TIR Transport

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

 

Transport International Routier (w skrócie TIR) to międzynarodowa konwencja celna, z 1975 roku, upraszczająca procedury celne w międzynarodowym przewozie towarów. Karnet TIR to zaś dokument, który spełnia rolę gwarancji celnej. Kierowca ciężarówki przekraczając obszar kilku krajów nie musi każdorazowo zgłaszać się do odprawy. Niebieska tabliczka, z białymi napisami TIR, jest obowiązkowa na długich trasach, gdy towary są czasowo przywożone do innego kraju lub transportowane przez ten kraj przy użyciu tejże procedury TIR. Ładownia jest zaplombowana, aby nie można jej było otworzyć w drodze. Kontrole celne są zatem konieczne tylko w krajach startu i przeznaczenia. Oszczędza to dużo czasu. Konwencję TIR podpisały 62 kraje.

Gdy ciężarówka nie przewozi towarów w procedurze TIR kierowca musi wtedy usunąć znak zamocowany np. na naczepie. Dlatego czasami na autostradzie można zobaczyć przekreślony znak lub złożona tabliczkę TIR z tyłu ciężarówki.

Są również wyjątki od reguły: na przykład zwierzęta mogą być transportowane w procedurze TIR - chociaż ładowni nie można wtedy zaplombować plombą lub drutem celnym, ponieważ zwierzęta muszą być objęte odpowiednią stałą opieką.

Istnieje dokładna specyfikacja dotycząca wyglądu znaku TIR. Plansza musi mieć wymiary 25 cm na 40 cm, kolor RAL 5017. Białe litery pisane pismem łacińskim powinny mieć wysokość 20 cm. Dodatkowo znak powinien być stabilny, nie może to być naklejka (chyba, że dodatkowo w celach informacyjnych np. na plandece z boku naczepy.

 

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.