Leasing dokumenty

Nowa firma, a leasing na samochód

Procedura przyznawania leasingu nowym firmom z reguły jest identyczna jak dla pozostałych podmiotów. Różnica występuje jedynie w podejściu do oceny ryzyka leasingowego.

Według wewnętrznych danych Santander Consumer Multirent, zobowiązania podjęte przez nowopowstałe firmy stanowią jedynie 2 proc. wszystkich umów leasingowych z 2021 r.

Ze względu na brak historii kredytowej czy osiąganych dochodów przez przedsiębiorców z krótszym stażem, najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu finansowania jest sytuacja materialna jej właściciela bądź reprezentantów. Leasingodawca sprawdza wtedy czy dane wskazanych osób znajdują się w bazach zewnętrznych, takich jak BIK czy BIG. Pozwala to ocenić czy potencjalny klient terminowo spłaca swoje zobowiązania i czy nie opóźnia się w płatnościach za rachunki i faktury. Poza tym umożliwia eliminację z procesu pozyskania finansowania osób, które mają problemy z wypłacalnością.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w takich przypadkach pomocne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Jeśli na etapie weryfikacji wniosku widzimy, że potencjalny klient miał w przeszłości zobowiązanie, które zostało przez niego uregulowane terminowo, automatycznie staje się on wiarygodniejszy w oczach finansującego. W takiej sytuacji nie ma powodu, żeby przypuszczać, że w przypadku opłacania rat leasingowych będzie inaczej. Dodatkowo może się okazać, że taki klient otrzyma możliwość uiszczenia niższej opłaty wstępnej w przeciwieństwie do osoby, która nie posiada pozytywnej historii kredytowej – dodaje.
Jest to o tyle istotne, że często trudno jest ocenić wiarygodność nowopowstałych firm, co przekłada się na wysokość wymaganej, pierwszej wpłaty klienta. Im jest wyższa, tym łatwiej otrzymać finansowanie danemu podmiotowi, ponieważ wiąże się to z mniejszym ryzykiem dla leasingodawcy. Maksymalnie może ona wynosić 45 proc. ceny pojazdu – komentuje Rafał Biegański z Santander Consumer Multirent.

Co jeszcze może wpłynąć na oczekiwaną wysokość opłaty wstępnej? Według ekspertów Santander Consumer Multirent, wysokość i stabilność naszych dochodów. Osoba, która może w prosty sposób udokumentować swoje obecne i przeszłe wpływy (np. zawarte kontrakty, poświadczenia innych firm) i której wynagrodzenie nie waha się znacząco z miesiąca na miesiąc, ma większe szanse na niższą wpłatę.

Według ekspertów Santander Consumer Multirent, poza szerszą weryfikacją finansową klienta wynikającą z braku historii przedsiębiorstwa, procedura przyznawania finansowania na samochód dla nowych i dla dłużej działających firm przebiega w podobny sposób. Na początku zainteresowany składa wniosek leasingowy, gdzie podaje swoje dane osobowe oraz informacje na temat firmy. W przypadku, gdy jego działalność trwa dłużej niż miesiąc, jest również pytany o osiągnięty z niej dotychczasowy przychód i dochód. Następnie leasingodawca rozpoczyna procedurę weryfikacji wniosku i na tym etapie może on poprosić klienta o dodatkowe informacje np. inne, obecne źródła dochodów.

Mimo zmian wprowadzonych na początku tego roku, leasing pozostaje niekwestionowanym liderem w kategorii finansowania samochodów firmowych. Przewaga korzyści dla leasingobiorcy - chociażby podatkowych - tego rodzaju finansowania jest znacząca i cieszy się ono dużym zainteresowaniem zarówno nowych firm, jak i tych długodziałających na rynku.

 

 

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.