Zabytkowa wywrotka w serwisie Scania w Gliwicach. Renowacja trwała 18 miesięcy

Scania L85

Odrestaurowana ciężarówka to zabytkowa Scania L85 Super z 1971 r. o mocy 202 KM.

 

Prace nad przywróceniem jej drugiego życia trwały w sumie 18 miesięcy. Nasza redakcja pamięta ten samochód, jak stał na zapleczu serwisu Scania w Gliwicach i czekał na swój wielki dzień. W koncu przyszedł właściwy moment i prace ruszyły. Wielki szacunek dla Pawła Filipczyka, mechanika Scania z 10-letnim stażem pracy w gliwickim oddziale firmy. Według jego szacunków na restaurację wywrotki poświęcił ok.1500 godzin.

– Najbardziej stresującym momentem podczas prac nad tym pojazdem było dla mnie pierwsze uruchomienie silnika po jego zamontowaniu. Kiedy w końcu wszystko się udało, to był jeden z pierwszych radosnych momentów w trakcie renowacji. Silnik pali na dotknięcie kluczyka. To niesamowite uczucie, kiedy podczas jazdy momentalnie pruje do przodu, gdy tylko dodajesz gazu – mówi Paweł Filipczyk.

Scania L85

Renowacja zabytkowej wywrotki Scania była wieloletnim marzeniem gliwickiego mechanika, który o wystawionym na sprzedaż pojeździe dowiedział się od kolegi z austriackiego serwisu Scania. Paweł natychmiast podjął decyzję o kupnie, chociaż przyznaje, że sam nie był do końca pewny w co się właściwie pakował.

– Najtrudniejszą rzeczą było znalezienie części. Było to trudne, ale po około miesiącu udało się znaleźć jakieś 80 procent wszystkich potrzebnych elementów – wspomina Paweł Filipczyk.

Z pomocą kolegów z gliwickiego oddziału Scania, gdzie pojazd stał się już pewnego rodzaju maskotką, Paweł przeprowadził cały remont Scanii w 18 miesięcy.

- Każda przejażdżka zabytkowa Scanią jest ogromną przyjemnością – dodaje Paweł.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL