100 procentowy odpis VAT od aut zwiększyłby bezpieczeństwo na polskich drogach

100 procentowy odpis VAT od aut zwiększyłby bezpieczeństwo na polskich drogach

Rokrocznie ponad 50 proc. rejestrowanych pojazdów w Polsce nabywają przedsiębiorcy.

W pierwszym kwartale tego roku również small biznes mógł zmodernizować floty korzystając z chwilowej luki w prawie, jaka pojawiła się w związku z "kratką".

- Warto jednak spojrzeć na temat nie tyko od strony fiskalnych korzyści. Polski park samochodowy wyróżnia się przede wszystkim sędziwym wiekiem. Średnia wieku naszych aut przekracza, jak powszechnie wiadomo 16 lat, a wiele firm MŚP ma w 100 procentach samochody kupowane, jako używane. Od lat walczymy z liczbą wypadków na drogach i choć statystyki się poprawiają, to na tle Europy mamy jedne z najwyższych wskaźników liczby ofiar śmiertelnych tych wypadków. A te są pochodną nie tylko brawury kierowców i ich stanem trzeźwości. Zapominamy, że stan techniczny pojazdów współtworzy bezpieczeństwo na drogach - mówi Katarzyna Pydych, General Director Instytutu Keralla Research. 

- Zapytaliśmy w związku z tym przedsiębiorców, czy możliwość pełnego odpisu VAT od zakupu firmowego pojazdu, nie tyle skłoniłaby do inwestycji, ale czy zachęciłaby do wymiany samochodów służbowych częściej, niż ma to miejsce obecnie. Prawie dwie trzecie badanych stwierdziło, że taki czynnik motywowałby ich do odnawiania firmowej floty. 32,3 proc. wskazuje, że "zdecydowanie częściej", niż dotychczas decydowaliby się na wymianę aut na nowe, a kolejne 28,5 proc., że "raczej częściej". Tylko co piąty ankietowany przedsiębiorca, na tak postawione pytanie, ocenił, że korzyść tego typu, nie miałaby wpływu na odnawianie stanu floty (17,5 proc. odpowiedziało "raczej nie", 3,4 proc. "zdecydowanie nie"). - dodaje Katarzyna Pydych.


4trucks.pl / Keralla Research

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL