MAN Truck Bus Polska podsumowuje rok i kreśli plany na przyszłość (video)

Marc Martinez MAN Truck Poland

Rok 2020 w branży transportowej nie był najgorszy. Spektakularne spadki w sprzedaży nowych ciężarówek oraz usługach odnotowano jedynie w pierwszym kwartale roku, w którym nadeszła pierwsza fala pandemii koronawirusa.

 

Wszyscy jednak zgodnie mówią, o roku wyjątkowym. Takim, jakiego w branży jeszcze nie było. Pomimo niezłej pozycji rynkowej MAN Truck & Bus Polska w segmencie pojazdów ciężkich 17,1 % udziału w rynku i sprzedaży blisko 3500 pojazdów ciężarowych, odczuwa się nastroje niepewności i wyczekiwania ze strony klientów. Z drugiej jednak strony, przyczyną spadku sprzedaży, był również brak dostaw nowych pojazdów. Przez długi okres czasu fabryki nie pracowały, przerwane były również dostawy części zamiennych. W najważniejszym segmencie samochodów pow. 16 ton dmc. MAN ma obecnie 15,36% udziałów w polskim rynku, a w segmencie ciężkich podwozi nawet 19,64%. Patrząc jednak na całościowy wynik pracy handlowców MAN Truck & Bus Polska nie jest źle, gdyż sumarycznie, w sprzedaży wszystkich ciężarówek pow. 6 t. dmc. MAN uplasował się na drugim miejscu. To drugie miejsce na polskim rynku, nie jest przypadkowe. Warto zaznaczyć, że pomimo pandemii i wielu obostrzeń, MAN konsekwentnie realizował plan wprowadzenia na rynek modeli Nowej Generacji i to z pewnością wpłynęło na wysoki stopień rozpoznawalności niemieckiej marki. Z perspektywy minionych wydarzeń branżowych, można nawet powiedzieć, że konkurencja (w większości) "rękawice powiesiła na kołku" i w mediach drukowanych, internecie, socjalmediach wyróżniał się właśnie MAN.

Rok 2020 był wyzwaniem również dla segmentu autobusów. MAN wprowadził na rynek nowy pojazd MAN Lion's City oraz rozpoczęła się prezentacja miejskiego autobusu elektrycznego. O ile rynek autobusów miejskich, w dużej mierze, uzależniony jest od planowania budżetowego miast i jest dość przewidywalny, to segment turystyczny całkowicie "leży" i nie wiadomo, jak długo kryzys w przewozach długodystansowych jeszcze potrwa. Ciekawą propozycją jest natomiast wzrastający rynek pojazdów elektrycznych. Tu MAN ma duży potencjał i bardzo dobry produkt. Jeśli zapowiadane programy pomocowe dla gmin, w zakresie elektromobilności, zaczną funkcjonować, wróżymy autobusowi MAN Lion's City Electric duże powodzenie. jest to dobrze wykonany pojazd z bardzo dobrymi (jak na dziś) parametrami eksploatacyjnymi.

Po trzech latach rynkowego debiutu działu Van, można powiedzieć, że firma MAN w segmencie samochodów dostawczych zdobyła już mocno ugruntowaną pozycję. Ze sprzedażą 970 sztu. modelu MAN TGE, spółka ma dziś, stale rosnący, 2,5% udział w rynku. Podobno był to najlepszy rok w historii sprzedaży dostawczych MAN TGE z ciągle rosnącą tendencją do wyższej sprzedaży. Tu warto zaznaczyć, że oferta MAN Truck & Bus ( w 2020 roku) powiększyła się o minibusy, w tym również elektryczne.

Historyczne wzrosty sprzedaży w minionym roku odnotował dział MAN TopUsed. Na gwałtowny wzrost sprzedaży używanych ciężarówek, być może miał wpłyf deficyt nowych pojazdów, a być może korzystna oferta - gwarancja do 1 mln przebiegu i korzystne formy finansowania. Udział rynkowy w segmencie używanych samochodów ciężarowych spółki MAN Truck & Bus Polska wynosi obecnie 25,3%.

Na koniec MAN przedstawił wyniki działu Aftersales. Serwis oraz sprzedaż części zamiennych i doposażenia samochodów ciężarowych, na początku roku, stały na bardzo niepewnej pozycji. Nikt nie potrafił powiedzieć, jak ma wyglądać obsługa serwisowa samochodów. W dobie lockdown-u oraz wielu utrudnień, MAN nie redukował punktów serwisowych i pozostawał w pełnej gotowości do działania. Tu słowa uznania dla wielu pracowników warsztatów, gdyż ich sytuacja była na prawdę trudna. Poświęcenie to przyniosło całkiem dobre rezultaty. Klienci docenili zaangażowanie pracowników MAN Truck Center oraz ich partnerów serwisowych. Świadczy o tym wskaźnik zadowolenia klienta CXI na poziomie 77 punktów oraz obroty serwisów na poziomie 47 mln zł.

Co w 2021 roku? Warto wsłuchać się w treść prezentacji poszczególnych osób zarządzających działami w MAN Truck & Bus Polska, żeby odnieść wrażenie, że MAN nie zamierza osiąść na laurach. Prezentujemy najciekawsze fragmenty wypowiedzi:

- Marc Martinez - prezes Zarządu, dyrektor zarządzający MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

- Bernard Wieruszewski - dyrektor ds. Sprzedaży Pojazdów Ciężarowych i Rozwoju Produktu MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

- Małgorzata Durda - dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

- Grzegorz Rogalewicz - dyrektor ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

- Bartosz Ciemiński - dyrektor ds. Aftersales MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

 

 

Przeczytaj też:
Sto ciągników siodłowych MAN TGX NG dla Sachs Trans International Nowi klienci elektrycznych pojazdów MAN

Kędzierzyn Koźle to pierwsze polskie miasto, które zdecydowało się na zakup produkowanych w fabryce MAN Bus w Starachowicach autobusów elektrycznych.

 

Zwiedzanie linii produkcyjnej zakładów MAN Trucks w ramach Akcji Wielkiej Orkiestry!

Jeśli chcesz zobaczyć, jak powstają najnowsze ciężarówki MAN Nowej Generacji w jednej z największych fabryk w Europie to ta aukcja jest dla ciebie. Taka okazja zdarza się niezwykle rzadko!

 

MAN Truck & Bus Polska wspiera Fundację Ronalda McDonalda

W połowie grudnia br. przedstawiciele firmy MAN Truck & Bus Polska - prezes Zarządu Marc Martinez oraz dyrektor finansowy Michał Fiuta spotkali się z przedstawicielami zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

 

Naukowcy opracują technologię napędów wodorowych. Powstaje Hydrogen Campus

MAN Truck & Bus oraz uczelnie: Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg i Technische Hochschule Nürnberg podpisały umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju układów napędowych do pojazdów wykorzystujących wodór.

 

MAN TGM w roli cysterny lotniskowej LOTOS-Air BP Polska

LOTOS może pochwalić sie nowymi cysternami lotniskowymi. Naczepy sprzęgnięto z podwoziami 6x2 MAN TGM.

 

MAN TGX Nowej Generacji ciężarówką roku 2021

Poznaliśmy ciężarówkę roku - ITOY 2021. Dziennikarze motoryzacyjni z 24 krajów, na ciężarówkę roku, wybrali samochody ciężarowe MAN.

 

Nowy MAN TGM dla straży pożarnych

MAN Truck & Bus demonstruje swoje doświadczenie, zwłaszcza w zakresie budowy podwozi pojazdów służb ratowniczych.

 

MAN TopUsed z oferta wynajmu i leasingu ciężarówek

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL