Chcą, aby telefony komórkowe podczas jazdy samoczynnie się wyłączały

Telefon komórkowy w ciężarówce

Pomimo zakazów kierowcy często rozmawiają przez telefon komórkowy prowadząc pojazdy.

Holenderskie stowarzyszenie transportowe (TLN) wpadło na pomysł, aby stworzyć specjalna aplikację uniemożliwiającą korzystanie z komórki w czasie jazdy. Celem działania jest to, aby rozmowa w czasie kierowania samochodem była niemożliwa.

Pomimo wysokich kar, licznych wypadków kierowcy nadal chętnie sięgają po komórki w czasie jazdy. Bo gdy dzwoni telefon odruchowo patrzymy na wyświetlacz i gdy jest to ważna rozmowa, bez wahania podejmujemy połączenie.

- Rozmowa przez telefon za kierownicą jest nie do przyjęcia - mówi prezes TLN, Arthur van Dijk. - Jeszcze gorsze jest pisanie SMS-ów w czasie jazdy. Kontakt z otoczeniem może być możliwy za pomocą urządzenia głośnomówiącego np. zespolonego z urządzeniem multifunkcyjnych w ciężarówce.

Kierowcy ciężarówek pod obserwacją

W ostatnim czasie policja na Zachodzie bacznie zwraca uwagę na zachowania kierowców w czasie prowadzenia ciężarówek. Oprócz lornetek wykorzystuje się również autokary i inne ciężarówki żeby niepostrzeżenie zbliżyć się do jadącego pojazdu.

- Kierowcy samochodów ciężarowych ponoszą dodatkową odpowiedzialność, bo są profesjonalistami - mówi Van Dijk. - A jeśli coś pójdzie nie tak, konsekwencje wypadku z ciężarówką są wielokrotnie większe ze względu na rozmiar i wagę pojazdu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL