Fuso Canter - co nowego?

Fuso Canter - co nowego?


Fuso Canter jest produkowany od 1963 roku - obecnie na rynku dostępna jest już siódma generacja. W ciągu tych 46 lat z taśm montażowych zjechało około 3,5 mln Canterów, w tym w ubiegłym roku wyprodukowana została rekordowa liczba 144 000 egzemplarzy tego modelu. Zapewniło to Canterowi status najliczniej produkowanego pojazdu ciężarowego w koncernie Daimler.


Na rynek europejski Fuso Canter jest produkowany od 1980 roku w Tramagal, w Portugalii. Produkcja następuje według koncepcji japońskich, ale z wykorzystaniem ok. 70 proc. komponentów pochodzących z Europy. Do tej pory z taśm produkcyjnych w Tramagal zjechało ponad 150 000 pojazdów.

Srebrne diamenty

Przód nowej ciężarówki Fuso Canter zwraca uwagę subtelnymi zmianami. Nowością jest napis Fuso Canter na charakterystycznej, trapezowej atrapie chłodnicy między dużymi reflektorami - Canter występuje teraz jednolicie na wszystkich rynkach pod nazwą marki Fuso. Znak firmowy w postaci trzech diamentów nie jest już czerwony, ale połyskuje srebrem. Większy i zamontowany wyżej przedni zderzak nadaje Canterowi mocniejszy, twardszy wygląd.
Zachowana została różnorodność wariantów kabiny kierowcy: do wyboru jest kabina pojedyncza lub podwójna, kabina standardowa (wąska) lub komfortowa (szeroka).Wystarczy 3 litrowy
Czterocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności skokowej 3,0 l zastępuje oba montowane do tej pory silniki o pojemności 3,0 i 4,9 l. Nowe jednostki napędowe pokrywają pełne spektrum potrzeb Cantera w wersjach o masie całkowitej od 3,5 do 7,5 t. Tym samym Canter, jako pierwsza ciężarówka w swojej klasie, konsekwentnie hołduje koncepcji silników kompaktowych. Silniki charakteryzują się niską emisją spalin i spełniają wymagania normy Euro 5. Najważniejsze dane:
- pojemność skokowa 3,0 l, moc 96 kW (130 KM) przy 3500 obr/min, maks. moment obrotowy 300 Nm przy 1300-3000/min;
- pojemność skokowa 3,0 l, moc 107 kW (145 KM) przy 3500 obr/min, maks. moment obrotowy 370 Nm przy 1600-2600/min;
- pojemność skokowa 3,0 l, moc 129 kW (175 KM) przy 3500 obr/min, maks. moment obrotowy 430 Nm przy 1600-2800/min.

Podstawą nowych jednostek napędowych jest nowoczesna konstrukcja o długim skoku tłoków (95,8 x 104 mm: średnica x suw), z górnymi wałkami rozrządu, czterema zaworami na cylinder, turbosprężarką ze zmienną geometrią turbiny i układem wtryskowym w technologii Common-Rail. Inżynierowie działu rozwoju Mitsubishi Fuso perfekcyjnie dostosowali do wysokich wymagań lekkiej ciężarówki nie tylko silniki, ale również inne elementy współpracujące, jak sprzęgło, hamulec silnikowy i układ chłodzenia.
W obu niższych klasach mocy spaliny są oczyszczane przez system wykorzystujący chłodzony układ recyrkulacji spalin (EGR), katalizator oksydacyjny oraz filtr cząstek stałych. W przypadku najmocniejszego silnika zastosowano kombinację filtra cząstek stałych z systemem selektywnej redukcji katalitycznej SCR, wykorzystującym czynnik redukcyjny AdBlue.

Od wiosny 2010 roku Fuso Canter będzie dostępny z silnikami zgodnymi z normą EEV. Oznacza to obniżenie emisji cząstek stałych o ok. 1/3, w porównaniu do i tak surowych wartości granicznych emisji zanieczyszczeń normy Euro 5. Tym samym Fuso Canter jest skutecznie dostosowany do zaostrzonych założeń ekologicznych, które mają obowiązywać w przyszłości.

Sześć do przodu
Po raz pierwszy wszystkie Cantery są wyposażone w sześciostopniową, manualnie przełączaną skrzynię biegów. Przekładnia przekonuje niską masą własną oraz łatwością obsługi precyzyjnie działającego mechanizmu zmiany biegów. Schemat zmiany biegów został zmieniony i teraz dostosowany do schematu typowo europejskiego. Nie ograniczający miejsca w kabinie i łatwy do uchwycenia joystick zmiany biegów na tablicy rozdzielczej pozostał bez zmian – jako unikatowa cecha pojazdu Fuso Canter wśród pojazdów z kabiną nad silnikiem.
Nowe zestopniowanie przełożeń skrzyni biegów w połączeniu z silnikami o większej mocy umożliwiło zastosowanie wyższego przełożenia tylnego mostu. Dzięki temu eksploatacja następuje w niższym zakresie prędkości obrotowej, co przyczynia się do zmniejszenia spalania i odciążenia środowiska naturalnego. Nabywcy Cantera w przypadku prawie wszystkich modeli mogą wybrać jedno z trzech dostępnych przełożeń tylnego mostu.

Odchudzony
Pomimo zastosowania nowoczesnej technologii oczyszczania spalin, projektanci Cantera przeprowadzili skuteczną kurację odchudzającą: nowy silnik Euro 5 waży mniej od poprzednika, spełniającego wymagania normy Euro 4. Do zmniejszenia masy własnej, oprócz rozwiązań zastosowanych w silniku i skrzyni biegów, przyczynia się również wykonany z tworzywa sztucznego zbiornik paliwa. Te, oraz dalsze sposoby zmniejszenia masy własnej zapewniły wszystkim modelom oraz wersjom zwiększenie ładowności. Wersja pojazdu o DMC 3,5 t ze standardową kabiną (3S13) ma ładowność większą aż o 180 kg. W efekcie np. Fuso Canter o DMC 7,5 t łącznie z kierowcą i zbiornikiem paliwa napełnionym w 90  proc. waży tylko 2480 kg. Oznacza to, że do dyspozycji pozostaje 5020 kg na masę zabudowy i przewożonego ładunku - to rekord w tej klasie pojazdów.


(MB)
materiały: Daimler AG 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL