Rajd Dakar 2009 rozpoczęty

Rajd Dakar 2009 rozpoczęty

ImageFaworyci pragnący zwycięstwa w Rajdzie Dakar wystartowali w rajdzie wyścigowymi ciężarówkami MAN. Ta niezwykła przygoda offroadowa rozpoczęła się 3 stycznia trwać będzie do 18 stycznia 2009.

Po raz pierwszy w historii tegoroczna, 30. już edycja Rajdu Dakar, nie będzie przebiegać przez pustynie Afryki, ale przez górzyste tereny Ameryki Południowej. Dlatego też dojazd załóg na start najcięższego rajdu świata, to tym razem prawie pięciotygodniowa podróż morska do Argentyny.
MAN w Rajdzie Dakar 2009 przygotował najsilniejszy kontyngent ciężarówek uczestniczących w rajdzie i  ciężarówek serwisowych z napędem na wszystkie koła.
30 pojazdów MAN bierze udział w rajdzie albo jako ciężarówki wyścigowe bądź ciężarówki serwisowe. Pozostałe 50 pojazdów z napedem na wszystkie koła wykorzystane zostaną przez drużyny do transportu sprzętu.

ImageDakar 2009 to trasa o długości ponad 9500 km, rozpoczynająca się od południowej Argentyny biegnie przez Andy do Chile i przez północną część Argentyny wraca do Buenos Aires. Jedynie dystans 5650 km to częśc klasyfikacji, mogąca być prowadzona z prędkościa rajdową.
W południowoamerykańskim Dakarze 2009 udział biorą dwie fabryczne ciężarówki wyścigowe MAN. Oba bolidy rajdowe bazujące na podwoziu MAN TGS 18.480 4x4 zostały przygotowane i zabudowane przez holenderski zespół rajowy MAN o nazwie MAN WITH A MISSION 2. 
Kierowca testowy MAN Franz Echter nie bierze tym razem udziału w rajdzie jako serwisant, ale podobnie jak w roku 2006 jako jeden z członków ścigającego się temu MAN. Jego wyścigówka ma numer startowy 507.
ImageJednym z faworytów do zwycięstwa w klasie pojazdów ciężarowych jest Hans Stacey. Kieruje on drugą ciężarówkę ze stajni MAN Rallye Team o numerze 500. Stacey posiada ogromne doświadczenie związane ze wszelkimi warunkami rajdowymi: chcąc wygrać rajd pustynny, jak Dakar 2007, konieczne jest duże doświadczenie w jeździe po piaskach.

Ze swoim prawie seryjnym MAN TGS 18.480 4x4 inny Holender, kierowca Geert Verhoeven oraz pilot Peter Willemsen i mechanik Johann van Gestel podążać będą za bolidami Stacey i Echter. Szybka ciężarówka serwisowa, z zestawem do doraźnych napraw jedzie z numerem startowym 526.

Oba ścigające się pojazdy z drużyny zaliczane są do klasy T4 w klasyfikacji ciężarówek. W ekipie Hansa Stacey jadą również Charly Gotlib (pilot) oraz Bernard der Kinderen (mechanik). Team Franza Echter’a – który usiądzie z kierownicą tworzą Detlef Ruf jako pilot i Artur Klein jako mechanik.
Obie startujące w rajdzie ciężarówki MAN napędzane będą specjalnie przygotowanymi, sześciocylindrowymi silnikami D26 Common-Rail o pojemności skokowej 12,4l, tymi samymi, które wykorzystuje się w wyścigach FIA European Truck Racing Championship.

ImagePo tym jak odwołano Rajd Dakar 2008, z powodu zagrożania atakami terrorystycznymi, organizatorzy rozwinęli nową koncepcję. Wybór miejsca organizacji najbardziej znanego rajdu świata padł na Ameryke Południową region, oferujący zupełnie inne warunki geograficzne. Na krętych górskich drogach Ameryki Południowej organizowano juz wiele wielkich rajdów, a fani zawsze troszczą się oto, aby nowy rajd Dakar na wielu etapach zgromadził wielu zachwyconych widzów.
Argentyna i Chile ze swoimi bogatymi krajobrazami oferują optymane warunki do ustalenia wszestronnych ale również wymagających podjecia wyzwania tras. Uczestnicy rajdu będą musieli zmierzyć się z terenami piaszczystymi. W północnej cześci Chile czeka na nich pustynia Atacama, umożliwiająca sprawdzenie umiejetnosci uczestników rajdu w tych specjalnych i niezwykle wymagających warunkach. Także upał oraz zimno wystawią na próbę zarówno kondycję uczestników jak i wytrzymałość pojazdów.

materiały: MAN Nutzfahrzeuge  
 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL