Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

TIR Transport

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

 

Transport International Routier (w skrócie TIR) to międzynarodowa konwencja celna, z 1975 roku, upraszczająca procedury celne w międzynarodowym przewozie towarów. Karnet TIR to zaś dokument, który spełnia rolę gwarancji celnej. Kierowca ciężarówki przekraczając obszar kilku krajów nie musi każdorazowo zgłaszać się do odprawy. Niebieska tabliczka, z białymi napisami TIR, jest obowiązkowa na długich trasach, gdy towary są czasowo przywożone do innego kraju lub transportowane przez ten kraj przy użyciu tejże procedury TIR. Ładownia jest zaplombowana, aby nie można jej było otworzyć w drodze. Kontrole celne są zatem konieczne tylko w krajach startu i przeznaczenia. Oszczędza to dużo czasu. Konwencję TIR podpisały 62 kraje.

Gdy ciężarówka nie przewozi towarów w procedurze TIR kierowca musi wtedy usunąć znak zamocowany np. na naczepie. Dlatego czasami na autostradzie można zobaczyć przekreślony znak lub złożona tabliczkę TIR z tyłu ciężarówki.

Są również wyjątki od reguły: na przykład zwierzęta mogą być transportowane w procedurze TIR - chociaż ładowni nie można wtedy zaplombować plombą lub drutem celnym, ponieważ zwierzęta muszą być objęte odpowiednią stałą opieką.

Istnieje dokładna specyfikacja dotycząca wyglądu znaku TIR. Plansza musi mieć wymiary 25 cm na 40 cm, kolor RAL 5017. Białe litery pisane pismem łacińskim powinny mieć wysokość 20 cm. Dodatkowo znak powinien być stabilny, nie może to być naklejka (chyba, że dodatkowo w celach informacyjnych np. na plandece z boku naczepy.

 

Przeczytaj też:
MAN TGX w niezwykłej wersji zabudowy Powiększa się sieć siłowni Truckers GYM

W dniu 9 sierpnia br. na terenie SVG Autohof Merenberg (Niemcy) otwarta zostanie kolejna siłownia Truckers Gym. Będzie to 109 tego typu obiekt w Europie i 24 na terenie Niemiec.

Wygraj zaproszenie na wyjątkowe szkolenie Textar

Textar Brake Clinic pozwala m.in. poznać wpływ błędów montażowych na funkcjonowanie układu hamulcowego.

Warszawa bez zakazów jazdy dla ciężarówek

Do 30 września S2 w Warszawie bez ograniczeń czasowych dla ciężarówek.

Kierowcy ciężarówek z Ukrainy bez powtórnych egzaminów

Komisja Europejska w Brukseli zdecydowała, że ​​prawa jazdy zawodowych kierowców z Ukrainy będą również uznawane bez wymiany lub nowego egzaminu na prawo jazdy.

Działania DYSTANS na podwrocławskim odcinku A4

W środę 13 lipca br. funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu prowadzili kolejne działania pod kryptonimem "Dystans".

Firma Eko-Okna z nowymi wózkami widłowymi Hiab MOFFETT

Spółka Hiab, wchodząca w skład korporacji Cargotec, otrzymała od polskiej firmy Eko-Okna, jednego z wiodących producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie, rekordowe na skalę europejską zamówienie o wartości 21,7 mln EUR.

Czy zachodni producenci samochodów powrócą do Rosji?

Brak komponentów czy surowców wydobywanych w Ukrainie oraz Rosji, a także międzynarodowe sankcje – to tylko część kryzysów spowodowanych wojną. Wojna trwa również na rynku motoryzacyjnym.

Kolejna sieć stacji benzynowych z rabatem 30 groszy dla kierowców

Sieć stacji paliw MOYA wprowadza wyjątkową wakacyjną promocję na paliwo.

Wyszukiwarka

Informacje