4trucks.pl

Opłaty drogowe w Niemczech od lat nieprawidłowo obliczane

Niemieckie opłaty drogowe (Maut) od lat są obliczane nieprawidłowo, bo są zbyt wysokie.

 

W szczególności dotyczy zawartych w nich to kosztów na utrzymanie policji drogowej na autostradach federalnych.

Republika Federalna Niemiec pobiera od kierowców ciężarówek te koszt opłaty, która proporcjonalnie rozkłada sie na utrzymanie dróg, ale nie tylko. Jak orzekli najwyżsi sędziowie UE, był to błąd. Ponieważ ta kalkulacja narusza prawo europejskie.

W rozstrzygniętej, przed sądem, sprawie polskiemu spedytorowi przyznano, od Republiki Federalnej, prawie 12 500 euro za niesłusznie naliczone opłaty drogowe. Jego pozew jest wzorem dla wielu innych spedytorów. Wyższy Sąd Administracyjny w Münster zwrócił się z wyprzedzeniem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) o wyjaśnienie kwestii związanych z prawem europejskim.

Odpowiedź ETS: Opłata za przejazd może obejmować jedynie koszty infrastruktury, na przykład koszty eksploatacji i utrzymania dróg (nie koszt policji i innych służb kontrolnych). Koszty policji nie powinny być wliczone w Maut. Kierowcy ciężarówek i firmy transportowe mogły by również wystąpić z takim pozwem, ale na razie tylko w przypadku, gdy sprawa o niezapłacony Maut toczy się przed sądem lub Twoje roszczenia jeszcze nie wygasły.

Republika Federalna Niemiec i oraz Federalne Ministerstwo Transportu mają teraz problem, bo trzeba ponownie oszacować opłatę drogową. Czy zatem Maut będzie niższy?

Przeczytaj też:
Pojazdy w wynajmie - firmy transportowe czekają zmiany na lepsze Zmiany w prawie umożliwią przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu wynajmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE.
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.