MAN Lion’s City Hybrid na ulicach polskich miast

MAN Lion’s City Hybrid na ulicach polskich miast

HYBRID_MAN

Trwa cykl prezentacji miejskiego autobusu hybrydowego MAN Lion's City. Objazd rozpoczął się w Warszawie, wczoraj autobus dotarł do Katowic, dziś okazję do zapoznania się z koncepcją miejskiej hybrydy mieli przedstawiciele zakładów komunikacyjnych Dolnego Śląska.

Ruch miejski stwarza idealne warunki do zastosowania autobusów wyposażonych seryjnie w napęd hybrydowy. Eksploatacja w mieście pojedynczych autobusów o masie do 18 ton charakteryzuje się niską prędkością średnią, bardzo częstym przyspieszaniem do prędkości 30-50 km/h i ponownym hamowaniem.

W tradycyjnych autobusach energia kinetyczna uwalniana podczas hamowania zostaje po przekształceniu w energię cieplną bezpowrotnie utracona. Nowoczesny autobus niskopodłogowy wyposażony w szeregowy, hybrydowy układ napędowy magazynuje uwalnianą energię kinetyczną i wykorzystuje ją do napędzania pojazdu. Automatyczny system start-stop zastosowany w autobusach Lion’s City Hybrid pozwala dodatkowo na ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin. Około 25 do 40 procent okresu eksploatacji autobusów miejskich przypada na postoje na przystankach lub na światłach.

Autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid napędzany jest przez dwa elektryczne silniki jezdne - każdy o mocy 75 kW - sprzężone przy pomocy przełożenia sumarycznego. Oba silniki elektryczne osiągają łącznie maksymalny moment obrotowy wynoszący 3000 Nm. Dlatego autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid nie musi mieć tradycyjnej przekładni wielostopniowej. Zaletą takiego rozwiązania jest przyspieszenie pojazdu do pożądanej prędkości od razu z pełną mocą, bez przerywania siły ciągu, co stwarza dodatkowy komfort dla pasażerów i ułatwia pracę kierowcy.

Oba silniki jezdne pracują podczas hamowania jako generatory i przekształcają energię uwalnianą w tym procesie w energię elektryczną. Energia elektryczna gromadzona jest w tak zwanym akumulatorze trakcyjnym składającym się z sześciu modułów Ultracap, zainstalowanych na dachu autobusu Lion’s City Hybrid pod specjalnie przygotowaną obudową o futurystycznym kształcie oraz optymalnych parametrach aerodynamicznych. Moduły Ultracaps, zwane też kondensatorami dużej mocy, mają wiele istotnych zalet w porównaniu z dostępnymi dzisiaj systemami akumulatorowymi: przede wszystkim wysoka gęstość mocy, wyjątkowo szybkie podjęcie mocy, wysoka stabilność cyklów, stała niezawodność i duży stopień sprawności. W odróżnieniu do tradycyjnych baterii, w modułach Ultracap podczas procesu ładowania i rozładowywania nie zachodzą przemiany chemiczne - polega ono wyłącznie na przesunięciu ładunku elektrycznego. Ponadto brak jest elementów ruchomych, a niewielkie wymagania w zakresie konserwacji zapewniają dużą ekonomiczność. Efekt "menory" lub spadek mocy spowodowany starzeniem akumulatora, są w modułach Ultracap znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych lub niklowo-metalicznych. Akumulatory Ultracap są ponadto znacznie trwalsze niż dotychczas znane systemy akumulatorów. Operator autobusu miejskiego MAN Lion’s City Hybrid w normalnym okresie użytkowania pojazdu (ponad dziesięć lat) nie będzie musiał myśleć o czasochłonnej i drogiej wymianie jednostki akumulatorowej - jest to ogromna zaleta hybrydowego systemu firmy MAN w porównaniu z autobusami hybrydowymi, w których funkcję akumulatora trakcyjnego pełnią tradycyjne akumulatory. Poza tym sprawność klasycznych akumulatorów w niskich temperaturach jest znacznie niższa od sprawności modułów Ultracap.

Wykorzystując energię zgromadzoną w modułach Ultracap, autobus miejski MAN Lion’s Coity Hybrid może przyspieszać i - w zależności od specyfiki zastosowania - przejechać odcinek o długości do 200 metrów, nie generując hałasu ani spalin. W przypadku całkowitego opróżnienia akumulatora włącza się automatycznie zainstalowany z tyłu autobusu ekologiczny silnik Diesla MAN, który przy pomocy generatora produkuje energię elektryczną potrzebną dla silników elektrycznych. W autobusach Lion’s City Hybrid jako generator zainstalowany jest niewielkich rozmiarów sześciocylindrowy silnik Diesla MAN o pojemności skokowej 6,9 l i mocy 184 kW (250 KM). Ten oszczędny silnik, wyposażony w nowoczesny system wtrysku paliwa Common Rail, spełnia dobrowolną dotychczas normę spalinową EEV oraz posiada specjalny regulowany filtr cząsteczek CRT-Tec®, który wychwytuje nawet do 99% cząsteczek sadzy zawartych w spalinach. Silnik Diesla pracuje głównie w zakresie zredukowanej dynamiki w optymalnym dla niego przedziale obrotów.
Za sprawną, efektywną i niezawodną koordynację silnika elektrycznego i silnika Diesla, generatora i akumulatora energii oraz agregatów dodatkowych odpowiada inteligentny system zarządzania energią. Jest to system opracowany samodzielnie przez inżynierów firmy MAN, który w okresie testów i prób poddawany był ciągłym udoskonaleniom. Steruje on pracą silnika Diesla i automatycznym układem start-stop, kontroluje stan naładowania modułów Ultracap oraz reguluje napęd agregatów dodatkowych - pompy wspomagającej kierowania i klimatyzacji. Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania układ hybrydowy nie musi być odpowiednio regulowany i przystosowywany do specyfiki konkretnych tras przejazdu, czy profili jazdy, zawsze gwarantując pełne wykorzystanie wszystkich możliwości zapewniających jak najlepszą efektywność układu hybrydowego.

materiały: MAN Truck&Bus Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL