Volvo Trucks mocno elektryczne. Produkcja elektrycznych ciężarówek dłuższego zasięgu już za rok

Volvo Trucks elektryczne ciężarówki

Duże zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wykazują duzi odbiorcy transportu krajowego i międzynarodowego.

 

Niemal każda duża firma logistyczna deklaruje działania związane z ekologią. Jest to spowodowane własnymi ambitnymi celami klimatycznymi, a także pozytywnym wizerunkiem firmy.

- Coraz więcej firm transportowych zdaje sobie sprawę, że muszą już teraz rozpocząć przygodę z elektromobilnością, zarówno z myślą o środowisku, jak i ze względów konkurencyjnych, aby spełnić wymagania klientów dotyczące zrównoważonego rozwoju. Dzięki naszej szerokiej i bogatej ofercie jest to już całkowicie wykonalne - mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży nowych elektrycznych modeli Volvo FH i Volvo FM, zelektryfikowany transport jest teraz możliwy nie tylko w obszarach miejskich, ale także w ruchu regionalnym między miastami. Ponadto nowy elektryczny model Volvo FMX stwarza nowe sposoby, aby operacje transportu budowlanego były zarówno cichsze, jak i czystsze.

Produkcja nowych modeli elektrycznych ciężarówek dla Europy rozpocznie się w drugiej połowie 2022 r. Dołączą one do Volvo FL Electric i Volvo FE Electric. Dzięki dodaniu nowych pojazdów, o większej ładowności, mocniejszych układach napędowych i zasięgu do 300 km portfolio elektryczne Volvo Trucks może pokryć około 45% wszystkich towarów przewożonych obecnie w Europie. Dzięki temu można w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia wpływu transportu drogowego na klimat, który według oficjalnych statystyk odpowiada za około 6% całkowitej emisji CO 2 w UE.

- Istnieje ogromny potencjał, aby zelektryfikować transport ciężarowy w Europie, a także w innych częściach świata, w bardzo bliskiej przyszłości. Aby to udowodnić, postawiliśmy sobie ambitny cel, aby do 2030 r. elektryczne ciężarówki stanowiły połowę naszej sprzedaży w Europie. A te trzy modele ciężarówek, które wprowadzimy, stanowią ogromny krok w kierunku osiągnięcia tego celu - dodaje Roger Alm.

Co ważne, oprócz pojazdów elektrycznych program elektryfikacji Volvo Trucks obejmuje kompletny elektrosystem z licznymi rozwiązaniami serwisowymi, konserwacyjnymi i finansowymi, a także innymi opcjami, które mogą pomóc w łatwiejszym i szybszym przejściu na transport zelektryfikowany.

Kolejny krok to samochody ciężarowe z napędem elektrycznym na ogniwa wodorowe. Patrząc w przyszłość, nawet dalekobieżne ciężkie transporty będą mogły odbywać się pojazdami elektrycznymi. Aby sprostać wysokim wymaganiom dotyczącym zarówno dużej ładowności, jak i znacznie większego zasięgu, Volvo Trucks, w połączeniu z Daimler Trucks, planuje wykorzystanie wodorowych ogniw paliwowych do wytwarzania energii elektrycznej.

- Ta technologia szybko się rozwija, a naszą ambicją jest również zelektryfikowanie długich dystansów, zarówno przy użyciu baterii, jak i ogniw paliwowych. Naszym celem jest rozpoczęcie sprzedaży elektrycznych ciężarówek na ogniwa paliwowe w drugiej połowie tej dekady i jesteśmy przekonani, że możemy to osiągnąć - stwierdza Roger Alm.

Oferta elektrycznych ciężarówek Volvo Trucks dla Europy

Volvo FH Electric , do transportu regionalnego i międzymiastowego.
Volvo FM Electric , wszechstronna ciężarówka do ciężkiego transportu lokalnego i dystrybucji regionalnej.
Volvo FMX Electric , dla czystszego i cichszego transportu budowlanego.
Volvo FE Electric , do dystrybucji lokalnej i miejskiej, transportu odpadów.
Volvo FL Electric , do dystrybucji lokalnej i miejskiej.
 
Volvo FH , FM i FMX Electric :zasięg do 300 km. Ciągła moc 490 kW. Maksymalny moment obrotowy 2400 Nm. Pojemność akumulatora do 540 kWh. Masa całkowita zestawu (DMC) do 44 tony.
Volvo FE Electric :zasięg do 200 km. Ciągła moc 330 kW. Maksymalny moment obrotowy do 850 Nm. Pojemność baterii do 264 kWh. Masa całkowita zestawu (DMC) 27 ton.
Volvo FL Electric : zasięg do 300 km. Ciągła moc 165 kW. Maksymalny moment obrotowy do 425 Nm. Pojemność baterii do 396 kWh. Masa całkowita zestawu (DMC) 16 ton.
Przeczytaj też:
DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Ciężarówki i autobusy - jak minął rok

W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.

Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Samochody ciężarowe na finiszu 2022 roku

Powoli zbliżamy się do końca roku i będzie można ostatecznie podsumować kolejny niełatwy, dla producentów samochodów ciężarowych, rok. Zanim to jednak nastąpi analizujemy przedostatni miesiąc 2022 roku.

Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN

W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.

Pierwsza elektryczna śmieciarka wydana w Polsce

Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks z nowym logo

Renault Trucks E-Tech T i C mają nowe logo marki z uaktualnionymi cechami. Umieszczony na przednim panelu diament ze szczotkowanego aluminium na błyszczącym czarnym tle nadaje pojazdom nowoczesnego wyglądu.

Schmitz Cargobull dostarcza zabudowę do ciężarówki napędzanej wodorem

Firma Schmitz Cargobull dostarczyła nadwozie typu furgon M.KO do podwozia napędzanego wodorem.

Ciężarowy Mercedes z napędem wodorowym przejeżdża przełęcz Brenner

Daimler Truck przeprowadza pierwsze testy wysokościowe ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe.

Wyszukiwarka

Informacje