Holenderskie służby zdalną cyfrową kontrolę tachografów

Tacho

Od  16 sierpnia holenderski Inspektorat ds. Środowiska i Transportu (ILT) rozpocznie cyfrową kontrolę akt tachografów samochodów ciężarowych i autobusów w firmach transportowych.

 

Tym samym Inspektorat robi kolejny krok w kierunku cyfrowego nadzoru firm. Od tego dnia firmy z sektora transportu drogowego mogą otrzymać od inspektoratu wniosek o przesłanie plików z tachografu w formie cyfrowej za pośrednictwem formularza internetowego. ILT wykorzysta je do analizy, w jakim firmy te przestrzegają przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku w transporcie drogowym.

Lider projektu, Martijn Klaassen, wyjaśnia zalety tego systemu online: - Firmy mogą szybko i łatwo udostępniać nam swoje pliki bez konieczności obecności inspektora. Inspekcja skontroluje firmę bez konieczności wizyty, co często pochłania dużo czasu.

Od czerwca 2019 r. nowe pojazdy ciężarowe musza mieć zamontowane urządzenie tzw. inteligentny tachograf, który rejestruje cyfrowo czas jazdy i odpoczynku kierowcy. Do grudnia 2024 roku. ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich, również starszych ciężarówek i autobusów. Aby móc zdalnie odczytywać dane z inteligentnego tachografu, służby musza mieć sprzęt do dedykowanej komunikacji krótkiego zasięgu (DSRC). Pozwala to ILT na ocenę danych z przydrożnego tachografu bez konieczności zatrzymywania pojazdu.
Inspektorzy mogą zdalnie sprawdzić, czy doszło do wykroczeń związanych z czasem jazdy i odpoczynku. Na przykład urządzenie DSRC pokazuje, czy tachograf rejestruje czas prowadzenia pojazdu i czy karta kierowcy, w danym momencie, jest aktywna. Zwiększa to szansę na złapanie osób stosujących różnego rodzaju zakłócające pracę urządzenia rejestrującego. Od teraz, holenderskie służby będą mogły skontrolować firmę przewozową prosząc o przesłanie danych archiwalnych drogą elektroniczną do urzędu.

Przeczytaj też:
Gwałtowne Burze i nieczynne drogi we Francji

Dwanaście departamentów w środkowej i południowej Francji jest w pomarańczowym alarmie Météo France w związku z powodziami lub gwałtownymi burzami.

Prawo jazdy przy cukrzycy? Zmiana przepisów ułatwia zdobycie uprawnień kierowcy

Nieświadomość hipoglikemii nie jest już przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy dla osoby chorującej na cukrzycę. Pod warunkiem jednak, że na stałe korzysta ona z systemu do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-rt).

Od 1 października - kolejny etap kontroli na granicy UK – UE

Z dniem 1 października 2021 roku nastąpią kolejne zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy UK a UE. Poniżej lista planowanych zmian:

Kolejna edycja akcji Profesjonalni Kierowcy na autodromie Jastrząb

W dniu 9 września Autodrom Jastrząb wypełnił się uczestnikami akcji Profesjonalni Kierowcy, którzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sumienne przygotowanie do zawodu.

Co dalej z zawyżonymi stawkami Maut w Niemczech? Przewoźnicy mogą wystąpić z roszczeniem

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2020 r., orzekł że ceny opłat drogowych dla samochodów ciężarowych w Niemczech były od lat obliczane nieprawidłowo.

Odzyskali trzy skradzione ciężarówki

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Terespolu odzyskali trzy pojazdy ciężarowe o łącznej wartości 160 tys. zł.

Krone na targach Comtrans 2021

Producent naczep Krone, wraz ze swoim importerem firmą RKS Nutzfahrzeuge LTD, zaprezentuje najnowsze pojazdy i rozwiązania telematryczne dla wymagającego rynku rosyjskiego.

Przewóz do i z Wielkiej Brytanii, czy na pewno bez ograniczeń?

Od 1 stycznia 2021 r. istnieje możliwość wykonywania przewozów do i z terytorium Unii Europejskiej oraz do i z Wielkiej Brytanii, a także przez terytorium Wielkiej Brytanii bez ograniczeń, natomiast konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków.

Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej

Ministerstwo Finansów wprowadza czasowe ułatwienia dla przewoźników.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL