Nadjeżdża Econic

Nadjeżdża Econic


Obecność niemieckiego koncernu we wszystkich niemal branżach, gdzie korzysta się z samochodów, potwierdza szeroki zakres działań, w jakie firma jest zaangażowana od dziesięcioleci. Przykładem tego twierdzenia jest także segment samochodów specjalnych, którego przedstawiciele: Unimog, Zetros (nowość) i Econic są obecni wszędzie tam, gdzie od pojazdów wymaga się szczególnych umiejętności.


Dziesięć lat temu branża usług komunalnych miała okazję uczestniczyć w premierze nowej ciężarówki, którą Daimler zbudował specjalnie na potrzeby eksploatacji w aglomeracjach miejskich. Mercedes Econic - bo o nim mowa - zjechał z desek kreślarskich inżynierów w 1998 roku. Początkowo montażem tego modelu zajęła się szwajcarska firma NAW (kabiny były dostarczane z Niemiec), a w 2003 roku całkowitą produkcję przeniesiono do zakładów Daimlera w Wörth. W roku 2005 fabryczne bramy opuścił 5 tysięczny Econic, a dziś po drogach jeździ już blisko 10 tysięcy szt. samochodów, które znalazły zastosowanie w branżach: komunalnej, dystrybucyjnej, pożarniczej i obsługi lotnisk.
Hydraulicznie sterowana oś kierowana i wleczona została wprowadzona już w roku premiery - w 1998. W 2001 roku w ofercie pojawił się napęd 6x4, w kolejnym napęd gazowy, a w 2003 zadebiutowała wersja z silnikiem OM 926 LA o mocy 240 kW (326 KM). Wersja napędu 8x4/4 (4 koła napędowe i 4 kierowane) pojawiła się na rynku w 2004 roku. W 2006 roku Econic został zaprezentowany z nową, mocniejszą osią tylną, lusterkami o większym polu widzenia, eliminującym efekt martwego pola i nowymi wskaźnikami, jak np. wskaźnik bieżącego obciążenia osi. Z w roku 2007 zaprezentowano ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Econic NGT, czyli z napędem na gaz ziemny. W zeszłym roku swoją premierę miał koncepcyjny Econic BlueTec Hybrid oraz Econic NGT Hybrid.

Wygodna kabina
Przestronna kabina kierowcy z płaską podłogą na całej powierzchni i dużymi szybami została wykonana z lekkiego aluminium i usytuowana przed przednią osią. Dzięki zastosowaniu wygiętej ramy, p
PICT0164róg wejścia do kabiny Econica znajduje się niezwykle nisko - na poziomie 45 cm. Nisko zawieszona rama umożliwia stosowanie wielkoprzestrzennych zabudów i jednocześnie zapewnia płaską i niską podłogę. Wynikający z tego niski środek ciężkości i pełne pneumatyczne zawieszenie zapewniają wyśmienite właściwości jezdne, w tym lepsze zdolności manewrowania i dużą zwrotność pojazdu, co daje w efekcie poczucie prowadzenia niemal sportowego samochodu.
Podob
nie jak ma to miejsce w autobusach, dostęp z zewnątrz do strony pasażera zapewniają składane, całkowicie przeszklone drzwi o łącznej szeroPICT0158kości 620 mm. Otwierają się za naciśnięciem przycisku i zamykają automatycznie, kiedy pojazd rusza. Takie rozwiązania to maksymalne udogodnienia przy dystrybucji i gospodarce odpadami - na niektórych kursach pracownicy muszą wysiadać i wsiadać do pojazdu około dwustu razy.
Kabina dostępna jest w dwóch wysokościach - 2845 mm oraz 2395 mm. Standardowa kabina, z wysokością wnętrza 1935 mm, zapewnia dość przestrzeni. Niska kabina, z wysokością wnętrza wynoszącą 1485 mm jest przydatna tam, gdzie występują ograniczenia wysokości (np. w śmieciarkach ładowanych od przodu lub wozach strażackich wyposażanych w obrotową podstawę drabiny).

Pod podłogą

Econic jest dostępny w wersji dwu-, trzy- i czteroosiowej, o dopuszczalnej masie całkowitej odpowiednio 18, 26 i 32 t DMC. Mercedes-Benz Econic oferowany jest z pięcioma różnymi układami kół oraz różnymi rozstawami osi: jako pojazd dwuosiowy (4x2), trzyosiowy (6x2/4) z osią tylną sterowaną hydraulicznie lub wleczoną oraz jako wersja trzyosiowa z dwiema tylnymi osiami napędzanymi (6x4). Do bardzo specjalistycznych zastosowań dostępny jest także model czteroosiowy, w układzie 8x4/4, o masie całkowitej wynoszącej 32 t.
Jednostkę napędową Econica stanowią  rzędowe silniki 6-cylindrowe typoszeregu 900, w technologii BlueTec. Oprócz OM 906 LA (pochodzi z Mercedesa Axora) w klasach mocy 175 kW (238 KM) i 210 kW (286 KM) od 2003 roku wykorzystywany jest również silnik OM 926 LA o mocy 240 kW (326 KM). Napełnianie cylindrów odbywa się poprzez układ PLD, elektronicznie sterowany układ wtrysku o ciśnieniu 2000-2200 barów.


Econic ekologicznie
Alternatywą dla silnika wysokoprężnego jest Econic z napędem gazowym. Dostosowany do tego rodzaju paliwa iskrowy silnik M 906 LAG z pojemności skokowej 6,88 l generuje moc 205 kW (279 KM), a dzięki doładowaniu generuje maksymalny moment obrotowy 1000 Nm. Silnik może być zasilany zarówno sprężonym gazem ziemnym (CNG), jak i skroplonym gazem ziemnym (LNG). We wszystkich wersjach napęd na koła jest przenoszony przez 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów firmy Allison. Pojazdy z silnikami gazowymi, zamiast hamulca silnikowego, są standardowo wyposażone w 4-stopniowy retarder.
Oprócz ekonomii ważne jest też, że Mercedes-Benz Econic NGT jest homologowany według normy emisji spalin EEV. Oznacza to, że już w tej chwili osiąga wskaźniki emisji spalin niższe od wartości granicznych przewidywanych przez normę Euro 5. Kolejną zaletą jest niski poziom hałasu. Różnice pomiędzy klasycznym napędem a CNG wynosi nawet do 10 dB.
Duże zainteresowanie klientów przyśpieszyło decyzję koncernu Daimler AG o wdrożeniu produkcji seryjnej ciągnika siodłowego Econic z napędem na gaz ziemny. Jest on dostępny od I półrocza 2009. Do dyspozycji są dwie technologie wykorzystujące gaz ziemny: bardziej dotychczas upowszechniona wersja CNG (Compressed Natural Gas) zapewniająca zasięg około 350 km (standardowo montuje się 8 butli o łącznej pojemności 640 l) lub wersja LNG (Liquefied Natural Gas – gaz naturalny skroplony). Na skutek oziębienia gazu ziemnego do minus 161,5 stopnia C następuje jego skroplenie. Większa koncentracja energii w gazie LNG umożliwia zasięg ok. 800-1000 km. Atesty homologujące technologię LNG uzyskano już w Hiszpanii i Holandii. W najbliższym czasie nastąpi homologacja obejmująca cały obszar UE.
Na zamówienie można wyposażyć ciągnik siodłowy w Topsleeper – kabinę sypialną montowaną na dachu. Ze względu na niską konstrukcję kabiny kierowcy Econica kabina sypialna jest bardzo przestronna. Alternatywą jest zastosowanie wysokiej kabiny kierowcy ze spojlerem dachowym.


Econic Hybrid
Od niedawna, w tym segmencie pojazdów ciężarowych, prowadzone są prace nad wprowadzeniem Econica z równoległym napędem hybrydowym. Bliski wprowadzenia seryjnego jest Econic BlueTec Hybrid - jeszcze w tym roku ta wersja zostanie przekazana klientom do testów. Zamontowany w nim silnik wysokoprężny osiąga moc 210 kW (286 KM), a silnik elektryczny - 44 kW. Projektanci zakładają ograniczenie zużycia paliwa o ok. 30 proc.
W fazie projektu jest również Econic NGT z napędem hybrydowym, wykorzystującym gaz ziemny. W przypadku ciężkich samochodów użytkowych to jedyna w swoim rodzaju kombinacja na skalę światową. Zastosowany w nim silnik elektryczny ma również moc 44 kW, a silnik na gaz - 205 kW (279 KM). W obu pojazdach montowana jest 10-stopniowa zautomatyzowana skrzynia biegów. Energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych. Na skutek połączenia napędu na gaz ziemny z technologią hybrydową można przyjąć, że koszty paliwa zostaną obniżone nawet o ok. 60 proc.


(MB)
materiały: Daimler AGWyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL