Autobus Volvo 9700 dla strażaków

Autobus  Volvo 9700 dla strażaków

autobus_600

Wyjątkowy model autobusu turystycznego Volvo 9700 ze statusem pojazdu specjalnego został przekazany pod koniec czerwca br. Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.  Jest on  wyposażony  w 12-biegową skrzynię biegów Volvo I-shift oraz  nowy silnik D13C, spełniający wymagania Euro 5 w zakresie emisji spalin i hałasu, i posiadający system oczyszczania spalin SCR.

Inne udogodnienia zamontowane w pojeździe to nowoczesne systemy bezpieczeństwa: EBS, ESP, FIP, FUPS. Akustyczny system sygnalizacyjno-ostrzegawczy, umożliwiający podawanie komunikatów słownych, dwie elektroniczne lampy błyskowe  z przodu i jedną lampę błyskową z tyłu, radiotelefon z anteną na dachu, zestaw ratownictwa medycznego z deską ortopedyczną, kamerę termowizyjną, pompę hydrauliczną wraz z narzędziami ratowniczymi.

- Zakup pojazdu operacyjnego do transportu ratowników i ewakuacji osób poszkodowanych jest elementem realizacji Projektu pod nazwą „Bezpieczny Dolny Śląsk - rozbudowa centrów ratownictwa Województwa Dolnośląskiego - zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Cieszymy się, że znany właśnie z bezpieczeństwa autobus Volvo spełnił nasze wysokie wymagania i będzie częścią floty Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu  - powiedział St. kpt. Krzysztof Gielsa - Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Jest to samochód operacyjny do transportu ratowników i ewakuacji osób poszkodowanych, ma kolor czerwony i jest oznakowany jak typowy pojazd pożarniczy, co umożliwia mu poruszanie się na zasadach pojazdu uprzywilejowanego. Przeznaczony jest do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, które wymagają zapewnienia transportu lub schronienia dla większej grupy strażaków lub osób. Może mieć zastosowanie  podczas działań długotrwałych (np. powódź), gdzie istnieje konieczność dowiezienia i wymiany strażaków - ratowników biorących udział w akcji.  
 
- Dokładamy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu wychodzić naprzeciw wysokim oczekiwaniom naszych klientów, nawet tym najbardziej nietypowym. Dlatego też oprócz standardowego wyposażenia, zainstalowaliśmy w autobusie wyposażenie specjalne, konieczne do realizacji zadań Państwowej Straży Pożarnej. Jest to już kolejny tego typu autobus z wrocławskiej fabryki Volvo, który dostarczamy do klienta. Realizowaliśmy już podobny projekt dla Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie  - powiedział Władysław Smyk, dyrektor ds. sprzedaży Volvo Polska Autobusy

Na wyposażeniu pojazdu znajduje się również sprzęt hydrauliczny (nożyce) i pneumatyczny (poduszki), może on być również przydatny przy katastrofach budowlanych, dużych wypadkach itp., służyć do przewozu strażaków podczas ćwiczeń lub szkoleń organizowanych w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry.

Źródło: Volvo Polska

 

 

 


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL