IKEA, Volvo Trucks Polska i Grupa Raben dostawy Volvo FM Electric do fabryki IKEA

Raben-Volvo-IKEA

IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu towarów w Polsce.

 

W ramach kontraktu, IKEA wprowadzi elektryczne samochody ciężarowe Volvo do obsługi wewnętrznych transportów w dwóch fabrykach IKEA Industry w Polsce. Operatorem transportowym w tym projekcie jest Grupa Raben. Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych w większej skali.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych wysyłającym rocznie ponad 2 mln przesyłek na całym świecie. Dla osiągnięcia strategicznych celów klimatycznych IKEA w zakresie transportu towarów (redukcja emisji gazów cieplarnianych o -70% na przesyłkę1), elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma obecnie kluczowe znaczenie. Jest ona jednym z rozwiązań mających na celu usunięcie podstawowej przyczyny zmian klimatycznych.

Dlatego już dziś, IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben łączą siły w Polsce, aby wdrożyć zeroemisyjne elektryczne samochody ciężarowe Volvo FM w systemie transportowym. Pojazdy te będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry w Zbąszynku i Babimoście, położonymi w odległości 12 kilometrów od siebie w zachodniej Polsce.

Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnego źródła zewnętrznego. Pierwsza elektryczna ciężarówka rozpocznie pracę jesienią 2022 roku, a długookresowy plan zakłada rozbudowę floty o kolejne pojazdy, w oparciu o wnioski z projektu pilotażowego.

- Cieszymy się, że możemy ogłosić tę współpracę, której celem jest przyspieszenie naszej zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego transportu drogowego. Projekt pozwala nam zbadać i poznać wyzwania oraz możliwości związane z wdrażaniem transportu elektrycznego na szerszą skalę oraz ich współzależności w większej sieci transportowej – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Generalna IKEA Industry Zbąszynek.

Dla Grupy Raben projekt ten jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji floty własnej firmy i kolejnym w kierunku realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno przez ekspertów SBTi2.

- Wchodzimy na tę drogę razem z zaufanymi partnerami, którzy podobnie jak my wierzą, że tylko dzięki partnerstwu i wspólnym działaniom możemy osiągnąć ogólnoświatowe cele i stawić czoła globalnemu ociepleniu. Jest to ważny projekt dla procesu transportu całopojazdowego. Jako jedna z pierwszych firm logistycznych w Europie i pierwsza w Polsce, podejmujemy ambitne wyzwanie w zakresie eksploatacji ciągnika elektrycznego pracującego z 24 tonową naczepą - mówi Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport.

- Cieszymy się z możliwości współpracy z IKEA i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. IKEA i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzenia współpracy w przyszłości - mówi Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East, Volvo Trucks.

Przeczytaj też:
DAF XD z tytułem Truck of the Year 2023

Harald Seidel, prezes DAF Trucks, odebrał dziś wieczorem prestiżową nagrodę w branży transportowej - Ciężarówki Roku 2023. Odbyło się to wpierwszym dniu trwania targów IAA w Hanowerze.

IVECO TOPCARE - pakiet szybkiej obsługi serwisowej i pomocy dla kierowców

Usługa assistance klasy premium, oparta na usługach łączności IVECO ON, jest skierowana do klientów potrzebujących wsparcia w razie nieprzewidzianych awarii.

Pomorska Miss Scania - nagrody rozdane

Tytuł „Pomorskiej Miss Scania 2022” przyznano pojazdowi Scania 590S należącemu do firmy Bartosz Popławski Transport.

Typowe usterki układów hamulcowych w pojazdach ciężarowych

Firma Textar ponownie organizuje webinar dotyczący układów hamulcowych w samochodach ciężarowych.

Renault Trucks do recyklingu

Renault Trucks podejmuje kolejne kroki w celu przestawienia swojej działalności przemysłowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Fabryka używanych części Renault Trucks jest logicznym kolejnym krokiem w tej drodze.

MAN na targach IAA 2022 w Hanowerze

Dekarbonizacja transportu towarowego, cyfryzacja logistyki i pogłębiający się niedobór kierowców ciężarówek to podstawowe wyzwania dla firm transportowych. To również wyzwania dla producentów ciężarówek.

Rośnie sieć warsztatów partnerskich PETRONAS

Rynek warsztatów samochodowych w Polsce przeżywa obecnie silne przeobrażenie. Z jednej strony, jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie roku zamknięto 500 działalności gospodarczych w kategorii konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. Z drugiej, statystyki marki PETRONAS mówią o zwiększeniu się sieci partnerskich serwisów aż o 126 firm i to w ciągu jednego roku. Czym spowodowana jest taka sytuacja i dlaczego właściciele wybierają taką współpracę?

Nowy serwis Mercedes-Benz Trucks Polska w Pile

W świeżo wybudowanym obiekcie w Pile spółka Gibas Truck Point, należąca do Grupy Gibas, rozpoczęła działalność w zakresie obsługi serwisowej pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz oraz marki FUSO.

KH-KIPPER - 25 lat produkcji zabudów wywrotek

Łącznie w ponad 60 krajach na całym świecie - w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy dalekiej Oceanii pracują samochody ciężarowe z zabudowami KH-KIPPER.

Wyszukiwarka

Informacje