WITD: Trzy przypadki manipulacji

WITD: Trzy przypadki manipulacji

Po zatrzymaniu okazało się, że kierowcy należący do załogi 2-osobowej - dzięki przyłożonemu do impulsatora magnesowi - zamiast właściwych okresów aktywności (prowadzenia i dyspozycyjności) wykazywali okresy odpoczynku.

Z tytułu wykonywania przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące, do którego podłączone zostało niedozwolone urządzenie dodatkowe wpływające na jego prawidłowe funkcjonowanie oraz samowolnej ingerencji w pracę cyfrowego urządzenia rejestrującego, wskutek której nastąpiła zmiana wskazań urządzenia w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej przez pojazd drogi, kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi na łączną kwotę 8000 zł.

W tym samym czasie i miejscu zatrzymany został inny pojazd członowy, którego kierowca w momencie zatrzymania próbował szybko zmienić wykresówkę, ponieważ rejestrował swój czas pracy na wykresówce nie zawierającej żadnych wpisów, natomiast wykresówka wypełniona jego imieniem i nazwiskiem znajdowała się "w gotowości" w kabinie. Kierowca próbował tłumaczyć się, że tachograf - w wyniku jakiegoś uszkodzenia - nie zarejestrował na jego wykresówce żadnych danych. Inspektor nałożył mandat karny w stosownej wysokości.

Tego samego dnia, około godz. 12:30 w miejscowości Płowce, ten sam zespół kontrolny ITD zatrzymał do rutynowej kontroli pojazd członowy należący do przewoźnika drogowego z województwa mazowieckiego, którego kierowca rejestrował swój okres prowadzenia posługując się kartą cyfrową należącą do innego kierowcy - podczas, gdy swoją kartę posiadał cały czas przy sobie. Z tytułu używania więcej niż jednej karty cyfrowej kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 zł, a wobec przewoźnika drogowego zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.


4trucks.pl / WITD Bydgoszcz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL