Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej

Politie Belgian

W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.

 

Obejmowało to urządzenie do zdalnego odczytu danych z tachografu, a skuteczność tego systemu doprowadziła do wykrycia dużej liczby wykroczeń. Podczas kontroli obecni byli również holenderscy inspektorzy.

Kontrole są podyktowane wymogami wynikającymi z zasad Pakietu Mobilności: służby kontrolne mogą zdalnie sprawdzać dane z tachografu, dzięki czemu mogą zatrzymać pojazd tylko w przypadku podejrzenia naruszenia. Wcześniej pisaliśmy o zdalnych kontrolach w zapisach tachografów w Polsce przez ITD.

Podczas akcji "Albatros" Federalna Policja Drogowa przetestowała antenę DSRC. Antena ta, zainstalowana kilka kilometrów wcześniej wzdłuż E40, może zdalnie odczytywać szereg podstawowych danych z tachografu przejeżdżających ciężarówek. W prosty sposób - za pomocą smartfona podłączonego do anteny policja może zobaczyć, które pojazdy mogą być wytypowane do kontroli.

W celu ułatwienia kontroli zastosowano również inne pomoce technologiczne. Na przykład flamandzcy celnicy wykorzystali specjalny samochód do badania norm emisji spalin innych pojazdów podczas jazdy. Można w ten sposób wykrywać oznaki oszustw kierowców ciężarówek. Kontrole wykazały 2 przypadki oszustw związanych z AdBlue, 1 naruszenie w związku z nieważnym prawem jazdy, 12 naruszeń związanych z zabezpieczeniem ładunku, zarejestrowano 15 naruszeń socjalnych związanych z zatrudnieniem oraz 20 naruszeń dotyczyło pracy nierejestrowanej i oszustw związanych z pauzami. Jeden kierowca uzyskał pozytywny wynik testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, a trzech kierowców używało telefonów komórkowych za kierownicą.

Przypomnijmy, że na holenderskich autostradach pierwsze eksperymentalne testy zdalnego odczytu tachografów miały miejsce już w czerwcu 2021 roku. Dostawcy sprzętu DSRC pochodzą z Holandii, Polski i Belgii.

Info: Belgian Federal Police

 

Przeczytaj też:
Jaki ciągnik na 80 ha?

Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.

UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4

Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.

Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii

Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.

Lód na dachu naczepy - Krone ma na to sposób

Zalegający lód na dachu naczepy to problem nie tylko kierowcy, ale też i jego szefa.

Wyścigi ciężarówek po raz pierwszy zagoszczą w Polsce!

Polski obiekt dołączy do prestiżowej listy torów wyścigowych obok węgierskiego Hungaroring, niemieckiego Nürburgring i francuskiego Le Mans.

Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4

Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.

Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę

W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

Jaki podatek od ciężarówek na 2023 rok?

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023.

Finałowe szkolenie Akcji Profesjonalni Kierowcy

Zakończenie tegorocznej edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy przypadło na 21 października. Tego dnia, dzięki uprzejmości Partnera Phillips Poland, kursanci mieli okazję doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu codziennej obsługi pojazdów ciężarowych.

Wyszukiwarka

Informacje