfikacje.  

- Lakoniczne polskie prawo dotyczące mocowania ładunków nie sprzyja poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niestety brakuje przepisów regulujących sposoby mocowania, dobór pojazdu do przewożonego ładunku a przede wszystkim rozłożenia odpowiedzialności prawnej pomiędzy uczestników łańcucha transportowego za mocowanie ładunku na pojeździe. Wspólna odpowiedzialność osób uczestniczących w procesie załadunku tj. załadowcy, spedytora, przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy oraz kierowcy za właściwe zabezpieczenie ładunku jest standardem u naszych zachodnich sąsiadów i warto ten model przenieść do nas. Wiemy, że praw fizyki nie da się oszukać i nie potrzebne są żadne regulacje prawne żeby niezabezpieczony ładunek "opuścił" pojazd wbrew naszej woli. Warto skorzystać ze sprawdzonych niemieckich pomysłów w tym zakresie - mówi Jarosław Kędzior z Akademii Mocowania.

Na przykładzie naczepy firmy Krone możemy przedstawić innowacyjne rozwiązania dotyczące mocowania ładunków. Najtrudniejszym zadaniem zwykle jest unieruchomienie ładunków o nietypowych kształtach lub takich, w których powierzchnia tarcia (styku z podłożem) jest stosunkowo mała. Nowa naczepa Krone Profi Liner Multi Steel w wersji burtowej pozwala na bezproblemowe zabezpieczenie zarówno mat stalowych jak i innych produktów.

PICT4578a PICT4481 PICT4495
PICT4490 PICT4496 PICT4567

Mocowanie mat stalowych, pojedynczych elementów i części przed transportem wymagało wielkiego nakładu pracy i czasu. Metoda kształtowa stanowi dla wszystkich ładunków najlepsze rozwiązanie. Z jednej strony zmienny system kłonic firmy Krone gwarantuje odpowiednie dopasowanie kształtów i zabezpiecza maty stalowe zgodnie z dyrektywą UE o mocowaniu ładunków VDI 2700. Z drugiej strony wersja burtowa zapewnia w połączeniu z systemem kłonic bezpieczny transport wielu innych towarów. Zaletą naczepy w wersji burtowej jest najwyższa uniwersalność transportu pojedynczych elementów lub materiałów budowlanych. Krone Profi Liner Multi Steel BW można przewozić maty stalowe o wysokości do 2000 mm. Gdy używa się platformy, transportować można ładunek o wysokości do 2725 mm. Optymalne zabezpieczenie mat stalowych osiąga się dzięki 18 kłonicom wtykowym oraz 6 przesuwnym otworom na kłonice po każdej stronie pojazdu i 6 napinaczom (z ich możliwością użycia zarówno na liny stalowe jak i na taśmy mocujące). Do tego dochodzi w obszarze każdego napinacza pierścień mocujący o nośności 5 ton z możliwością wychylenia od wewnątrz na zewnątrz o 180 stopni. Można go używać do bardzo szerokiego ładunku.
W celu zabezpieczenia przedniego pakietu mat stalowych w kierunku jazdy, pojazd wyposażono w 2 kłonice umieszczone z przodu, które są zabezpieczone elementem zaciskowym. Dodatkowo używane są przy tych kłonicach dwa wzmocnienia ukośne.

Naczepa-Krone-Profi-Liner-Multi-Steel

Tył mat stalowych zabezpiecza się ukośnym odciągiem mocowanym kłonicami z przodu i z tyłu pasem mocującym. Krone Profi Liner Multi Steel BW, w wersji standardowej, występuje z 6 burtami (o długości 2 x 1200 mm i 4 x 2540 mm) po każdej stronie o wysokości 550 mm. Opcjonalnie dostępne są burty o wysokości 750 mm. W przypadku nie używania burt można je w łatwy i praktyczny sposób przechowywać w skrzyni paletowej. W tym celu zaprojektowano specjalne regały w skrzyni paletowej, na których oprócz burt można jeszcze przechowywać kłonice, otwory na kłonice oraz diagonalne wzmocnienia. Masa własna Krone Profi Liner Multi Steel w wersji burtowej wynosi wraz z wyposażeniem LASI oraz skrzynią na 30 palet ok. 6800 kg.

 

Michał Bąk

 


 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL