WITD Gdańsk kontrola kontenera

Transport nienormatywny zmylił inspektorów

W dniu 8 maja br. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie.

Wstępne oględziny pojazdu w ruchu wskazywały, że pojazd członowy jest dłuższy od normatywnego (16,5 m). W skład pojazdu członowego wchodził 3-osiowy ciągnik siodłowy oraz 4-osiowa naczepa, której konstrukcja umożliwiała jej rozciągniecie.
Specjalistyczny otwarty kontener charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją podłogi i najczęściej jest wykorzystywany do transportu ciężkich ładunków. W związku z uzasadnionym podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnej normatywnej długości pojazdu członowego oraz jego masy całkowitej i nacisków osi, pojazd członowy został sprawdzony na punkt kontroli i ważenia pojazdów zlokalizowany w ciągu drogi krajowej S7 w Gdańsku Złotej Karczmie.

Kierowca ciężarówki po zatrzymaniu okazał ważne zezwolenie kategorii IV uprawniające m.in. do przekroczenia długości do 23 m (dla naczepy bez osi skrętnych), a w zakresie masy całkowitej do 60 t. Parametry pojazdu członowego musiały zostać sprawdzone, czy nie przekraczają wartości objętych zezwoleniem.
Zezwolenie może obejmować przekroczenie parametrów tylko podczas przewozu ładunku niepodzielnego. W tym przypadku inspektorzy mieli do czynienia właśnie z takim ładunkiem.

Przeprowadzone czynności kontrolne potwierdziły przypuszczenia, że pojazd członowy przekracza dopuszczalną długość, która wynosiła 19,00 m. Przejazd pojazdu członowego przez przenośną wagę dynamiczną nie wykazał przekroczenia nacisków osi, a masa całkowita wynosiła jedynie 35,65 t.
W trakcie oględzin pojazdu członowego sprawdzono także poprawność zabezpieczenia ładunku. Naczepa została fabrycznie wyposażona w gniazda z łącznikami skrętnymi umożliwiającymi mocowanie kontenerów, co w tego typu naczepach jest rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Tym razem kontrola nie ujawniła nieprawidłowości ani naruszeń, a przewoźnik profesjonalnie przygotował się do wykonania zlecenia, zadbał o właściwą konfigurację zestawu transportowego i wymagane dokumenty.

Info: WITD Gdańsk

Przeczytaj też:
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.
Groźny pożar naczepy z ładunkiem niebezpiecznym W dniu 10 maja doszło do groźnego dla środowiska pożaru naczepy. Transport nie miał oznakowań ADR.
Wysoki manat za trawę w rolkach Zamiast dopuszczalnych osiemnastu ton były aż prawie dwadzieścia trzy - przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który realizował transport na potrzeby własne.
Śmieciarka też może być załadowana ponad normę Nadmiar ładunku wynoszący nieco ponad 4 tony i nacisk osi przekroczony o ponad 3,5 tony.
Co sprawdzali tym razem wielkopolscy inspektorzy ITD? Kierowcy busów na A2 pod lupą wielkopolskich inspektorów
Gdy szef sam kieruje... niestety mandat jest wyższy Gdy prowadzisz na karcie dziewczyny, w dodatku gdy nie ma ona uprawnień...
Ile maksymalnie mogą mieć zbiorniki paliwa w ciężarówce? Zespół pojazdów litewskiego przewoźnika miał zbyt duże zbiorniki paliwa, co było niezgodnie z umową ADR.
Młody kierowca z naruszeniami czasu pracy Od niedawna wykonywał zawód kierowcy na trasach międzynarodowych. To coraz częstsze tłumaczenie, które słyszą od kierowców wielkopolscy inspektorzy.
Dzień po przeglądzie rejestracyjnym zatrzymany dowód Dzień po obowiązkowym przeglądzie technicznym zestaw wyglądał tak, jakby latami nie przeszedł w ogóle żadnego przeglądu.