Krone Profi Liner

Naczepa Profi Liner firmy Krone ma już 25 lat!

Naczepa kurtynowa Profi Liner firmy Krone obchodzi w tym roku swoje 25 urodziny.

 

Naczepy z burtami były powszechne pod koniec lat 90.a naczepy Krone były wówczas uważane za jeden z wzorcowych pojazdów. Wiele firm transportowych zaczynało swoją działalność od tej właśnie marki naczep - używanych lub nowych.
Ale krajobraz transportowy zmienił się szybko: europejski rynek krajowy stawał się coraz większy, a logistyka ustawiona na paletach wymagała naczep z przesuwaną kurtyną. Załadunek odbywał się coraz częściej z boku zamiast z tyłu.

Początki nie były łatwe...

Szybko stał się popularny nowy typ pojazdu: firanka, nadwozie, którego boki składały się z indywidualnie obsługiwanych przesuwanych plandek bez burt. Firma Krone odpowiedziała na rosnące zapotrzebowanie własną naczepą kurtynową, ale projekt początkowo miał swoje wady. Uwe Sasse, dyrektor zarządzający ds. projektowania i rozwoju w firmie Krone (do 2022 r.), wspomina: - Naczepa Krone z przesuwaną kurtyną była zmodyfikowaną naczepą burtową, w której po prostu pominęliśmy burty. Na początku były duże problemy, ponieważ sztywność pojazdu, bez burt, znacznie osłabła.

Największy klient Krone w tamtym czasie ze Scandynawii Leif Toft, napisał trzystronicowy list do dr Bernarda Krone, prosząc o fundamentalne przeprojektowanie naczepy z przesuwaną kurtyną. Właściciel natychmiast zlecił zespołowi przeprojektowanie naczepy i po zaledwie sześciu miesiącach prototyp nowej naczepy firanki Krone był gotowy - pełen innowacyjnych pomysłów, z których część można znaleźć w Profi Liner do dziś: stalowa ściana czołowa, stalowe drzwi tylne z zawiasem jednoprzegubowym, unikalna konstrukcja podwozia i prowadzenie instalacji elektrycznej. Od samego początku produkcji projektanci zaplanowali budowę opartą na modułowej strukturze, aby wykorzystać ekonomię skali. Kolejną cechą jakościową, którą Krone jako pierwszy producent na świecie wprowadził w 1997 roku, był proces zabezpieczenia antykorozyjnego ramy metodą KTL.

Gdy poprawiony pojazd był już gotowy brakowało tylko chwytliwej nazwy, zrozumiałej we wszystkich krajach. Rainer Steuernagel, ówczesny szef sprzedaży i marketingu w Krone, wpadł na genialny pomysł: "Profi Liner". Chwytliwa nazwa szybko się przyjęła. Słowo "Liner" występowało również w innych rodzajach naczep: Coil, Mega, Paper, City, Box, Cool i Dry.

Krótka historia

Na targach pojazdów użytkowych IAA 1998 nowa rodzina Krone Liner miała swoją wielka premierę, mimo że nowe nazewnictwo częściowo obejmowało już znane produkty. Dziś, w swoje 25. urodziny, Profi Liner jest już piątą generacją naczepy. W 2003 roku wprowadzono Profi Liner 2. Oprócz wielu ulepszeń jakościowych, swoją światową premierę świętowała nowa rama Multi-Lock. Dzięki wyjątkowemu systemowi mocowania ładunku stworzono ponad 3000 możliwości mocowania ładunku. Trzecia generacja została wprowadzona na rynek w 2006 roku, tym razem koncentrując się na obniżeniu kosztów i wydłużeniu cyklu życia i obniżeniu masy własnej. W Profi Liner 4, wprowadzonej w 2009 roku, celem było uproszczenie procesów wewnętrznych i obniżenie kosztów produkcji, a także dalsza optymalizacja jakości. Wreszcie, obecny Profi Liner 5 ma obniżoną masę własną do 5950 kg w standardowym wyposażeniu, ze stalowymi drzwiami kontenerowymi wykonanymi przez robota i wieloma nowymi detalami w nadwoziu, a także zabarbieczeniem antykorozyjnym metodą fosforanowaniem cynkowym KTL i malowaniem proszkowym. Teraz również Profi Liner jest dostępny z licznymi funkcjami telematycznymi.
Dzięki wyrafinowanemu systemowi modułowemu Profi Liner można dostosować do wielu indywidualnych wymagań. Profi Liner jest również dobrze wyposażony, jeśli chodzi o przyszłe wymagania. W ramach "Mission Beyond Zero" zainicjowanej przez Krone 2022, nowy eTrailer Krone pomaga zmniejszyć ślad węglowy. Mimo że Profi Liner został wprowadzony po raz pierwszy w 1998 r. – 25 lat temu – naczepa firanka Krone pozostaje aktualna i oferuje jeszcze duży potencjał do przyszłych innowacji.

Przeczytaj też:
Wielton nowym dostawcą naczep dla duńskiego PNO Duńska firma PNO, specjalizująca się w wynajmie naczep, rozpoczęła współpracę z polskim producentem naczep.
60 naczep kurtynowych Wielton dołączyło do floty MAGTRANS Firma transportowa MAGTRANS Sp. z o. o., mająca swoją siedzibę w Busku-Zdroju, zamówiła u wieluńskiego producenta naczepy kurtynowe Curtain Master Mega.
500 naczepa Schmitz Cargobull dla FM Logistic EWT Truck & Trailer Polska Sp. z. o. o., generalny przedstawiciel firmy Schmitz Cargobull w Polsce współpracuje FM Logistic niemal od początku swojej działalności.
Oficjalne otwarcie zakładu Schmitz Cargobull w Wielkiej Brytanii Premierą jest nowa naczepa firanka S.CS FREEPOST, która jest również po raz pierwszy prezentowana angielskim przewoźnikom.
Nowe naczepy Wielton dla firmy Francepol Spółka PTH Francepol, w styczniu 2023 roku, zamówiła 100 naczep u wieluńskiego producenta. Kontrakt dotyczy wyprodukowania 50 szt. standardowych naczep kurtynowych Curtain Master i 50 naczep kurtynowych Curtain Master Mega.
Rynek naczep w dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku Od początku 2023r. grupa nowych przyczep i naczep o DMC pow. 3,5 t osiągnęła 4094 szt., co oznacza zmniejszenie popytu na te pojazdy o 7,6% w porównaniu z sytuacją w 2022 roku. Przyczep przybyło 409 szt. (-7,7%) a naczep 3685 (-7,6%).
Grupa Wielton szacuje rekordowy poziom przychodów w ubiegłym roku W 2022 r. szacowane przychody Grupy Wielton po raz pierwszy w historii wyniosły ok. 3,44 mld zł, rosnąc o 28 proc.
Wielton dostarczy naczepy podkontenerowe do przewozu płynnych elektrolitów Firma transportowo – logistyczna ADECON, specjalizująca się w przewozie materiałów niebezpiecznych, podpisała w 2022 r. umowę na wyprodukowanie przez Wielton łącznie 48 naczep.
Niezwykła aukcja Wielton dla WOŚP Z okazji 31. finału WOŚP Grupa Wielton przygotowała aukcję, której zwycięzca będzie mógł zwiedzić infrastrukturę Działu Badawczo-Rozwojowego w Wieluniu, od kuchni zobaczyć jak wygląda proces całopojazdowego badania prototypów.