Autostrada Wielkopolska pod opieką MAN

Autostrada Wielkopolska pod opieką MAN

 

MAN-TGS_lid

W dniu 16.12.2011, w Obwodzie Utrzymania Autostrady Biały Mur koło Myszęcina miała miejsce prezentacja pojazdów MAN przeznaczonych do zimowej obsługi nowootwartego odcinka autostrady A2. Właścicielem pojazdów jest Autostrada Eksploatacja SA - spółką operatorską działającą na podstawie umowy z koncesjonariuszami - Autostradą Wielkopolską SA. oraz Autostradą Wielkopolską II SA. Firma ta zatrudnia obecnie ponad 430 osób, które codziennie troszczą się o bezpieczeństwo kierowców podróżujących autostradą A2.

W grudniu 2002 r. spółka Autostrada Wielkopolska otworzyła pierwszy odcinek płatnej drogi na odcinku Konin - Września 47,7 km, we wrześniu 2003 r.  uruchomiono bezpłatną obwodnicę Poznania Komorniki - Krzesiny 13,3 km, w listopadzie 2003 r. pojechaliśmy autostradą Września - Poznań 37,5 km, w 2004 r. uruchomiono kolejny ok. 50 km odcinek drogi A2 Poznań - Nowy Tomyśl, aż wreszcie w dniu 1 grudnia 2011 roku nastąpiło rozpoczęcie eksploatacji liczącego 105 km odcinka autostrady Nowy Tomyśl - Świecko. Obecnie spółka eksploatuje 255 kilometrowy odcinek płatnej A2 od Konina do Świecka.Każdy odcinek autostrady obsługiwany jest przez około 40 pracowników zatrudnionych w każdym z Obwodów Utrzymania Autostrady oraz około 45 w każdym z Placów Poboru Opłat. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcom podróżującym A2, przez 24 godziny na dobę, każdy odcinek autostrady patrolują wozy patrolowe oraz grupy interwencyjne do tzw. akcji szybkich. Całą dobę działa też Centrum Zarządzania Autostradą, do którego spływają wszystkie informacje związane z działaniem autostrady. Autostrady są utrzymywane w pierwszym, najwyższym standardzie zimowego utrzymania, co oznacza, że jezdnia musi być czarna i mokra - i to w dwie godziny po ustaniu opadów śniegu w ciągu dnia i czterech godziny po ustaniu opadów w nocy. Dla prawidłowego utrzymania tak ważnego odcinka dróg niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. nowoczesnych niezawodnych samochodów umożliwiających wykonywanie codziennych prac konserwacyjnych.  

W listopadzie 2011 Autostrada Eksploatacja odebrała osiem pojazdów, w tym dwa podwozia klasy średniej MAN TGM 18.290 4X2 z pługami i posypywarkami soli oraz sześć ciężkich pługoposypywarek MAN TGS 26.400 6X4 BB. Pięć pojazdów to podwozia TGS 26.400 6X4 BB z zabudową skrzyniową firmy KH-Kipper, posypywarką 8m3, pługiem czołowym i pługiem bocznym. Jeden pojazd to podwozie TGS 26.400 6X4 BB z zabudową typu wywrotka (KH-Kipper), posypywarką 6m3, pługiem czołowym i pługiem bocznym oraz żurawiem. Dwa pojazdy to podwozia MAN TGM 18.290 4X2 BB z zabudową typu wywrotka, również z firmy KH-Kipper, z posypywarką 6m3 i pługiem czołowym.
Na 2012 rok zostało zamówionych 7 podwozi TGS 26.400 6X4 BB z zabudową skrzyniową, posypywarką 6/8m3, pługiem czołowym oraz pługiem bocznym, jak również 2 podwozia TGS 26.400 6X4 BB z zabudową wywrotczą, posypywarką 6/8m3 pługiem czołowym, pługiem bocznym i żurawiem.

Wlodzimierz-Matczak-autostrada-Eksploatacja - To pierwsze pojazdy marki MAN, które zakupiliśmy. Przeznaczone są do obsługi autostrady A2. O ich zakupie zdecydowała niezawodność i wysoka jakość. Dodatkowym atutem jest bliskość autoryzowanych serwisów zlokalizowanych niedaleko naszych obwodów utrzymania autostrady - mówi Włodzimierz Matczak, dyrektor ds. Eksploatacji Autostrada Eksploatacja SA.

Pojazdy MAN TGS napędzają 400-konne (294 kW) wysokoprężne jednostki napędowe Euro 5. Dla uzyskania większej sprawności silników w czasie zimy, ciężarówki wyposażono w dodatkowe podgrzewacze filtra paliwa z separatorem wody. Napęd na koła jest przenoszony poprzez 16-biegową manualną skrzynię biegów ZF (ZF 16S 252 OD). Zawieszenie pojazdu zostało zmodyfikowane, tak aby w razie przeciążeń nie powstały żadne usterki. Z przodu zastosowano resory paraboliczne 9,5 t i wzmocnione amortyzatory, na tylnej osi zastosowano resory paraboliczne o nośności 13 t, oś ze zwolnicami w piastach kół oraz blokadę mechanizmu różnicowego. Ze względy na możliwość pracy w trudnych zimowych warunkach nośność ogumienia zwiększono o 15%. Kilka słów o zabudowie podwozi TGS: wszystkie pojazdy zostały zaopatrzone w zabudowy KH-Kipper o dł. zewn. 5700mm i szer. zewn. 2500mm z burtami 800mm. Z tyłu podwozia zamontowano posypywarkę 8m3 Stratos B80. Z przodu pojazdu znajduje się pług czołowy składany Vector ML 51-A o szerokości 5 m, a z boku pług CPS 5.3. Wszystkie urządzenia, wraz z hydrauliką, zamontowała firma Schmidt Polska.

MAN-TGM MASN-TRUCK Schmidt-polska
MAN-TGS MAN-TRUCKS AUTOSTRADA-EKSPLOATACJA

 

Jak mówią pracownicy Autostrada Eksploatacja: o wyborze MAN-a zadecydowały przede wszystkim doskonałe parametry pracy w najtrudniejszych warunkach oraz dobre referencje firm zajmujących się serwisowaniem dróg w Niemczech i Austrii. Konfiguracja pojazdów została wybrana w najbardziej optymalny sposób uwzględniając stosunek cen poszczególnych opcji do zadań pojazdów autostradowych. Dostawa ośmiu MAN-ów to pierwsza część kontraktu. Samochody te będą pracowały na oddanym pierwszego grudnia br. do użytku odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Świecko. W przyszłym roku kolejnych dziewięć lwów wymieni już wyeksploatowany sprzęt na trasie Konin - Nowy Tomyśl.


Michał Bąk

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL