Strażacy szkolili się na nowych kabinach MAN TGX i TGS (Video)

MAN Trucks Niepołomice OSP

W sobotę 4 lipca na terenie fabryki MAN Trucks w Niepołomicach odbyły się warsztaty szkoleniowe dla straży pożarnej z zakresu ratownictwa technicznego z wykorzystaniem 6 fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.

 

Tego typu ćwiczeń dla straży pożarnej to niezwykła rzadkość. Zazwyczaj strażacy uczą się na pojazdach powypadkowych, które nie zawsze spełniają oczekiwania trenujących i instruktorów. Tym razem było inaczej, bo do ćwiczeń firma MAN Trucks przekazała 6 nowych kabin TGX i TGS.

Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej w jednostce OSP Niepołomice, podczas której uczestnicy zapoznali się z zasadami BHP podczas pracy z urządzeniami hydraulicznymi oraz zagrożeniami wynikającymi podczas działań z zakresu ratownictwa technicznego. Część praktyczna miała miejsce na terenie MAN Trucks w Niepołomicach. Do ćwiczeń przeznaczono 6 fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.

- Bardzo cieszę się, że nasz firma mogła być częścią tego wydarzenia. Szkolenia dla strażaków są niezwykle ważne, bo to oni zazwyczaj pojawiają się jako pierwsi na miejscu wypadku, i to od nich bardzo często zależy ludzkie życie. Mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna inicjatywa - mówi Thorsten Campehl, dyrektor zakładu MAN Trucks w Niepołomicach.

Ratownicy podzieleni na grupy kolejno doskonalili techniki ratownicze mające na celu wykonanie dostępu do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz pojazdu. W czasie całodniowych warsztatów ratownicy doskonalili m.in. techniki stabilizacji pojazdów ciężarowych oraz wykonywanie dostępu poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi, wyparcie przodu kabiny razem z deską rozdzielczą czy zastosowanie metody tzw. trzecich drzwi. Jeden ze scenariuszy zakładał prowadzenie działań, w których kabina znajduje się na boku. W tym przypadku wykonanie dostępu polegało miedzy innymi na wykonaniu otworu w poszyciu dachu.

Stały rozwój konstrukcji pojazdów wymusza konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego strażaków. Przeznaczone do ćwiczeń nowe kabiny pozwoliły nie tylko sprawdzić skuteczność obecnie stosowanych technik w ratownictwie technicznym, ale również możliwości sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej.
W warsztatach udział wzięło ok. 60 strażaków z: OSP Niepołomice, JRG Wieliczka, OSP Staniątki, OSP Wola Batorska, OSP Podłęże, OSP Szarów, OSP Kłaj, OSP Czarnochowice. Organizatorem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach, firma MAN Trucks z siedzibą w Niepołomicach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.
To nie pierwszy raz gdy współpraca między jednostkami ochrony przeciwpożarowej z firmą MAN Trucks daje możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na terenie obiektu, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy i powiatu.

Opis przeprowadzonych ćwiczeń dla strażaków:

Scenariusz I – kabina na podwyższeniu, wykonanie dostępu do poszkodowanego kierowcy

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych do poszkodowanego kierowcy poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi pojazdu, wykonanie cięć odprężających a następnie wyparcie kabiny wraz z deską rozdzielczą przy użyciu cylindra rozpierającego.

Scenariusz II – wykonanie dostępu do kierowcy oraz pasażera

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi kierowcy oraz pasażera, wykonanie cięć odprężających, wyparcie kabiny wraz z deską rozdzielczą przy użyciu 2 cylindrów rozpierających. Zastosowanie alternatywnej techniki odciągnięcia deski rozdzielczej z wykorzystaniem pasów transportowych oraz wciągarki linowej. Wyparcie dachu ku górze przy użyciu cylindrów rozpierających.

Scenariusz III – kabina na boku, wykonanie dostępu do kierowcy

Stabilizacja kabiny. Wykonanie dostępu do poszkodowanego poprzez usunięcie przedniej szyby pojazdu. Zastosowanie alternatywnej techniki – wykonanie otworu w poszyciu dachu pojazdu. Zastosowanie alternatywnej techniki – usunięcie pozostałych szyb, usunięcie drzwi, wejście do poszkodowanego od góry.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL