Przewóz imigrantów

Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów

Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.

W 2022 r. zarejestrowano ponad 71 tys. prób nielegalnego przekroczenia brytyjskiej granicy przez imigrantów – podaje Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Wielkiej Brytanii.

Obowiązkiem każdego delegowanego kierowcy samochodu ciężarowego jest systematyczne uzupełnianie listy kontrolnej pojazdu, wymaganej przez brytyjski urząd ds. nielegalnych imigrantów (Border Force).
Zasady stosowane przez Border Force to temat publikacji "ABC Przewoźnika. Wielka Brytania – wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów" – kolejnej edycji skierowanego do branży transportowej poradnika PKO Leasing.

W zeszłym roku wykryto ok. 330 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granic Unii Europejskiej – wynika z danych Frontexu. To najwięcej od 2016 r. i o 64% więcej w porównaniu z 2021 r. Aż 21% tych zdarzeń (ponad 71 tys.) stanowiły próby przedostania się do Wielkiej Brytanii.

- Na terytoriach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii można transportować ładunki samochodami ciężarowymi w zasadzie bez większych ograniczeń. Trzeba jednak spełnić szereg formalności i czujnie obserwować sytuację wokół samochodu. Brytyjskie służby Border Force przeciwdziałają próbom nielegalnego przedostawania się przez granicę i uczulają na pułapki, które mogą czyhać na kierowców. Za niedbałe stosowanie przepisów lub nielegalne przewiezienie przez granicę imigrantów nakładają na firmy transportowe bardzo wysokie kary. Właściwa ocena obowiązujących przepisów sprawia trudności kierowcom i firmom, na zlecenie których jeżdżą do Wielkiej Brytanii. Dlatego wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów uznaliśmy za temat warty opisania w kolejnej edycji naszego „ABC Przewoźnika” – mówi Piotr Gąska, Dyrektor Rynku Transportu Ciężkiego w PKO Leasing.

Do niedawna za nieświadomy przewóz jednej osoby firmie groziła kara w wysokości 2 tys. funtów, a kierowcy 600 funtów. Te kwoty wyraźnie wzrosły wraz z nowelizacją przepisów, która weszła w życie na początku 2023 r.

- Aktualna wysokość kary jest od dotychczasowej 5 razy większa i wynosi 10 tys. funtów na firmę. A jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat przewoźnik miał już postępowanie w sprawie wykrycia nielegalnych imigrantów, opłata rośnie do 20 tys. funtów. Gdy podczas rutynowej kontroli służby zauważą, że kierowca nie stosował się do wytycznych związanych z wypełnieniem listy kontrolnej lub jest ona nieaktualna, brytyjskie służby także mogą nałożyć karę, nawet wówczas, gdy nielegalni imigranci nie wtargnęli do pojazdu. To nawet 6 tys. funtów osobno dla kierowcy i firmy – wyjaśnia radca prawny Marek Kliś z EWICENTER (dawniej: Kancelaria Transportowa ITD-PIP).

Jak można uniknąć kary?

Border Force wymaga przede wszystkim na bieżąco aktualizowanej tzw. listy kontroli pojazdu – dokumentu potwierdzającego wykonywanie przez kierowcę podstawowych czynności prewencyjnych. Brytyjskie przepisy dotyczą działań do podjęcia przed załadunkiem oraz w trakcie podróży i postoju. Podstawowa czynność to szczelne zamknięcie plandeki, bez pomijania oczek. Na końcach linki trzeba założyć plombę lub zamek o unikalnym numerze – wszelkie środki do zabezpieczenia pojazdu zapewnia jego właściciel. Po każdym postoju kierowca sprawdza ewentualne uszkodzenia auta lub naruszenie np. plandeki czy zewnętrznych schowków. Upewnia się w ten sposób, czy do nie wsiadły do niego nieupoważnione osoby. Kierowca odnotowuje na liście datę, godzinę i lokalizację każdej kontroli oraz zapisuje wszystkie numery plomby.

- Warto dodać, że naruszenie przepisów nie zawsze oznacza maksymalną karę. Można ją obniżyć na kilka sposobów, m.in. dzięki posiadaniu akredytacji Border Force, która zmniejsza opłatę o 50 proc., udokumentowaniu wdrożenia efektywnego systemu zabezpieczeń w przedsiębiorstwie czy wykazania trudnej sytuacji finansowej. W przypadku kierowcy liczą się dochody z ostatnich trzech miesięcy oraz oświadczenia w przedmiocie jego wydatków. Przewoźnicy mogą negocjować na podstawie wielkości ich przedsiębiorstwa i generowanego przychodu – tłumaczy Piotr Gąska z PKO Leasing.

Przeczytaj też:
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Firmy transportowe będą musiały posiadać odpowiednie certyfikaty Wielka Brytania już kilkukrotnie odsuwała w czasie certyfikację importowanej z UE żywności.
Rewolucja w opłatach drogowych - rekordowe podwyżki w Niemczech już od 1 grudnia Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej.
Strefa Q&A – wsparcie dla branży transportowej od Inelo Branża transportowa zmienia się bardzo dynamicznie. Ciągłe aktualizacje przepisów sprawiają, że przedsiębiorcy mają szereg wątpliwości i szukają sprawdzonych informacji.
Przewoźnicy mogą zredukować koszty nawet do 500 zł na miesiąc Już od blisko dwóch miesięcy obowiązuje ustawa o delegowaniu kierowców i znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców.
Sposoby na obniżenie kosztów floty z telematyką Systemy telematyczne do zarządzania flotą są opracowywane z myślą o zapewnieniu pełniejszej kontroli nad wykorzystywaniem pojazdów, zwiększeniu wydajności i szeroko pojętej optymalizacji realizowanych zleceń. Dzięki zebranym danym można podejmować efektywniejsze i niezawodne decyzje w celu obniżenia całkowitego kosztu utrzymania floty.
Przetrwają firmy transportowe, które są elastyczne Liczba zamówień na usługi przewozowe w tym roku spadła na rynku krajowym średnio o 10-15%, a w transporcie międzynarodowym w niektórych miesiącach nawet o 30%.
Nowa ustawa o delegowaniu kierowców W dniu 28 lipca 2023 r. Prezydent podpisał ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.
Które ciężarówki nie wjadą na Białoruś? W dniu dzisiejszym w Dzienniku ustaw ukazało się rozporządzenie zamykające drogę transportom z i na Białoruś.