zakaz wyprzedzania ciężarowych

Wyścig słoni na sprawa polska - wypowiedź ministra A.Adamczyka

W czwartek 18 maja br., w godzinach porannych, minister Andrzej Adamczyk opowiadał o kolejnym sukcesie rządu, który zamierza uwolnić kierowców samochodów osobowych i motocykli od opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Pan minister odniósł się też do pytania dziennikarza radiowej jedynki na temat projektu ustawy zakazującej wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki.

Według opinii pana ministra wyprzedzające się ciężarówki stwarzają zagrożenie na drogach. Mówiąc krótko chodzi o to, by upłynnić ruch i zwiększyć tym samym bezpieczeństwo na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Według ministra Adamczyka zakaz ma być "rozsądnie egzekwowany", co oznacza że dzień dzisiejszy nie bardzo wiadomo kiedy i w jakich warunkach zakaz ten będzie obowiązywał.

Poświęciliśmy trochę czasu, aby odnaleźć na stronach rządowych ów projekt ustawy i niestety nie mogliśmy go znaleźć. Również żadne z licznych mediów, które w dniu dzisiejszym, cytują poranną audycję PR1 także nie podaje legislacyjnego źródła. Ale jeśli minister mówi, to chyba wie o czym mówi. Faktem jest, że nie padł żaden konkretny termin wejścia w życie nowelizacji przepisów.

Temat zakazu wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe powraca co jakiś czas w dyskusjach publicznych. Po jednej z takich rozmów, kilka lat temu, GDDKiA zdecydowała się na postawienie znaków wyprzedzania na niektórych odcinkach autostrad. Upłynniło to ruch dla innych użytkowników i jednocześnie stało się miejscem karania kierowców ciężarówek, który ten zakaz łamali. Czy jednak systemowe zadziałanie nakładające nakaz jazdy "po sznurku" dla wszystkich samochodów ciężarowych nie będzie przysłowiowym wylaniem dziecka z kąpielą? Czy kierowca pojazdu ciężarowego poruszający się z prędkością 80 km/h nie będzie mógł, na całym odcinku autostrady, wyprzedzić samochodu jadącego np. 67 km/h?

Ciąg dalszy zapewne nastąpi...

 

Przeczytaj też:
Profesjonalni Kierowcy 2023 - trwają zapisy Właśnie ruszyły zapisy na pierwsze szkolenie VIII edycji.
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.
Jaki ciągnik na 80 ha? Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.
UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4 Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.
Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.
Lód na dachu naczepy - Krone ma na to sposób Zalegający lód na dachu naczepy to problem nie tylko kierowcy, ale też i jego szefa.
Wyścigi ciężarówek po raz pierwszy zagoszczą w Polsce! Polski obiekt dołączy do prestiżowej listy torów wyścigowych obok węgierskiego Hungaroring, niemieckiego Nürburgring i francuskiego Le Mans.
Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4 Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.
Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.