DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

DAF_XD_Electric

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

 

DAF rozbudowuje swoje zakłady produkcyjne o nową fabrykę Electric Truck w Eindhoven, gdzie wiosną rozpocznie się produkcja nowej generacji DAF XD i XF Electric. Według zapewnień producenta w pełni elektryczne ciężarówki zapewniają zasięg ponad 500 km.

Pierwsze ciężarówki DAF XD i XF Electric zjadą z linii montażowej już tej wiosny. Firma DAF Trucks spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat produkcja wzrośnie do kilku tysięcy pojazdów rocznie, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem i deklaracjami producentów o rozwijaniu oferty elektrycznych pojazdów.

Podstawą każdej elektrycznej ciężarówki DAF nowej generacji jest podwozie, bez układu napędowego, ale z kabiną. Szkielet podwozia jest produkowany na głównej linii produkcyjnej samochodów ciężarowych firmy DAF Trucks. Podwozia pod zabudowę 4x2 i 6x2 oraz ciągniki 4x2 są następnie kompletowane w wersje XD i XF Electric podczas ośmioetapowego procesu na linii produkcyjnej Electric Truck.

Nowa fabryka ma dwie linie montażowe. Zestawy akumulatorów są montowane na linii montażowej podzespołów, podczas gdy wszystkie inne komponenty wysokonapięciowe, w tym akumulatory i układ napędowy, są montowane, na podwoziu, na głównej linii montażowej. Następnie na stacjach końcowych przeprowadzane są dokładne kontrole, aby upewnić się, że ciężarówka jest całkowicie sprawna.

Podobnie, jak w przypadku każdego pojazdu DAF, modele XD i XF Electric są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Właśnie dlatego elektryczne układy napędowe PACCAR są modułowe. Oprócz dostępności dwóch silników PACCAR EX (o sześciu różnych klasach wydajności), akumulatory można również montować w różnych pozycjach na podwoziu, w zależności od wymagań klienta. Gwarantuje to maksymalną elastyczność oferty.

DAF XD i XF Electric zostały zaprezentowane na targach IAA w Hanowerze we wrześniu 2022 r. W pełni elektryczne układy napędowe PACCAR zapewniają moc od 170 do 350 kW (210 do 480 KM). Firma DAF Trucks oferuje również wybór zestawów akumulatorów. Najmniejszy pakiet zawiera zespół baterii, które razem mają pojemność 210 kWh i dają zasięg do 200 km. Największy moduł zasilający ma 5 zestawów baterii o pojemności 525 kWh co daje zasięg ponad 500 kilometrów. Ciężarówki elektryczne DAF są wyposażone w stacje do szybkiego ładowania, gdzie największy akumulator można naładować od 0 do 80% w nieco ponad 45 minut.

Przeczytaj też:
Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN

W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.

Pierwsza elektryczna śmieciarka wydana w Polsce

Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks z nowym logo

Renault Trucks E-Tech T i C mają nowe logo marki z uaktualnionymi cechami. Umieszczony na przednim panelu diament ze szczotkowanego aluminium na błyszczącym czarnym tle nadaje pojazdom nowoczesnego wyglądu.

Schmitz Cargobull dostarcza zabudowę do ciężarówki napędzanej wodorem

Firma Schmitz Cargobull dostarczyła nadwozie typu furgon M.KO do podwozia napędzanego wodorem.

Ciężarowy Mercedes z napędem wodorowym przejeżdża przełęcz Brenner

Daimler Truck przeprowadza pierwsze testy wysokościowe ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe.

Naczepa eTrailer jako przełom w transporcie dalekobieżnym

Firma DB Schenker podpisała umowę na dostawę 2000 sztuk elektrycznych naczep, których dostawa nastąpi od 2024 roku.

Uruchomienie pierwszej stacji tankowania wodoru dla pojazdów ciężarowych

Wodór do ciężarówek, autobusów i samochodów ciężarowych jest teraz dostępny przez całą dobę Rostock-Laage.

Dwadzieścia elektrycznych Volvo FH dla firmy Amazon

Do końca roku Volvo Trucks dostarczy do Amazona w Niemczech w pełni elektryczne samochody ciężarowe o dużej ładowności. Szacuje się, że 20 Volvo FH Electric pokona rocznie ponad milion kilometrów drogowych, bez użycia oleju napędowego.

Wyszukiwarka

Informacje