DAF Trucks w nowej rzeczywistości

DAF Trucks w nowej rzeczywistości
DAF_CF
DAF - modele CF i LF to pojazdy, które doskonale sprawdzają się w wielu sektorach gospodarki. Podwozia tych ciężarówek zostały tak skonstruowane, że możliwe jest zastosowanie ich we wszystkich branżach. Całkowicie płaska rama i szeroki wybór konfiguracji podwozia ułatwia montaż specjalistycznych zabudów.


Po gwałtownym załamaniu popytu, jaki miał miejsce w 2008 roku, producenci ciężarówek stopniowo odzyskują swoje pozycje rynkowe. Udziały DAF-a w  Europie (do września br.) wynosiły dla segmentu lekkiego i średniego 8%, natomiast w segmencie aut ciężkich powyżej 16 t DAF Trucks ma 15,8% udziałów. W Polsce DAF oferując podwozia pod zabudowy specjalizowane w klasie 6-14,9 t DMC osiągnął 4-procentowy udział w rynku, zaś w klasie pojazdów pow. 15 t DMC DAF jest liderem, zajmuje on pierwsze miejsce z ponad 20-procentowym udziałem. Do końca roku spółka planuje sprzedać ponad 1000 pojazdów klasy ciężkiej (XF i CF) oraz około 1800 szt. samochodów lekkich.

Zdj._2Model CF reprezentuje ciężki segment pojazdów w klasie 16-44 t i jest przeznaczony do średnio- i długodystansowego transportu. Na podwoziu CF najczęściej montowane są zabudowy: kontenerowe, hakowe, cysterny, wywrotki i betonomieszarki. Mniejszy LF należy do pojazdów klasy lekkiej lub średniej 6-15,9 t DMC (wyjątek stanowią auta o DMC 21,5 t). DAF LF znajdzie zastosowanie przede wszystkim w dystrybucji miejskiej i międzymiastowej oraz jako lekkie pojazdy komunalne. Model CF dostępny jest w szerokim wachlarzu konfiguracji napędów. Począwszy od nieskomplikowanych układów FA 4x2 poprzez 6x2 i 6x4(FAG, FAR, FAN, FAS, FAD) do 4-osiowych (8x2 i 8x4) FAD, FAC, FAX, FAK.
Na jesieni tego roku DAF Trucks poszerzył ofertę 4-osiowych pojazdów CF85 o nowe układy jezdne. Gama ciężarówek wzbogaciła się o dwie wersje z  3-osiowym tylnym wózkiem - środkowa oś jest napędową a przednia skrętną. W nowym agregacie osiowym FAK dla CF85 ostatnia oś jest osią wleczoną, a w FAQ CF85 ostatnia oś jest osią wleczoną i zarazem skrętną. Czteroosiowe podwozia (oś pojedyncza z przodu i trzy osie z tyłu) znajdą zastosowanie przy zabudowach, które wymagają stabilności auta np. podczas rozładunku. Szczególne wymagania dotyczą m.in. zabudów hakowych (pod kontenery), bramowców, żurawi przenośnych montowanych na tyle pojazdu oraz wywrotek tylnozsypowych przystosowanych do współpracy z rozściełaczami. Maksymalna dopuszczalna masa modelu FAK CF85 wynosi od 32 do 35,5 t, a maksymalna masa całkowita z przyczepą to 40-50 t DMC. Nowe modele CF85 są dostępne w wersji z dzienną, sypialną lub największą kabiną Space Cab. Pojazdy napędzane są silnikiem PACCAR MX o mocy od 360 KM (265 kW) do 510 KM (375 kW) spełniające normę czystości spalin Euro 5 (lub EEV) w technologii SCR z AdBlue.

Zdj_3
Zbigniew Kołodziejek, Marketing Manager DAF Trucks Polska
- Warto inwestować w zakup nowych pojazdów z silnikami Euro5 i EEV. Od przyszłego roku polskie myto po raz pierwszy będzie promować ekologiczne rozwiązania.

Zdj_4Podnoszenie jakości obsługi klienta to jeden z priorytetów firmy DAF Trucks. Spółka sukcesywnie rozszerza sieć dilerską w Polsce dbając o to, aby serwisy DAF-a znajdowały się przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych kraju. DAF posiada obecnie 22 autoryzowane punkty serwisowe. W ubiegłym roku zrealizowano 4 inwestycje: Lublin, Szczecin, Koszalin, Opole. W tym roku przybyło kolejnych 5 punktów: Ruda Śl., Białystok, Ustroń, Iłowa i Wyszków.   
Firma DBK, którą mieliśmy okazję bliżej poznać, jest autoryzowanym dilerem samochodów DAF od 1995 roku i prowadzi 6 autoryzowanych serwisów tej marki: w Olsztynie, Białymstoku, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie i Gdańsku. W dniu 23 marca 2010 r. w Białymstoku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu DBK. Kilka miesięcy później, w listopadzie, nastąpiło otwarcie jednego z najnowocześniejszych serwisów ciężarówek. Na działce o powierzchni blisko 16 tys. m2 postawiono warsztat zajmujący powierzchnię 2055 m2. Wyposażenie tego punktu umożliwia dokonywanie napraw  blacharsko-lakierniczych, powypadkowych, kalibracji tachografów, instalacji Toll Collect oraz serwis opon. DBK posiada również autoryzację takich producentów jak:Volkswagen FIAT Proffesional, BOVA, Solaris, Koegel, Carrier Transicold, WABCO, BPW, SAF, AMA , BAR. Koncentracja tak wielu autoryzacji w jednym miejscu daje klientowi możliwość dokonywania wielu napraw lub przeglądów w jednym miejscu. DBK to obecnie holding 13 spółek, które oprócz sprzedaży i napraw pojazdów zajmują się wynajmem krótko- i długoterminowym, finansowaniem środków transportu oraz likwidacją szkód i obsługą napraw powypadkowych.

(MB)

DAF CF - zobacz film

 


 

DAF - modele CF i LF to pojazdy, które doskonale sprawdzają się w wielu sektorach gospodarki. Podwozia tych ciężarówek zostały tak skonstruowane, że możliwe jest zastosowanie ich we wszystkich branżach. Całkowicie płaska rama i szeroki wybór konfiguracji podwozia ułatwia montaż specjalistycznych zabudów.

 

Po gwałtownym załamaniu popytu, jaki miał miejsce w 2008 roku, producenci ciężarówek stopniowo odzyskują swoje pozycje rynkowe. Udziały DAF-a w Europie (do września br.) wynosiły dla segmentu lekkiego i średniego 8%, natomiast w segmencie aut ciężkich powyżej 16 t DAF Trucks ma 15,8% udziałów. W Polsce DAF oferując podwozia pod zabudowy specjalizowane w klasie 6-14,9 t DMC osiągnął 4-procentowy udział w rynku, zaś w klasie pojazdów pow. 15 t DMC DAF jest liderem, zajmuje on pierwsze miejsce z ponad 20-procentowym udziałem. Do końca roku spółka planuje sprzedać ponad 1000 pojazdów klasy ciężkiej (XF i CF) oraz około 1800 szt. samochodów lekkich.

 

Nowa koncepcja

Model CF reprezentuje ciężki segment pojazdów w klasie 16-44 t i jest przeznaczony do średnio- i długodystansowego transportu. Na podwoziu CF najczęściej montowane są zabudowy: kontenerowe, hakowe, cysterny, wywrotki i betonomieszarki. Mniejszy LF należy do pojazdów klasy lekkiej lub średniej 6-15,9 t DMC (wyjątek stanowią auta o DMC 21,5 t). DAF LF znajdzie zastosowanie przede wszystkim w dystrybucji miejskiej i międzymiastowej oraz jako lekkie pojazdy komunalne. Model CF dostępny jest w szerokim wachlarzu konfiguracji napędów. Począwszy od nieskomplikowanych układów FA 4x2 poprzez 6x2 i 6x4(FAG, FAR, FAN, FAS, FAD) do 4-osiowych (8x2 i 8x4) FAD, FAC, FAX, FAK.

Na jesieni tego roku DAF Trucks poszerzył ofertę 4-osiowych pojazdów CF85 o nowe układy jezdne. Gama ciężarówek wzbogaciła się o dwie wersje z 3-osiowym tylnym wózkiem - środkowa oś jest napędową a przednia skrętną. W nowym agregacie osiowym FAK dla CF85 ostatnia oś jest osią wleczoną, a w FAQ CF85 ostatnia oś jest osią wleczoną i zarazem skrętną. Czteroosiowe podwozia (oś pojedyncza z przodu i trzy osie z tyłu) znajdą zastosowanie przy zabudowach, które wymagają stabilności auta np. podczas rozładunku. Szczególne wymagania dotyczą m.in. zabudów hakowych (pod kontenery), bramowców, żurawi przenośnych montowanych na tyle pojazdu oraz wywrotek tylnozsypowych przystosowanych do współpracy z rozściełaczami. Maksymalna dopuszczalna masa modelu FAK CF85 wynosi od 32 do 35,5 t, a maksymalna masa całkowita z przyczepą to 40-50 t DMC. Nowe modele CF85 są dostępne w wersji z dzienną, sypialną lub największą kabiną Space Cab. Pojazdy napędzane są silnikiem PACCAR MX o mocy od 360 KM (265 kW) do 510 KM (375 kW) spełniające normę czystości spalin Euro 5 (lub EEV) w technologii SCR z AdBlue.

 

 

- Warto inwestować w zakup nowych pojazdów z silnikami Euro5 i EEV. Od przyszłego roku polskie myto po raz pierwszy będzie promować ekologiczne rozwiązania.

 

Mocny serwis

Podnoszenie jakości obsługi klienta to jeden z priorytetów firmy DAF Trucks. Spółka sukcesywnie rozszerza sieć dilerską w Polsce dbając o to, aby serwisy DAF-a znajdowały się przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych kraju. DAF posiada obecnie 22 autoryzowane punkty serwisowe. W ubiegłym roku zrealizowano 4 inwestycje: Lublin, Szczecin, Koszalin, Opole. W tym roku przybyło kolejnych 5 punktów: Ruda Śl., Białystok, Ustroń, Iłowa i Wyszków.

Firma DBK, którą mieliśmy okazję bliżej poznać, jest autoryzowanym dilerem samochodów DAF od 1995 roku i prowadzi 6 autoryzowanych serwisów tej marki: w Olsztynie, Białymstoku, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie i Gdańsku. W dniu 23 marca 2010 r. w Białymstoku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu DBK. Kilka miesięcy później, w listopadzie, nastąpiło otwarcie jednego z najnowocześniejszych serwisów ciężarówek. Na działce o powierzchni blisko 16 tys. m2 postawiono warsztat zajmujący powierzchnię 2055 m2. Wyposażenie tego punktu umożliwia dokonywanie napraw blacharsko-lakierniczych, powypadkowych, kalibracji tachografów, instalacji Toll Collect oraz serwis opon. DBK posiada również autoryzację takich producentów jak:Volkswagen FIAT Proffesional, BOVA, Solaris, Koegel, Carrier Transicold, WABCO, BPW, SAF, AMA , BAR. Koncentracja tak wielu autoryzacji w jednym miejscu daje klientowi możliwość dokonywania wielu napraw lub przeglądów w jednym miejscu. DBK to obecnie holding 13 spółek, które oprócz sprzedaży i napraw pojazdów zajmują się wynajmem krótko- i długoterminowym, finansowaniem środków transportu oraz likwidacją szkód i obsługą napraw powypadkowych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL