Starachowice kolejny raz z autobusami MAN

W dniu 30 marca miało miejsce uroczyste przekazanie 20 nowych autobusów firmy MAN dla Starachowic.
Starachowice, przy wsparciu środków unijnych, zakupiły 20 sztuk fabrycznie nowych ekologicznych autobusów MAN zasilanych gazem ziemnym CNG. To modele Lion`s City 12 G z silnikami MAN E1856 LOH Euro 6 o pojemności 9,5 l i mocy 206 kW (280 KM). Dodatkowo wyposażone w system EfficientHybrid, który poprawi ich wyniki eksploatacyjne. Wszystkie autobusy wyprodukowane zostały w Polsce w zakładzie MAN Bus Starachowice.
- To historyczna chwila dla naszego miasta i kolejny ważny etap wprowadzanych przez nas zmian. W Starachowicach realizujemy szereg inwestycji, które zmierzają do tego, by transport publiczny zyskał nowe oblicze – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek. Jego zdaniem takie rozwiązanie przyczyni się do wzrostu popularności transportu zbiorowego oraz zmniejszenia liczby pojazdów poruszających się po mieście.
- To autobusy ekologiczne o napędzie gazowym, wyposażone dodatkowo w moduł hybrydowy, co przyczyni się do tego, że będą zużywały mniej energii. A to wpłynie na wartość ekologiczną i ekonomiczną. Pojazdy zawierają także pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jestem dumna, że nasze autobusy będą elementem komunikacyjnej rewolucji w Starachowicach i razem sprawimy, że transport publiczny stanie się modny w tym mieście. Przede wszystkim z korzyścią dla samych mieszkańców, z których wielu jest zatrudnionych w fabryce MAN Bus, która wyprodukowała te nowoczesne autobusy. Starachowice dla Starachowi - komentuje Małgorzata Durda, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.
Od 1 kwietnia władze Starachowic wprowadzają bezpłatną komunikację dla mieszkańców miasta. Przekazane autobusy marki MAN dodatkowo podkreślą nowy rozdział w historii starachowickiej komunikacji.

Pierwsze pojazdy zostały odebrane na początku lipca br. Jest to partia 100 ciężarówek z zamówionych 170.

W czerwcu 2022r. zarejestrowano 2911 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, tj. więcej, niż przed rokiem (wzrost 8,9%) i mniej o 5%, niż w maju br. W ostatnim miesiącu samochody ciężarowe zakończyły miesiąc z 11,1% wzrostem.

W 2020 roku Volkswagen Caminhões e Ônibus ogłosił wprowadzenie na brazylijski rynek nowego modelu ciężarówki o nazwie Meteor.

Wykorzystując pierwszą publiczną jazdę autonomicznej ciężarówki na torze testowym MAN w Monachium, partnerzy projektu poinformowali o swoich dotychczasowych osiągnięciach i zapowiedzieli wzmożone testy praktyczne oraz jazdy próbne, które odbędą się na terenie terminala kontenerowego w Ulm.

Z poważnymi brakami części zmagały się zakłady produkujące ciężarówki MAN w Monachium i Krakowie.

Wojna w Ukrainie wpływa na ogromne przerwy dostawach komponentów do fabryk samochodów ciężarowych.

Projekt badawczo-rozwojowy ATLAS-L4 (zautomatyzowany transport między centrami logistycznymi, poziom 4) koncentruje się na eksploatacji autonomicznych ciężarówek na publicznych autostradach.

Pomimo rozpoczęcia wojny sieć oficjalnych stacji serwisowych MAN na Ukrainie nie zaprzestała działalności. Większa część serwisów nadal może świadczyć usługi techniczne i gwarancyjne dla samochodów ciężarowych i autobusów.

We wszystkich jednostkach i spółkach MAN Truck & Bus jest obecnie pełna gotowość do organizowania zbiórek pieniężnych i różnych innych form pomocy.