Volvo FH16 - czy może być jeszcze mocniejszy?

Volvo FH16 - czy może być jeszcze mocniejszy?Zwiększyć moc silnika, zredukować emisję spalin i utrzymać zużycie paliwa na dotychczasowym poziomie. Takie zadania postawiono przed inżynierami Volvo Trucks wiosną 2006 r. W ciągu trzech lat musieli skonstruować najmocniejszy na świecie samochód ciężarowy, bez pogarszania czystości spalin i zużycia paliwa.

Z mocą 700 KM i momentem obrotowym 3150 Nm, najnowszy 16-litrowy silnik Volvo wyznacza nowy wzorzec w branży samochodów ciężarowych. Po raz pierwszy w historii seryjnie produkowany samochód ciężarowy został wyposażony w silnik o tak dużej mocy, zaprojektowany z myślą o najcięższych i najbardziej wymagających zadaniach transportowych. Volvo D16G jest również dostępny w wariantach o mocy 600 i 540 KM.

Nowy silnik zaprojektowano na bazie poprzedniej jednostki D16, rozwijającej moc 660 KM. Mimo mocy większej o 40 KM i nieco wyższego momentu obrotowego, nowy silnik emituje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. W porównaniu z poprzednim modelem, emisję tlenków azotu zredukowano o 40 procent. Nowa 16-litrowa jednostka napędowa spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 5, wchodzącą w życie 1 października 2009 r.

Mimo większej mocy, zużycie paliwa jest takie jak w silniku poprzedniej generacji. Poprzez zastosowanie szeregu rozwiązań, obejmujących m.in. przeprojektowane tłoki, inżynierowie Volvo zoptymalizowali proces spalania, uzyskując większą wydajność energetyczną, a jednocześnie wysoką ekonomikę paliwową, niski poziom emisji spalin i dużą trwałość. Zarówno moc maksymalna, jak i maksymalny moment obrotowy są dostępne w szerszym niż dotychczas zakresie prędkości obrotowych, co przekłada się na doskonałe właściwości jezdne. Jednym z elementów, przyczyniających się do poprawy ekonomiki paliwowej, jest nowy termostat.

Poziom hałasu na biegu jałowym jest niższy o 2 dB(A). To skutek zastosowania tzw. wstępnego wtrysku paliwa, mającego za zadanie złagodzenie dynamiki przebiegu procesu spalania, a tym samym znaczące zredukowanie emisji hałasu. 

Inną istotną modyfikacją, wprowadzoną w dwóch najmocniejszych wariantach silnika, jest układ oczyszczania spalin o większej pojemności. Układ ten może skutecznie działać przy wyższym natężeniu przepływu spalin, co oznacza zmniejszenie przeciwciśnienia w układzie wydechowym i zminimalizowanie związanych z tym zjawiskiem strat mocy. Większa pojemność układu oznacza również większą wydajność oczyszczania spalin. Podobnie jak dotychczas, za eliminowanie szkodliwych składników spalin jest odpowiedzialny układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR (Selective Catalytic Reduction).

Proste zwiększenie mocy to jedno, ale o wiele trudniejsze jest osiągnięcie tego celu bez pogarszania czystości spali i ekonomiki paliwowej – mówi Henrik Lindeberg, główny Menemżer projektu ds. nowego silnika D16G.

Volvo D16G Euro 5- dane techniczne:

- 16-litrowy, 6-cylindrowy silnik wysokoprężny,
- z turbosprężarką i chłodnicą powietrza doładowującego,
- moc maksymalna: 700 KM, 600 KM lub 540 KM.
- maksymalny moment obrotowy: 3150 Nm, 2800 Nm lub 2650 Nm,
- hamulce silnikowe: EPG o mocy 230 kW przy 2200 obr/min lub VEB+ o mocy 425 kW przy 2200 obr/min,
- technika oczyszczania spalin: Selektywna redukcja katalityczna (SCR),
- okres między wymianami oleju: do100 000 km lub 1 rok,
- przystawka odbioru mocy (opcja): 1000 Nm na postoju, 650 Nm podczas jazdy,
- dostępny z otwartym lub zamkniętym układem odpowietrzania skrzyni korbowej.


Zobacz nowe Volvo


materiały: Volvo Trucks
Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL