Etykieta UE - bezpieczne, ciche, oszczędne opony Continental

Etykieta UE - bezpieczne, ciche, oszczędne opony Continental

Conti_HSW2Coach

Od 20 do 40 procent zużycia paliwa w pojazdach użytkowych przypada na opony, a to głównie z uwagi na ich opory toczenia. Zmniejszenie oporu toczenia przyczyni się znacznie do podniesienia efektywności w transporcie. Jego wpływ na opłacalność prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego jest znaczny, a jego redukcja oznacza również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.


W ramach europejskiego planu działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej do 2020 roku ma nastąpić redukcja całkowitego zużycia energii o 20 procent bez ograniczania mobilności. Unia Europejska dostrzega w oponach duży potencjał do redukcji zużycia paliwa. Za niespełna rok konsumenci - analogicznie do klas efektywności energetycznej różnych urządzeń AGD - przy zakupie nowych opon będą otrzymywali informacje na temat efektywności zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz emisji hałasu.

 

Opór oporowi nie równy
Współczynnik oporu toczenia, który jest podstawą otrzymania symbolu UE, wynika ze stosunku oporu toczenia do obciążenia granicznego opony w kilogramach na tonę (CR w kg/t). Im niższy jest ten współczynnik, tym mniejszy jest opór toczenia opony i tym samym można osiągnąć większą redukcję zużycia paliwa. Opony do pojazdów użytkowych wykazują w zależności od wymiarów, swej pozycji na osiach i celu zastosowania (ruch regionalny, dalekobieżny czy poruszanie się po placach budowy) różne wartości oporu toczenia. Opony o mniejszej średnicy do lekkich i średnich samochodów ciężarowych mogą wykazywać wyższe współczynniki oporu toczenia niż opony do ciężkich samochodów ciężarowych, które w stosunku do wysokiej nośności potrzebują mniej energii do obracania się.

Etykieta_1

Opony do naczep i opony napędowe o takich samych wymiarach wykazują z kolei różne opory toczenia, ponieważ zostały opracowane z uwzględnieniem specyfiki danego celu zastosowania. Opona do naczep jest znacznie bardziej zoptymalizowana pod kątem oporu toczenia niż opona na kole napędowym, która musi zapewniać trakcję. Opony przeznaczone do ruchu w dystrybucji lokalnej lub nawet do poruszania się po placach budowy muszą być wytrzymalsze, odznaczają się one agresywniejszą rzeźbą bieżnika, zapewniają większą przyczepność i wykazują wyższe wartości oporu toczenia, niż opony stosowane w ruchu dalekobieżnym. Przy tym miarodajny wpływ na opór toczenia mają przede wszystkim różne mieszanki gumy w danej oponie, jak również konstrukcja i geometria profilu bieżnika oraz budowa ściany bocznej opony.

Przyczepność kontra hałas
Opony zapewniające dobrą przyczepność i dobrą trakcję toczą się głośniej. Dlatego też, przy ocenie w ramach przyznawania etykiety UE, uwzględniana jest funkcja bieżnika, np. do poruszania się po placach budowy lub do stosowania w sezonie zimowym. Opony napędowe są, jako grupa opon, inaczej oceniane niż na przykład opony do przyczep i naczep. Dla opon zimowych, jako opon trakcyjnych, obowiązują z kolei inne wartości hałasu.
Jako trzeci czynnik klasyfikacji Unia Europejska wzięła pod uwagę przyczepność na mokrej nawierzchni. Jest ona podobnie jak opór toczenia, podzielona na klasy od „A“ (najlepsza) do „G“ i informuje o drodze hamowania na mokrej nawierzchni.

Etykieta_2

Badanie i kontrola
Wartości dla każdego kryterium i klasy opon ustalane są na podstawie zharmonizowanych metod badań, do których realizacji zobligowany jest każdy producent i które mogą być sprawdzane w oparciu o procedury ustalone przez państwa członkowskie UE. Producentów opon i podmioty zajmujące się ich sprzedażą czeka dużo pracy uświadamiającej. Przedział wahań w poszczególnych stopniach oceny jest ogromny. I tak na przykład ocena "C", uzyskana ze współczynnikiem oporu toczenia 5,1, w porównaniu z oceną "C" ze współczynnikiem 6,0 może oznaczać redukcję zużycia paliwa od 6 do 7 procent.
Oszczędności paliwa można oczekiwać w przypadku, gdy dany pojazd użytkowy wyposażony jest w komplet opon, z których wszystkie bez wyjątku wykazują zredukowany współczynnik oporu toczenia na poziomie 5,1 kg/t.

Etykieta_3

Z dniem 1 listopada 2012 roku przewidywane jest wprowadzenie obowiązku znakowania nowo dopuszczonych opon do pojazdów użytkowych według powyższych kryteriów. W przypadku opon do pojazdów użytkowych musi być udostępniona odpowiednia informacja nie w formie nalepki na samym produkcie, lecz w dokumentach technicznych dotyczących produktów, w pomieszczeniach handlowych, na stronach internetowych producentów oraz na fakturach. Od końca 2012 roku żadna opona do pojazdu użytkowego nie będzie mogła uzyskać homologacji, jeżeli przekroczona będzie wartość graniczna 8 kg/t, zaś od 2016 roku wszystkie sprzedawane opony będą musiały mieć wartość graniczną poniżej 8 kg/t.

Zimowe na każdą oś
Na oblodzonych, zaśnieżonych drogach, ale także na zimnych i mokrych nawierzchniach pojazdy wyposażone w zwykłe ogumienie, jedynie warunkowo nadają się do użytkowania w zimie. Continental opracował specjalne opony zimowe do pojazdów użytkowych w postaci linii produktów Scandinavia mających własności, które umożliwiają bezpieczne stosowanie w sezonie zimowym i jednocześnie są opłacalne w eksploatacji.
Wymagania stawiane oponom do samochodów ciężarowych są całkowicie różne dla osi kierujących, napędowych i osi w naczepach. Continental uwzględnia tę okoliczność, oferując odpowiednie opony zimowe na każdą oś. Wymagania uwzględniające specyfikę osi, takie jak optymalna sterowalność i prowadzenie boczne dla przedniej osi, maksymalna trakcja i przenoszenie siły hamowania na osi napędowej są spełnione w sposób optymalny. Istotną różnicę w przypadku opon zimowych stanowi rzeźba bieżnika opony. Duża liczba złożonych lamelek zapewnia nawet w niskich temperaturach, jak również na lodzie i śniegu, szczególnie dobre funkcjonowanie bieżnika i dobre odprowadzanie wody.

F.Walloch_Continental
Dr Frank Walloch, kierownik działu rozwoju produktu opon do pojazdów użytkowych na rynek Europy, Środkowego Wschodu i Afryki
- Za pomocą opon zimowych można poprawić trakcję o ponad 20 procent. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h i wyposażonego w zimowe ogumienie ulega skróceniu o prawie 10 metrów. W przypadku lamelek sztuka polega na tym, aby zapewnić możliwie dużo nacięć bez ujmy dla mocnej budowy opony. Uzyskaliśmy to dzięki geometrii 3D oraz odpowiedniemu dostosowaniu mieszanki gumy, która również w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia stabilności.
Nowoczesny bieżnik zimowy opony na oś kierującą zamienia się z czasem w okresie swej żywotności w zoptymalizowany pod względem oporu toczenia profil rowków wzdłużnych, który charakteryzuje się cichszym toczeniem i mniejszym zużyciem paliwa. Samochody ciężarowe i autobusy utykające na zimowych drogach generują duże koszty i szkodzą wizerunkowi firmy. Specjalne bieżniki opon zimowych zapewniają natomiast najlepsze właściwości trakcyjne i hamowania na śniegu i lodzie.

Optymalne prowadzenie boczne opon zimowych zapewnia szerokie żebro w centralnej części, które przede wszystkim stanowi wspomaganie redukujące siły poprzecznej występującej przy jeździe na zakrętach. W kwestii bezpieczeństwa opony zimowe odgrywają istotną rolę szczególnie w przypadku naczep. W przeciwieństwie do możliwie najbardziej zoptymalizowanej pod względem oporu toczenia opony do naczep opona zimowa o tym samym zastosowaniu zapewnia znacznie lepszą przyczepność przy jeździe na zakrętach lub przy hamowaniu. Oprócz lepszej stabilności jazdy widoczna jest poprawa bezpieczeństwa: sześć dodatkowych profili zimowych, które aktywnie współdziałają w trakcie hamowania ciągnika.

Bezpiecznie i ekonomicznie
Dzięki nowoczesnym oponom zimowym do pojazdów użytkowych często formułowane stereotypy, takie jak większe zużycie, gorsze właściwości jezdne i krótsza żywotność, należą już do przeszłości. W przypadku linii produktów Scandinavia firmy Continental na osi przedniej i na osi naczepy zastosowanie znajduje tak zwany bieżnik dwufazowy.
Siła trakcyjna opon na osiach napędowych pozostaje natomiast utrzymana aż do ostatniego przejechanego metra. Zapewnia to inteligentny projekt bieżnika opony z licznymi lamelkami, trójwymiarowym podłożem i otwierającymi się lamelami kieszeniowymi.

MB
materiały: Continental
Opony Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL