POLSKA: OPŁATY KARTELOWE WOBEC SPRZEDAWCÓW SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

Kartel dealerzy DAF

Niemiecka prasa branżowa bije na alarm.

 

Na Zachodzie Europy głośno o sprawie, która wypłynęła ok. trzy tygodnie temu i dotyczy pięciu dealerów samochodów ciężarowych. Mówi się, że kilku dużych sprzedawców ciężarówek w Polsce dokonało nielegalnego ustalania cen od 2011 r. i manipulowało cenami rynkowymi. Grozi to wysokimi karami.

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął dochodzenia przeciwko pięciu dealerom ciężarówek w sprawie nielegalnego ustalania cen. W 2011 r. Mieli ustanowić kartel cenowy i od tego czasu podzielili między siebie polski rynek.

Oskarżone są: DBK, ESA Trucks Polska, TB Truck & Trailer, Van Tilburg-Bastianen Groep i WTC. Między innymi porozumienie twierdziło, że te firmy nielegalnie uzgodniły ze sobą sprzedaż ciężarówek DAF w niektórych regionach Polski w różnych okresach i nie ingerują w siebie jako konkurenci.

Zainteresowane firmy kategorycznie odrzuciły zarzuty. Jeśli zostaną uznani za winnych, grożą odpowiedzialnym menedżerom grzywną w wysokości do dziesięciu procent rocznego obrotu i do dwóch milionów złotych (prawie 500 000 euro). Władze uważają, że przed 2011 r. Mogły mieć miejsce nielegalne ustalanie cen.

fot. Verkehrsrundschau.de

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL