Wielki krok naprzód

Wielki krok naprzód

Volvo Buses wprowadza na rynek nową gamę autobusów turystycznych


Volvo Buses wprowadza na rynek całkowicie nową gamę autobusów, przeznaczonych do przewozów turystycznych i liniowych. Oferując najnowocześniejszy design, sprzyjającą oszczędzaniu paliwa aerodynamikę oraz możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa, firma jako producent autobusów turystycznych klasy premium wykonuje kolejny wielki krok naprzód.

Zrealizowaliśmy największy od kilku dekad program modernizacji europejskiej gamy naszych autokarów. Zmiany objęły wszystko: od konstrukcji i właściwości jezdnych pojazdu, po ich całkowicie nowy, współczesny styl. To nowa platforma dla autobusów turystycznych budowanych według integralnej koncepcji. Jestem przekonany, że nasi klienci i ich pasażerowie docenią rezultaty naszej pracy – mówi Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

Nowa gama obejmuje dwa modele: luksusowe Volvo 9900 oraz uniwersalne Volvo 9700, z których każdy może zostać dokładnie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Ponieważ w przewozach turystycznych i liniowych duży nacisk kładzie się na zapewnienie pasażerom przyjemnej podróży, Volvo Buses wiele zainwestowało w rozwiązania zwiększające komfort. Skutecznie izolowane nadwozie zapewnia niski poziom hałasu i drgań we wnętrzu, a układ klimatyzacji utrzymuje stałą, przyjemną temperaturę w pojeździe, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Ergonomiczne fotele pasażerów zostały zaprojektowane przez Volvo.

Wiele uwagi projektanci poświęcili także stronie wizualnej i jakości materiałów. Pasażerów otacza stonowana i zrównoważona kolorystyka z gustownymi połączeniami tkanin i skóry z metalowymi detalami. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, by dostarczać pasażerom luksusowych wrażeń.

Byliśmy zdeterminowani, żeby stworzyć nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne wnętrze z charakterem – mówi Dan Frykholm, Dyrektor ds. Wzornictwa w Volvo Buses.

Najbardziej ekskluzywną wersją jest nowe flagowe Volvo 9900. W porównaniu z poprzednią generacją, pojazd jest wyższy o 12 cm, co pozwoliło zwiększyć przestrzeń bagażową, a jednocześnie umieścić wyżej fotele pasażerów, które wraz ze wznoszącą się ku tyłowi podłogą i wielkogabarytowymi szybami bocznymi zapewniają doskonałą widoczność do przodu i na boki. Dach przedziału pasażerskiego jest poprowadzony o 8 cm wyżej niż dotąd, a poprzez gładkie łączenie ze ścianami dodatkowo potęguje wrażenie przestronności wnętrza.

Wyposażone w nową kierownicę i oprzyrządowanie, stanowisko kierowcy jest obecnie płynnie zintegrowane z resztą pojazdu, lecz nadal zapewnia prywatność konieczną dla utrzymywania koncentracji i pełnej kontroli. Układ napędowy z 11-litrowym silnikiem Volvo i skrzynią biegów I-Shift stanowi gwarancję znakomitych właściwości jezdnych. Dzięki obniżeniu środka ciężkości wzrosła stabilność i zwrotność pojazdu.

Autobusy turystyczne nowej serii 9000 kontynuują dziedzictwo Volvo, korzystając z technologii, dzięki której są jednymi z najbezpieczniejszych autokarów na rynku. Zarówno w Volvo 9900, jak i w Volvo 9700 zastosowano liczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo czynne i bierne. Nowy Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy pomaga zapobiegać wypadkom powodowanym przez zmęczonych lub nieuważnych kierowców. Układ ten monitoruje reakcje kierowcy oraz pozycję autobusu względem pasów ruchu i krawędzi drogi. Jeżeli wykryje oznaki senności lub rozproszenia uwagi, układ ostrzega kierowcę za pośrednictwem sygnału akustycznego i ostrzeżenia wizualnego na wyświetlaczu. Pośród nowości znajdują się także: mocniejszy system ochrony przed skutkami zderzeń czołowych (Front Impact Protection), zdolny do pochłaniania większej energii podczas zderzenia, oraz szyba w dolnej części przednich drzwi, dzięki której kierowca może łatwiej spostrzec innych użytkowników drogi, znajdujących się w pobliżu autobusu.

Inżynierowie i projektanci Volvo Buses opracowali również rozwiązania zapewniające dobrą ekonomikę paliwową i małe oddziaływanie pojazdu na środowisko naturalne. Nadwozie o aerodynamicznym kształcie, z gładkimi panelami poszycia i zaokrąglonymi narożnikami, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów masa własna pojazdu została zredukowana o 350 kg. Rezultatem jest zredukowanie o 4 procent zużycia paliwa i emisji CO2. Biorąc pod uwagę typowy przebieg autobusu dalekobieżnego, od 100 000 do 300 000 km rocznie, może to przełożyć się na znaczne oszczędności. Klienci mogą zaoszczędzić jeszcze więcej paliwa, wybierając funkcje aktywnego obniżania podwozia (Dynamic Chassis Lowering) i Volvo I-See*.

Większa stabilność, mniejsza masa pojazdu oraz szereg innych cech, takich jak np. doskonała odporność na korozję, są pochodnymi nowo opracowanego szkieletu nadwozia. Nowe Volvo 9900 i Volvo 9700 zostały zaprojektowane z myślą o udanym, długotrwałym i wydajnym użytkowaniu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL