Osie z gwiazdą

Osie z gwiazdą

Mercedes_Axle_Systems

W 1980 roku z zakładu w Kassel wyjechała ostatnia ciężarówka. Były to legendarne pojazdy Mercedes-Benz z silnikiem wysuniętym przed kabinę.

Przed historycznymi murami, w których m.in. przed wojną wyprodukowano pierwszy niemiecki parowóz, potem elektrowóz, a następnie ciężarówki marki Henschel - stanęło nowe wyzwanie. Po nabyciu przez firmę Daimler-Benz większościowego pakietu akcji, zakład w Kassel stopniowo adaptowano na potrzeby produkcji osi i podzespołów napędowych.

Największa obecnie fabryka osi w Niemczech jest powiązana z zakładem produkującym osie do pojazdów off-road w Gaggenau, montownią wałów napędowych w Worth, a także z zakładem osi w Detroit, w Sao Paulo oraz Kawasaki. Rocznie fabrykę w Kassel opuszcza 500 tys. osi i 200 tys. wałów napędowych. W Mercedes-Benz Werk Kassel produkuje się osie i systemy osi do ciężarówek, autobusów, samochodów dostawczych, terenowych, naczep siodłowych i przyczep do samochodów ciężarowych. Produkcja obejmuje także wały napędowe i podzespoły do aut osobowych. Osie Mercedes-Benz należą obecnie do najlżejszych i najbardziej innowacyjnych, czego przykładem są osie z gamy produktowej DCA.    

AirmasterRewolucja w segmencie osi do przyczep i naczep - taka była powszechna ocena, gdy po raz pierwszy zaprezentowano oś DCA Airmaster. Opinia ta utrzymuje się do dzisiaj. Oś skonstruowana przez Mercedes-Benz TrailerAxleSystems jest do dzisiaj unikatem w skali światowej (opatentowana przez Daimler): ma ona w korpusie osi zbiornik sprężonego powietrza dla układu hamulcowego i zawieszenia pneumatycznego. Pojemność zbiornika wynosi do 40 l sprężonego powietrza. Dzięki temu wyeliminowano tradycyjne zbiorniki sprężonego powietrza na naczepach albo przyczepach. Ta dodatkowa funkcja zwiększa przestrzeń pod przyczepą albo naczepą oraz zmniejsza masę nawet o 50 kg. Pomimo zintegrowanego zbiornika sprężonego powietrza, oś DCA Airmaster nie waży więcej niż znana ze swojej niewielkiej masy oś DCA Weightmaster. W najlżejszym wariancie do powszechnie używanych przyczep i naczep waży jedynie 395 kg.

Oś do przyczep i naczep DCA Weightmaster stanowi wyjściowe rozwiązanie konstrukcyjne dla całej, aktualnie produkowanej rodziny osi 9 t marki Mercedes-Benz TrailerAxleSystems. Jest ona stosowana w prawie wszystkich przyczepach i naczepach. Do naczep o dużej pojemności i wysokości wewnętrznej 3,0 m została skonstruowana na tej podstawie oś DCA Megamaster. Dla obu osi dostępne są odsadzenia obręczy koła ET 120 lub ET 0 oraz koła w rozmiarze 19,5 cala i 22,5 cala, a średnica tarczy hamulcowej wynosi 370 lub 430 mm. Korpusy osi obu tych wersji łączą wahacze wzdłużne, rurę osi, kołnierze hamulców i czopy osi w jeden zespół – kompaktowy korpus osi. Jest on szczególnie trwały i jednocześnie bardzo lekki. Inna zaleta: cała oś składa się tylko z około 120 części, co nie tylko obniża nakład produkcyjny, ale zwiększa trwałość i minimalizuje koszty serwisowania.


Krzysztof_HalaKrzysztof Hała, regionalny szef sprzedaży TrailerAxleSystem:
- W bieżącym roku w porównaniu do poprzednich lat na rynku Polskim odnotowaliśmy ponad 20 % wzrost sprzedaży. Najwiekszą popularnością cieszymy się w segmencie wywrotek.  Spośród produkowanych przez nas typów osi najczęściej zamawianymi są osie Weightmaster. Duże zainteresowanie wzbudził nasz nowy produkt oś Airmaster stanowiąca równocześnie zbiornik powietrza dla zawieszenia i hamulców.


Oś kierowana do przyczep i naczep DCA Steermaster uzupełnia rodzinę osi DCA. Steermaster jest najmłodszym członkiem tej rodziny, jednocześnie szczególnie lekkim. Powszechnie stosowany w przyczepach i naczepach zestaw trzech osi, składający się z dwóch osi DCA Weightmaster i jednej osi DCA Steermaster jest znacznie lżejszy od najlżejszych dotąd rozwiązań konkurencyjnych. Uzyskane dzięki temu zwiększenie ładowności jest warte swojej ceny w przypadku wrażliwych masowo transportów, przede wszystkim cysternowych, silosowych czy budowlanych. Jednocześnie oś DCA Steermaster, o maksymalnym wychyleniu koła na zakrętach o16 stopni, znacznie zwiększa zwrotność przyczep i naczep. Wyraźnie mniejsze ścieranie opon podczas jazdy na zakrętach minimalizuje zużycie ogumienia i obniża o około trzy procent zużycie paliwa przez 40- tonowy zestaw ciągnika z naczepą. Przy osiąganych w transporcie dalekobieżnym przebiegach 150 000 km można dzięki temu zaoszczędzić ponad 1000 l oleju napędowego rocznie, a więc wyraźnie obniżyć koszty i jednocześnie zmniejszyć emisję CO2.
Inną zaletą tej
Steelmaster osi jest to, że za pomocą miecha powietrznego można sterować wartościami sił przywracających położenie osi w zależności od obciążenia. Dzięki temu funkcja kierownicza osi jest zapewniona również przy niezaładowanym pojeździe.
Oś DCA Steermaster można stosować we wszystkich wersjach i przy wszystkich wysokościach jazdy rodziny DCA. Oś jest zaprojektowana dla kół o odsadzeniu obręczy 120 mm (ET 120) i może być wyposażona w hamulce tarczowe o średnicy 370 albo 430 mm. Wszystkie elementy układu kierowniczego umieszczono w górnej części z tyłu (patrząc w kierunku jazdy), co optymalnie chroni je przed uszkodzeniami. Zastosowanie sprawdzonych części układu kierowniczego ułatwia serwisowanie i gospodarkę częściami zamiennymi. Tak jak wszystkie osie rodziny DCA, również oś DCA-Steermaster jest wyposażona w bezobsługowe łożyska kompaktowe.

Do aktualnych nowości w Mercedes-Benz TrailerAxleSystems należy przygotowanie osi DCA Weightmaster i DCA Megamaster do zamontowania systemu pompowania opon na osiach naczep i przyczep. System ten jest podłączony do układu pneumatycznego naczepy lub przyczepy i w razie potrzeby dostarcza sprężone powietrze poprzez oś do zaworów opon. Jeżeli w jednej z opon wystąpi spadek ciśnienia, wówczas system pompowania automatycznie doprowadzi sprężone powietrze i wyrówna ciśnienie.
Zalety systemu pompowania opon są oczywiste: dzięki ciągłemu nadzorowaniu ciśnienia powietrza wyraźnie zwiększa się trwałość opon i jednocześnie znacznie obniża się zużycie paliwa. W ten sposób zmniejsza się czas przestojów i awarii wskutek przebicia opon. Nowy system pompowania opon jest dostępny dla osi DCA Weightmaster i DCA Megamaster o odsadzeniu obręczy kół 120 mm i z wszystkimi wersjami hamulców.

Michał Bąk
materiały: Mercedes-Benz TrailerAxleSystems


Przeczytaj też:
Rozpoczynałem jako kierowca, dziś jestem mechanikiem

Truck Partner to należący do sieci Q-Service Truck warsztat specjalizujący się w naprawie samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i naczep.

MAN Solutions prezentuje nowe rozwiązania na targach Transport Logistic

Udoskonalony system MAN TeleMatics i nowe aplikacje.

Pierwsze rejestracje przyczep i naczep - marzec 2015

Analizy PZPM na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).

Pierwsza opona na oś napędową dla transportu objętościowego

Jednym z wyzwań stojących przed firmami transportowymi są rygorystyczne kontrole, mające na celu zapewnienie zgodności transportów objętościowych z dopuszczalną wysokością całkowitą.

Otwarcie nowego serwisu Scania w Bielsku-Białej

Dnia 01 grudnia 2014 roku rozpoczął działalność nowy serwis Scania Polska w Bielsku-Białej. Serwis zlokalizowany jest przy drodze S1 przy zjeździe w kierunku Wapienicy. Dobre półrocze w polskiej motoryzacji

Wyniki polskiego rynku motoryzacyjnego w II kw. 2014 roku okazały się dobre, nawet pomimo zamknięcia tzw. "okienka derogacyjnego". Pierwsze rejestracje przyczep i naczep w maju 2014 roku

Analizy PZPM na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). Pierwsze rejestracje przyczep i naczep w marcu 2014 roku

Analizy PZPM na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). HTR 2 XL - nowa opona regionalna Continental do przyczep

Continental poszerza swoją ofertę opon klasy Premium do przyczep i naczep. 385/65 R22.5 HTR 2 XL to opona o dużej nośności, do pojedynczego montażu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL