Nowa firma, a leasing na samochód

Leasing dokumenty

Procedura przyznawania leasingu nowym firmom z reguły jest identyczna jak dla pozostałych podmiotów. Różnica występuje jedynie w podejściu do oceny ryzyka leasingowego.

Według wewnętrznych danych Santander Consumer Multirent, zobowiązania podjęte przez nowopowstałe firmy stanowią jedynie 2 proc. wszystkich umów leasingowych z 2021 r.

Ze względu na brak historii kredytowej czy osiąganych dochodów przez przedsiębiorców z krótszym stażem, najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu finansowania jest sytuacja materialna jej właściciela bądź reprezentantów. Leasingodawca sprawdza wtedy czy dane wskazanych osób znajdują się w bazach zewnętrznych, takich jak BIK czy BIG. Pozwala to ocenić czy potencjalny klient terminowo spłaca swoje zobowiązania i czy nie opóźnia się w płatnościach za rachunki i faktury. Poza tym umożliwia eliminację z procesu pozyskania finansowania osób, które mają problemy z wypłacalnością.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w takich przypadkach pomocne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Jeśli na etapie weryfikacji wniosku widzimy, że potencjalny klient miał w przeszłości zobowiązanie, które zostało przez niego uregulowane terminowo, automatycznie staje się on wiarygodniejszy w oczach finansującego. W takiej sytuacji nie ma powodu, żeby przypuszczać, że w przypadku opłacania rat leasingowych będzie inaczej. Dodatkowo może się okazać, że taki klient otrzyma możliwość uiszczenia niższej opłaty wstępnej w przeciwieństwie do osoby, która nie posiada pozytywnej historii kredytowej – dodaje.
Jest to o tyle istotne, że często trudno jest ocenić wiarygodność nowopowstałych firm, co przekłada się na wysokość wymaganej, pierwszej wpłaty klienta. Im jest wyższa, tym łatwiej otrzymać finansowanie danemu podmiotowi, ponieważ wiąże się to z mniejszym ryzykiem dla leasingodawcy. Maksymalnie może ona wynosić 45 proc. ceny pojazdu – komentuje Rafał Biegański z Santander Consumer Multirent.

Co jeszcze może wpłynąć na oczekiwaną wysokość opłaty wstępnej? Według ekspertów Santander Consumer Multirent, wysokość i stabilność naszych dochodów. Osoba, która może w prosty sposób udokumentować swoje obecne i przeszłe wpływy (np. zawarte kontrakty, poświadczenia innych firm) i której wynagrodzenie nie waha się znacząco z miesiąca na miesiąc, ma większe szanse na niższą wpłatę.

Według ekspertów Santander Consumer Multirent, poza szerszą weryfikacją finansową klienta wynikającą z braku historii przedsiębiorstwa, procedura przyznawania finansowania na samochód dla nowych i dla dłużej działających firm przebiega w podobny sposób. Na początku zainteresowany składa wniosek leasingowy, gdzie podaje swoje dane osobowe oraz informacje na temat firmy. W przypadku, gdy jego działalność trwa dłużej niż miesiąc, jest również pytany o osiągnięty z niej dotychczasowy przychód i dochód. Następnie leasingodawca rozpoczyna procedurę weryfikacji wniosku i na tym etapie może on poprosić klienta o dodatkowe informacje np. inne, obecne źródła dochodów.

Mimo zmian wprowadzonych na początku tego roku, leasing pozostaje niekwestionowanym liderem w kategorii finansowania samochodów firmowych. Przewaga korzyści dla leasingobiorcy - chociażby podatkowych - tego rodzaju finansowania jest znacząca i cieszy się ono dużym zainteresowaniem zarówno nowych firm, jak i tych długodziałających na rynku.

 

 

Przeczytaj też:
Nawet 12 tys. kary dla przewoźnika za każdą kontrolę drogową

Już od dziś - 21 maja br. - firmy posiadające tzw. busy, zajmujące się transportem międzynarodowym, będą musiały posiadać licencję wspólnotową oraz wypis na każdy pojazd. Za brak licencji, firma transportowa może otrzymać karę w wysokości nawet 12 tys.

Kiedy auto zastępcze? UOKiK przygląda się towarzystwom ubezpieczeniowym

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które utrudniały kierowcom korzystanie z aut zastępczych.

Na A4 znowu będzie drożej

Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów.

Do czego służy system IMI - portal do zgłaszania delegowania kierowców

Jakie są najczęstsze wątpliwości dotyczące systemu zgłaszane przez firmy transportowe?

Rosja broni się wprowadzeniem importu równoległego

Legalizacja importu równoległego w Rosji może doprowadzić do tego, że do kraju napłyną tzw. podróbki.

Luksusowe samochody nie trafią do Rosji

W belgijskim porcie Zeebrugge stoi około 8000 luksusowych samochodów. Były przeznaczone do wysyłki do Rosji.

Do pierwszego września nie będą ważyć ciężarówek

Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy wojny i ile jeszcze potrwa okupacja Ukrainy, jednak węwnątrz Federacji Rosyjskiej widać nerwowe ruchy rządzących.

Kolejna partia samochodów ciężarowych dla dużego przewoźnika z Wielkopolski Samochody dostawcze w transporcie międzynarodowym - zostało tylko 30 dni

Wśród najważniejszych zasad, które muszą spełniać przewoźnicy międzynarodowi, jeżdżący tzw. busami, jest posiadanie zdolności finansowej.

Wyszukiwarka

Informacje