Opłaty Czechy

Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach

Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.

Od 1 marca 2024 r. w elektronicznym systemie opłat drogowych w Czechach wprowadzono nowy składnik opłat drogowych, który będzie uwzględniał produkcję emisji CO2 dla pojazdów podlegających opłatom drogowym. Zmiana wprowadzana jest w związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/362, której celem jest wspieranie dalszej redukcji produkcji emisji CO2 - czytamy na oficjalnej stronie czeskiego ministerstwa transportu.

Zmiana stawek opłat będzie dotyczyć wszystkich kategorii pojazdów ciężarowych. Oprócz dotychczasowych trzech składników opłaty drogowej: opłaty za korzystanie z drogi, opłaty za hałas komunikacyjny i opłaty za zanieczyszczanie powietrza (wg normy EURO), nowo wprowadzony zostanie czwarty składnik – opłata za emisję CO2 . Zgodnie z prawodawstwem europejskim wprowadzonych zostanie pięć klas emisji CO2. W klasie emisji CO2 1 opłaty są najwyższe, natomiast klasa emisji CO2 5 przeznaczona jest dla pojazdów bezemisyjnych.

Pojazdy z datą pierwszej rejestracji przed 1 lipca 2019 r. oraz wszystkie pojazdy kategorii M2 i M3 (autobusy) będą klasyfikowane w 1 klasie emisji CO2 i nie będą kwalifikowane do wyższej klasy emisji CO2 (od 2 do 5, z niższymi opłatami ). Ich operatorzy nie muszą podejmować żadnych działań, włączenie nastąpi automatycznie.

- Przewoźnikom , którzy użytkują pojazdy z datą pierwszej rejestracji po 1 lipca 2019 r., zalecamy zapoznanie się z dokumentacją pojazdu producenta, a następnie sprawdzenie za pomocą wyszukiwarki na stronie www.mytocz.eu/co2, czy nie są one uprawnione do przerejestrowania na wyższą klasę emisji CO2 z niższą stawką opłaty drogowej – podkreśla Petr Chvátal, dyrektor generalny CzechToll.

Sprawdzenie klasy emisji CO2 dla pojazdów zarejestrowanych po 1 lipca 2019 roku nie jest obowiązkiem użytkownika pojazdu. Operatorzy nie ponoszą kary, jeśli eksploatują pojazd spełniający kryteria wyższej klasy emisji CO2, ale utrzymują pojazd w klasie emisji 1. W dowolnym momencie w przyszłości mogą przeprowadzić kontrolę i wystąpić o zaliczenie do wyższej klasy emisji CO2, pod warunkiem że nie upływa termin na złożenie wniosku drogą elektroniczną.

Wyszukiwarka klas emisji CO2 zostanie uruchomiona 20 stycznia 2024 roku pod adresem: www.mytocz.eu/co2 .

Nowy sposób naliczania opłat drogowych zacznie obowiązywać od 1 marca 2024 r. Zmiany nie będą miały wpływu na system zniżek hurtowych.

 

Przeczytaj też:
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Tytuł Dealer Roku DAF 2024 otrzymał serwis z Rzeszowa DAF Trucks Polska już od 13 lat nagradza czołowych dealerów marki w Polsce. W tym roku najlepszymi wynikami we wszystkich kluczowych aspektach działalności może pochwalić się oddział Grupy Wanicki z Trzciany pod Rzeszowem.
Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A. Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
DAF ogłosił zdobywców nagrody International Dealer of the Year 2024 Na międzynarodowym spotkaniu dealerów DAF tytuł najlepszego dealera otrzymała polska spółka ESA Trucks Polska.
Nowy, mocniejszy silnik do Volvo FH16 również na biopaliwa Volvo Trucks wprowadza nowy silnik dedykowany do kultowego modelu Volvo FH16.