ITD Poznań tachograf

Kilkanaście tysięcy złotych kary za tachograf

W dniu 22 grudnia pilscy inspektorzy zatrzymali do kontroli zestaw pojazdów niemieckiego przewoźnika.

Brak badań okresowych tachografu i naruszenia czasu pracy przez kierowcę ujawnili podczas kontroli zespołu pojazdów niemieckiego przewoźnika wielkopolscy inspektorzy z Piły.

Uwagę kontrolujących zwrócił brak badań okresowych tachografu. Dalsza analiza danych cyfrowych z karty kierowcy i porównanie ich z danymi cyfrowymi z tachografu ujawniła poważniejsze naruszenia. Okazało się, że kierowca Mercedesa po zakończeniu dozwolonego przepisami czasu prowadzenia pojazdu, wyciągnął swoją kartę z tachografu i ruszył w dalszą drogę, nie rejestrując swojej aktywności. Po upływie kilku godzin, gdy kierowca powinien odbyć dziewięciogodzinny odpoczynek, kierujący włożył swoją kartę ponownie do tachografu i kontynuował przewóz. Analiza danych z karty i tachografu ujawniła, poza nierejestrowaniem obowiązkowych danych, przekroczenie dobowego czasu prowadzenia pojazdu o 6 godzin i 54 minuty, skrócenie odpoczynku dobowego z 11 godzin do 2 godzin i 45 minut oraz 5 godzin i 15 minut jazdy bez wymaganej przerwy.

Inspektorzy zatrzymali kierowcy ciężarówki prawo jazdy na trzy miesiące, a łączne kary na kierowcę, przewoźnika i osobę zarządzającą transportem wyniosły ponad 14.000 zł. Kierowca nie zapłacił kaucji na poczet kary administracyjnej, więc zespół pojazdów został odholowany na wskazany przez starostę parking.

Info: WITD Poznań

Przeczytaj też: