SCANIA_Rosenbauer MT

Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A.

Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.

Ciężki specjalny samochód ratowniczo-gaśniczy Rosenbauer MT Industrial na podwoziu Scania (6x4) ma prawie 11m długości i ponad 3m wysokości. Wykonany został w formie lekkiej i modułowej konstrukcji aluminiowej, posiada 8000-litrowy zbiornik wody i dwa zbiorniki środka pianotwórczego – 2000 i 1500 litrów. Nadciśnieniowy system dozowania środka pianotwórczego Rosenbauer Variomatic umożliwia jednoczesne podawanie piany gaśniczej oraz wody. 1000 kg zbiornik proszku gaśniczego pozwala na podawanie go w różnych kombinacjach, w tym z działka łącznie z prądami wody i pian gaśniczych.

Pojazd wyposażony jest w dwa działka gaśnicze – dachowe wodno-pianowe Rosenbauer RM35 oraz zderzakowe, wodno-pianowo-proszkowe Rosenbauer RM15. Wyprowadzony na działko zderzakowe system piany sprężonej CONTI CAFS pozwala w skuteczny sposób prowadzić działania taktyczne w natarciu oraz obronie.
Autopompa niskiego ciśnienia Rosenbauer N55 o wydajności 5500 l/min przy 10 barach, przystosowana jest do pracy w trybie Pump&Roll, czyli do podawania wody podczas ruchu pojazdu. Całość pojazdu spina dozownik FixMix 2.0 A, który pozwala na uzyskanie piany gaśniczej w całym układzie wodno-pianowym.
Zbiorniki środków gaśniczych mieszczą 8000 l wody i 2000 l + 1500 l zbiorniki środka pianotwórczego. Zasięg rzutu wody wynosi 65 m.

Zabudowa została wykonana na podwoziu Scania P500 B6x4 z kabiną CP17L. Pojazd wyposażono w jednostke napędową o mocy 500 KM (368 kW), Euro 6 oraz zautomatyzowaną skrzynie biegów GRS905. Rozstaw osi wynosi 4950 mm. Zbiornik paliwa mieści 300 l. Kabina mieści 3 osoby. DMC wozu pożarniczego wynosi 30 800 kg.

Samochód przeznaczony jest do zabezpieczania instalacji i procesów technologicznych w zakładzie Grupy Azoty w Tarnowie.

Fot. Grupa Azoty S.A.

 

Przeczytaj też:
Pojazdy użytkowe po pierwszym kwartale 2024 r. To już siódmy miesiąc spadku na rynku pojazdów użytkowych we wszystkich grupach: ciągniki samochodowe obniżyły się o blisko 19%, podwozia samochodowe i nieliczne samochody specjalne o 21%.
Mercedes-Benz Actros L z futurystyczną kabiną ProCabin już w sprzedaży Od kwietnia 2024 r. można składać zamówienia na nowego Actrosa L, który wejdzie do produkcji w grudniu bieżącego roku.
Używane Renault Trucks z gwarancją do 240 tys km Dzięki T Red, który doskonale ilustruje podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, producent kładzie nacisk zarówno na pojazdy używane, jak i na ponowne wykorzystanie użytych części.
RP-Trans nowym autoryzowanym punktem serwisowym Ford Trucks Polska Ford Trucks Polska otwiera piętnasty autoryzowany serwis pojazdów ciężarowych.
Słaby luty w pojazdach użytkowych Producenci pojazdów ciężarowych odnotowali kolejny spadek sprzedaży nowych ciężarówek.
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.
Tytuł Dealer Roku DAF 2024 otrzymał serwis z Rzeszowa DAF Trucks Polska już od 13 lat nagradza czołowych dealerów marki w Polsce. W tym roku najlepszymi wynikami we wszystkich kluczowych aspektach działalności może pochwalić się oddział Grupy Wanicki z Trzciany pod Rzeszowem.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.