Francja Wjazd Kierowcy Ciężarówek

Podróż do Francji - kolejne utrudnienia po 31 stycznia br.

Według zapowiedzi premiera Francji od niedzieli 31.01.2021 godz. 0:00 mają wchodzą w życie dodatkowe restrykcje w podróżach z i do Francji:

Na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna od 18:00 do 6:00. Pobyt poza miejscem zamieszkania w tych godzinach wymaga pisemnego oświadczenia o jego powodach. Uzasadnieniem może być ważny powód rodzinny (np. związany z opieką nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną), względy zdrowotne, zawodowe czy wyprowadzenie psa na spacer. Spacery lub uprawianie sportu nie są uznawane za ważne uzasadnienie.

Co najmniej do 7.02.2021 r. wszyscy podróżni udający się na Korsykę z terenu Francji kontynentalnej są zobowiązani do okazania oświadczenia o braku symptomów zakażenia. Podróżni od ukończenia 11 roku życia są również zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Oświadczenia do pobrania na stronie internetowej: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement-couvre-feu

Granice Francji z państwami Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte, jednak od niedzieli 24 stycznia 2021 r., każda osoba po ukończeniu 11 roku życia podróżująca do Francji samolotem lub promem z terenu państwa Unii Europejskiej, w tym Polski oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, Saint-Martin, Szwajcarii i Watykanu jest zobowiązana do przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Kierowcy samochodów ciężarowych przypływający promem z Irlandii mogą w drodze wyjątku okazać negatywny wynik testu antygenowego wykrywającego białko N SARS-Co-V-2.

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu nie dotyczy osób podróżujących drogą lądową, w tym kierowców samochodów ciężarowych, pasażerów autobusów i pociągów oraz osób podróżujących samochodem. Podróżni przybywający z terenu UE i wymienionych wyżej państw nie są też zobowiązani do poddania kwarantannie i wykonania ponownego testu po jej zakończeniu.

Wjazd do Francji z pozostałych krajów jest możliwy jedynie w uzasadnionych przypadkach. Podróżni muszą przedstawić przewoźnikowi przed rozpoczęciem podróży:

- negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą (dotyczy osób od ukończenia 11 roku życia)
- zgodę na ewentualne ponowne badanie po przybyciu do Francji (akceptowane są wyłącznie testy wykrywające białko N)
- wypełnione oświadczenie o braku symptomów
- wypełnione oświadczenie o konieczności podróży wraz z dokumentami potwierdzającymi wskazane w oświadczeniu okoliczności
- zobowiązanie do odbycia siedmiodniowej kwarantanny po przybyciu do Francji oaz wykonania ponownego testu po jej zakończeniu.

Wjazd z Wielkiej Brytanii do Francji

Obowiązuje ograniczenie ruchu osób z Wielkiej Brytanii do Francji. Przekraczać granicę mogą wyłącznie obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele innych państw którzy zamieszkują na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, albo muszą się przemieścić na teren Francji w niezbędnym celu wskazanym w załączniku do komunikatu o otwarciu granicy.

Warunkiem przekroczenia granicy osób od ukończenia 11 roku życia jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Wyjątkiem są kierowcy samochodów zapewniających międzynarodowy transport towarów, którzy mogą okazać wynik testu genetycznego wrażliwego na wariant VUI-2020-12-01. Lista akceptowanych testów i wybranych laboratoriów znajduje się na tej stronie (w języku francuskim). Władze brytyjskie uruchomiły tymczasowe punkty wykonywania testów w pobliżu przepraw do Francji. Osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii, których krajem docelowym jest Francja są zobowiązane do odbycia 7-dniowej kwarantanny i ponownego testu PCR po jej zakończeniu. Osoby podróżujące tranzytem bez zatrzymywania się na terenie kraju nie muszą poddawać się kwarantannie.

Podróżni przedstawiają wypełnioną deklarację dotyczącą braku symptomów lub kontaktu z osobami zarażonymi oraz oświadczenie uzasadniające podróż: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage

Na autostradzie A26 w kierunku Calais i Dunkierki kierowcy samochodów ciężarowych mogą skorzystać z darmowych testów na obecność COVID-19 oferowanych przez francuską obronę cywilną. Poddanie się testowi nie jest obowiązkowe, a jego wynik nie powoduje konieczności przerwania podróży. Celem testów jest umożliwienie osobom zakażonym uniknięcia obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przed powrotem z Wielkiej Brytanii.

Podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

Akceptowane są testy PCR, testy LAMP i test antygenowy (test przepływu bocznego).
Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia.
Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji po przybyciu z kraju nieznajdującego się na liście korytarzy podróży.
Wynik testu musi być przedstawiony w j. angielski, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia.
Obowiązek nie będzie dotyczył m.in. kierowców ciężarówek przewożących towary oraz załóg samolotów, promów i pociągów oraz marynarzy.
Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości £ 500.
Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład.

Negatywny wynik testu wymagany jest również w przypadku podróży do Monako osób spoza obszaru Unii Europejskiej oraz z krajów Unii o wysokiej liczbie zachorowań (ponad 60 przypadków na 100 000 mieszkańców na mapie). Przyjeżdżając do Monako swoje dane należy zgłosić do centrum COVID19: https://covid19.mc/en/thematiques/transports-et-voyages/

 

Na podstawie: gov.pl

Przeczytaj też:
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Girteka stawia na zimowe szkolenia dla kierowców Wspólna, z Volvo Trucks, akcja "Bezpieczna Jazda Zimą" rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w Wieluniu Bezpłatne, praktyczne szkolenia "Profesjonalni Kierowcy" odbędą się 21 listopada w Wieluniu. Właśnie trwają zapisy.